4x4 renkaat miksi? ns katumaasturiin ei 4x4 renkaat mielummin vai ?

Anonyymi

Mitä eroa on 4x4 renkailla ja ei tuota 4x4 renkasmerkintää? Hetken ajon jälkeen uusin kesärenkaat ns katumaasturiin joka on kyllä 4x4 mutta mieluiten afaltilla liikkuvaan autoon ostan normi kesärenkaat joiden kantavuus luku on kyllä riittävä mutta törmännyt tuohon 4x4 merkintään mutta mitä se tarkoittaa? kovempia renkaan kylkiä ettei keikahda niin helpolla nurin väistössä? vai mikä.

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa lukea rengasvalmistajien sivuilta renkaitten eroista.

    • Anonyymi

      Valmistajien sivut ei oikein anna tietoa muutakuin miten ylivertainen on meidän rengas jne blaa blaa. Ei kerrottu eroa. Ymmärrän kyllä jos olis kyseessä oikea masturi ja lavetilla perässä traktori tai kaivinkone ja matkaa on 800km yhtä soittoa lujaa että on renkailla merkitystä. Samoin kun ajetaan kalliomurske teillä missä murske läpäisee renkaan helpolla.
      Mutta kun puhutaan n 1600kg autosta 65 sarjan renkaista ja hiukan korkeampi maanvara jos olisi esim volvo v70 tai katumaasturi niin millaisista asioista puhutaan onko SUV 4x4 renkaan kyljessä tai ei. Ilmisen olematonta on normaalissa tiellä kummalla vaan rengastyypillä. Kiinnosta avaan tietää mikä tekee SUV 4X4 renkaan ei merkittyyn vastaavaan muuten erotuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4756
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      173
      4292
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3912
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      127
      3892
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3691
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3508
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      99
      3064
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2905
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2726
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      16
      2476
    Aihe