Kuinka maksuttoman hakukoneen ylläpito kannattaa?

Anonyymi

Halvin virtuaalikonekin maksaa pilvessä noin 5 taalaa kuukaudessa, ja sillä ei saa kuin teratavun bandwithin ja muutaman kymmenen gigaa tallennustilaa. Sillä ei mennä ns. kuuhun.

Miten joku Google saadaan kannattavaksi käyttäjälleen täysin ilmaiseksi? Voisiko ansaintalogiikkaa laventaa muillekin aloille? Kukapa sitä ei ilmaista lounasta söisi.

2

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vakoilemalla ja rosvoamalla käyttäjien tiedot.
      En ole lukenut, mutta väitetään, että microsoftin käyttöehdoissa sanottiim, että heidän serverillään olevaan materiaaliin on MS_llä käyttöoikeus.
      Eli, mitä panet nettiin menetät omistusoikuden siihen.

    • Avainsana on mainokset.

      Jos googlaat vaikka "matto" saat alkuun monta mainoslinkkiä ennen oikeita hakutuloksia (paitsi jos sinulla on joku mainostenesto selaimessa) ja mainostajat maksavat googlelle siitä että saavat linkkinsä hakutulosten eteen.

      Esimerkiksi vuonna 2020 Google sai yli 100 miljardia dollaria mainostuloja (tässä on mukana muitakin mainostuloja kuin vain Google haku, esim. gmailissa olevat mainokset).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2563
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      93
      2107
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      24
      1995
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      101
      1287
    Aihe