Fidzi saarista ja Thaimaan maisemista

Anonyymi

Fidži saarista luin aamulla Kympin hyvän avauksen. En ehtinyt vastaamaan ja aloitus on ilmeisesti jostakin syytä poistettu.

Piipahdin kerran Fidži saarilla moikkaamassa Brothers in Arms tuttuani.
Fidži saarilla muuten perinteinen miesten asu on arvaatteko mikä?
Mitään vitsejä nämä miehet eivät sotilaina kuitenkaan olleet. Päin vastoin. Lenkilläkin oli aina rynkky toisessa kädessä ja isokokoisia tuimailmeisiä äijiä olivat. Ei tullut koskaan kysyttyä, että oliko näillä ammattisotilailla joku pituusraja keikalle päästäkseen. Jostakin syystä tulivat hyvin toimeen suomalaisten kanssa.

Eilatissa kun olin sukellusreissulla niin kerran otettiin illalla kuppia parin Fidži äijän kanssa paikallisessa baarissa. Yksi meistä suomalaisista faittereista sitten huomasi, että perskules, joku oli varastanut lompakkonsa. Eipä me siitä sitten suurempaa meteliä nostettu. Sotilaallisen rauhahallisesti toimimme. Nämä Fidži äijät asettuivat ensin oville ja sitten seurasi ilmoitus ravintolan asiakkaille: "meiltä on kadonnut lompakko, teemme nyt pienen tarkistuksen, että onkohan kukaan sen löytänyt, arvostamme yhteistyökykyänne, kiitos". Lompakko sitten löytyi varsin vaivattoman nopeasti. Jatkoimme kaikessa rauhassa virvokkeiden nauttimista ja taisimme muutaman tarjota ravintolan asiakkaillekin kiitoksena yhteistyökyvystään.

Fidži saarilla on muuten harrastettu kannibalismia. Olikohan se nyt se joku kuuluisa Kapteeni Koukku, jonka matka päätyi pataan siellä, mutta muistaakseni Thaimaassa ei ihmisiä ole syöty. Korjatkaa jos olen väärässä.

33

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nostin sen ketjun ylös. Ei ole Kympin vaan minun kirjoittelema.

      • Anonyymi

        Okkei ja pahoitteluni puusilmäisyydestäni.
        Mielenkiintoinen aloitus kuitenkin. Kiitos Anonyymi.
        Kävi mielessä myös että millaiset sukellus mahdollisuudet noilla saarilla olisi.
        Siis verrattuna vaikkapa Thaimaahan.


    • Anonyymi

      Se taisi olla Kapteeni Cook ja paikka oli Havaijin saaret.

      Aamulla 14. helmikuuta 1779 huomattiin, että alkuasukkaat olivat yöllä varastaneet yhden Discoveryn veneistä. Cook lähti maihin aikoen houkutella havaijilaispäällikkö Kalaniopuuta laivalle panttivangiksi tai jos tämä oli paennut, tarkoitus oli polttaa taloja ja takavarikoida kanootit. Kun Cook ja mukana olleet merimiehet rantautuivat, kymmenet havaijilaiset tulivat tavalliseen tapaan heitä vastaan. Päällikkö suostui lähtemään laivalle. Väki oli kuitenkin kiihdyksissään tiedosta, että Discoveryn miehet olivat surmanneet kaksi havaijilaista lahden toisessa päässä. Eräs nainen varoitti päällikköään nousemasta laivaan. Kun yksi havaijilainen näytti aikovan heittää englantilaisia kivellä, Cook ampui häntä ja tyrmäsi hänet kiväärinperällään. Kun toinen havaijilainen uhkasi heittää keihään, Cook ampui häntä mutta surmasikin vierellä seisseen miehen. Kun Cook käänsi selkänsä ja lähti kahlaamaan veneelle, yksi havaijilainen löi häntä takaraivoon nuijalla ja iski tikarin hänen niskaansa. Sen jälkeen ryhmä miehiä hakkasi Cookin kuoliaaksi nuijilla ja kivillä. Veneet pääsivät pakenemaan, mutta kahakassa oli tapettu Cook ja neljä merimiestä. Havaijilaiset veivät ruumiit mukanaan.[71]

      Retkikunta lähti hakemaan Cookin ruumista takaisin. Havaijilaiset olivat paloitelleet ruumiin samalla tavoin kuin he paloittelivat korkeiden päälliköidensä ruumiit, sillä papit pitivät Cookia Lono-jumalana. Retkikunnan onnistui lopulta väkivaltaa käyttäen saada havaijilaiset palauttamaan kapteenin jäänteitä. Hänet haudattiin merellä.

      • Anonyymi

        Martalla on monta olemusta perskules.


      • Anonyymi

        Hyvä kopsu keskikappaleen viimeinen (71) vain jäi pyyhkäisemättä pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kopsu keskikappaleen viimeinen (71) vain jäi pyyhkäisemättä pois.

        No luulikos se sensei että olin paikanpäällä näkemässä tilanteen vuonna 1779, vai mistä moinen kommentti? Vahvasti epäilen ettet sinäkään ollut paikanpäällä tuolloin.
        Historia lukee kirjoissa. Turha sitä on itse lähteä muuttelemaan, tollo.


      • Anonyymi

        Okkei ja Kiitos taas Anonyymi.
        Mulla meni jälleen saaret sekaisin, pikkasen hävettää.
        Liekö sitten huonomuistisuuteeni syynä saamani aivotärähdykset, vaiko nauttimani palautusjuomat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Martalla on monta olemusta perskules.

        Kuinka monta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka monta?

        Ehditkö Amalia Kepappia tilata?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehditkö Amalia Kepappia tilata?

        En vielä.


    • Anonyymi

      Palautusjuomista aloitukseeni liittyen muistui vielä tällainen tarina mieleeni.

      Moneltakohan muuten se Suomen peli alkoikaan? Ettei vaan menisi ohi tässä vanhoja muistellessa ;-)

      Kerran eräällä raja-asemalla, jonka nimeä en nyt saata muistaa tai viitsi googlettaa, tapahtui. Eräälle saarelle olimme kuitenkin me kolme cowboyta matkalla.

      Siinä tarkastuksessa joku ruotsalainen lääkäri ennen meitä piipitti että ; "miksi en saa viedä läpi kahta konjakki pulloa, nämä ovat niin pieniäkin". Ja olivathan ne, tosi pieniä, sellaisia vaivattomasti shortsienkin taskuun mahtuvia olisivat olleet.

      Mutta https://www.youtube.com/watch?v=3atJWUBl76I niin vain jäi toinen puteli viemättä rajan yli, nyyh.

      Eikä tässä vielä kaikki.

      Oli meidän vuoro shortseissamme jonossa. Eka putkikassi meni läpivalaisusta läpi ilman mutinoita. Niin meni toinenkin. Näissä molemmissa sellainen mehukatti pulloa muistuttava kahvallinen Finlandia Vodka puteli. Tiedä sitten onko kukaan palstalaisista tällaista nähnyt, mutta kolmannen putkikassin kohdalla alkoi älämölö.

      Tiedä sitten onko kukaan palstalaisista kuullut miltä kuulostaa heprean kielinen älämölö. Kuinka sitä nyt kuvailisin. Kurkkuäänteitä ja R kirjaimia riitti.

      Kolmanteen putkikassiimme ei ollut mahtunut mitään muuta kuin noin gallonan vetoinen Chivas Regal viski puteli.

      Tämä putkikassi täytyisi avata. Onneksemme siinä tarkastuksessa oli mukana Fidži saarien mies. Hepreaa korahtavilla ei ollut yksin oikeutta avata putkikassejamme. Noh, tämä Fidži saarien äijä sitten avaamaan tätä putkikassin vetoketjua. Voin vakuuttaa, että pokerinaamansa ilme hetkeksi hetkeksi värähti. Vetäisi sitten vetoketjun takaisin kiinne ja tyytyi vain tokaisemaan että; "Okkei".

      • Anonyymi

        Ai niin, moneltakos se Suomen peli alkoi?


    • Anonyymi

      Oi joi...

      • Anonyymi

        No niin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niin...

        Kolmas erä alkaa ihan kohta....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kolmas erä alkaa ihan kohta....

        no nyt se alk0 ja...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no nyt se alk0 ja...

        huh huh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        huh huh.

        no nyt!


    • Anonyymi

      Toveri Saarisensei kun epäili kitaroitani ja epäili kiekkostudiotani, niin yhdistetään ne tässä molemmat. https://ibb.co/nmDLyfb ja https://ibb.co/XjN3wm2

      Viisi kitaraa on studiohuoneessa. Kiekkoa katsotaan täydeltä näytöltä ja tuumia silloin 4K tykissä noin 140 , mutta jätin osoiterivin yläreunaan näkyviin, joissa tervehdys numerosenseille, ettei ala ininä ettei ole minun kuvat.

      Suomi voittoon, tilanne 0-1.

      T 2010

      • Hienoja kuvia, mistä ilmenee studion olevan Thaimaassa?


      • Anonyymi

        Satuitpa laittamaan Granlundin kuvan juuri ennen kuin hän teki maalin!! :)))


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Satuitpa laittamaan Granlundin kuvan juuri ennen kuin hän teki maalin!! :)))

        Mikke teki sen uudelleen!!! 2-1...


      • Anonyymi
        SENSSU kirjoitti:

        Hienoja kuvia, mistä ilmenee studion olevan Thaimaassa?

        Hienoja kuvia sinullakin silakkalaatikosta, mistä ilmenee silakkalaatikon olevan thaimaassa?


      • Anonyymi

        Hieno kuva... ja nyt toveri Saarisensei katselee sata tuumaiseltaan kuumeisesti, et millähän kameralla otettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hieno kuva... ja nyt toveri Saarisensei katselee sata tuumaiseltaan kuumeisesti, et millähän kameralla otettu.

        Alkoi väittämään että minulla on "yhden kitaran kokoelma" niin pistin piruuttani muutaman paikalta löytyneen screeniä vasten pystyyn.

        Vaan eipä sekään kelvannut, vaan nyt sitten pitäisi todistaa että videohuone on Thaimaassa.

        Otin yhden kuvan missä vaimo ja tytär tekee varjokuvia pelin aikana screenille, vaan tiedän kommentit siitäkin kuvasta jo etukäteen, niin jätetäämpä julkaisematta.

        Sata tuumainen "senseillä" on vain ulosottolista. Siellä on kirjaston palautusviiveet vuodelta 1972 listan kärjessä.

        Tuli mieleen kun kaverin perhe meni vanhaan hotelliin, vanhin skidi taisi olla 12 vuotias. Lapset kysyi isältään että "Iskä, mikä tää on tää laatikko tän telkkarin takana?"

        Se oli vanha kuvaputkitelkkari. Lapset ei koskaan olleet nähneet muita kuin taulutelkkareita.

        T 2010


    • Anonyymi

      hupsita...

      • Anonyymi

        Korjaan...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Korjaan...

        En katso... en katso... en katso....


    • Anonyymi

      Tosi jännä peli.
      Ehti jo hileet sulaa.
      Mutta katsotaan.

    • Anonyymi

      Se on siinä! Se tuli väkisin suomalaisella sisulla, ei siinä kanukkien miljoonamiehet paljoa auttaneet! Kiitos Suomi!

      T 2010

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Voi Fidži mikä saaristo! Fidžillä odottavat kristallinkirkkaan Tyynenmeren ympäröimät paratiisimaisen vehreät saaret ja maailman parhaisiin kuuluvat sukellukset.

      https://kerranelamassa.fi/fidzi-matkailu/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      257
      5883
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3862
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3241
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      168
      2972
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      44
      2798
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2767
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      78
      2450
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2067
    Aihe