Kaveri sano että pitä olla dac että saa ääni tietsikasta vahvistimen mutta mikä on dac ja mistä sellainen saa ja paljonko sellainen maksa.
Mikä on dac.
Anonyymi
2872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
DAC on lyhenne sanoista Digital to Analog Converter. Eli laite muuntaa digitaalisen äänen analoogiseksi. Hyviä Dac:eja on monta. Pieniä ja käteviä ovat iFi:n laitteet. Katsopa oisko näistä jokin sinulle sopiva:
https://www.hifimesta.fi/brand/50/ifi-audio
Toki löytyy halvempaakin laitetta, mutta niiden laatu on heikompaa. Toki käytettyjäkin löytyy esimerkiksi Tori.fi:stä.
Riippuu ihan vahvistimesta ja myös tietokoneesta. Äänikortti on myöskin dac ja se on nykyisin lähes jokaisessa emolevyssä integroituna. Jos tietokoneessa ja vahvistimessa on optinen eli toslink liitäntä niin erillistä dacia ei tarvita. Sama pätee jos vahvistimesta löytyy hdmi tai dvi ääniliitäntä. Vanhojen vahvistinten kanssa tarvii jonkinlaisen dacin. Jos on digitaalinen vahvistin niin ei tarvitse.