Hei, millaine "JOS" kaava olisi, kun tarvisi seuraavan
Solu A1 tulisi 5 vaihtoehdosta eri summa, kun kriteerit täyttyy.
Eli solun A1 tulisi viereisen solun B1 mukaisen arvon perusteella näyttää joko 0, 7,45, 8,65, ja uudestaan 7,45 ja uudestaan 0
Kriteerit:
-jotta A1 soluun tulisi 0 on B1 solun arvo oltava väliltä 1-16
-jotta A1 soluun tulisi 7,45 on B1 solun arvo oltava väliltä 17-52
-jotta A1 soluun tulisi 8,65 on B1 solun arvo oltava väliltä 53-62
-jotta A1 soluun tulisi uudestaan arvoksi 0, on B2 solun arvo oltava väliltä 63-68
-jotta A1 soluun tulisi uudestaan arvoksi 0, on B1 solun arvo oltava 69 tai enemmän
Kiitos avusta
Jos funktio
21
871
Vastaukset
Tuli virhe eli tuon 4 kriteerin arvoksi tulisi uudestaa tuo 7, 45 ei 0
Ja tietenkin soluun B1 ei B2
- Anonyymi
PHAKU ei JOS.
- Anonyymi
=JOS(sulla="toinen";"koko kaupunki tietää sen mua ennen"; "koko kaupunki ei tiedä sitä mua ennen")
- Anonyymi
Voi sen tehdä ketuttamalla JOS ehtoja peräkkäin.
=jos(B1<17;A1=0; jos(B1<53;A1=7,45; ja niin edelleen ))- Anonyymi
Siis ketjuttamalla, ei ketuttamalla.
Voi se tietenkin ketuttaakin jos noita JOS-ehtoja tulee toistakymmentä peräkkäin.
Simppeli ja selkeä kaava boolean jossitteluna...
=(B1>16)*(B1<53)*7,45 (B1>52)*(B1<63)*8,65 (B1>62)*(B1<69)*7,45- Anonyymi
Väärin meni, kysyttiin JOS -funktiota tyhmä.
Anonyymi kirjoitti:
Väärin meni, kysyttiin JOS -funktiota tyhmä.
Et näköjään tiedä edes, mitä boolean funktiot ovat
- Anonyymi
kunde kirjoitti:
Et näköjään tiedä edes, mitä boolean funktiot ovat
Hönö, oletko ihan sekaisin, Bittilaskennan alkeisoperaatioita sanotaan Boolen funktioiksi, eivätkä liity tähän asiaan millään tavalla.
EIKÄ vertailuoperaattorit ole mitään JOS-funktioita, eikä sen enempää jostain verkosta kopioimasi esimerkki ole oikealta nimeltään mikään "boolean jossitteluna", mikä helvetti sitten lieneekään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hönö, oletko ihan sekaisin, Bittilaskennan alkeisoperaatioita sanotaan Boolen funktioiksi, eivätkä liity tähän asiaan millään tavalla.
EIKÄ vertailuoperaattorit ole mitään JOS-funktioita, eikä sen enempää jostain verkosta kopioimasi esimerkki ole oikealta nimeltään mikään "boolean jossitteluna", mikä helvetti sitten lieneekään.Jossittelut voi tehdä ihan hyvin vaikka TTL-logiikan piireillä. Oorilla riittää että yhteen tuloon tulee jännitettä, ja ändiin vaaditaan kaikkiin jännitettä. Peruskauraa. Kannattaa joskus lueskella digitaalitekniikan perusteet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jossittelut voi tehdä ihan hyvin vaikka TTL-logiikan piireillä. Oorilla riittää että yhteen tuloon tulee jännitettä, ja ändiin vaaditaan kaikkiin jännitettä. Peruskauraa. Kannattaa joskus lueskella digitaalitekniikan perusteet.
Aivan umpi taukki.
- Anonyymi
Ja perinteisellä tavalla tehtynä soluun A1 kaava,
=JOS(B1<17;0; JOS(B1<53;7,45;JOS(B1<63;8,65;JOS(B1<69;7,45;0))))
- Anonyymi
JOS funktiona saa seitsemän peräkkäistä sisäistä zydemiä.
Itse olisin enemmän PHAKU funktion kannalla. Siinä on samat vaihtoehdot.
Mutta huono sanoa mitään koska en ole meedio!vanhoissa oli tuo 7 tasoa ja 2007 alkaen 64 tasoa
Tonhan pystyy kiertämään siten, että tekee ekana 7/64 tason jossittelun ja tallentaa sen nimellä ja seuraavat 7/64 ja tallentaa nimellä jne ja lopuksi sitten nimillä jossittelee.
Ei tietoa kuinka monta tasoa uudemmalla onnistuu, mutta tolla native booleanilla rajana on merkkien määrä solussa (32,767 merkkiä)- Anonyymi
kunde kirjoitti:
vanhoissa oli tuo 7 tasoa ja 2007 alkaen 64 tasoa
Tonhan pystyy kiertämään siten, että tekee ekana 7/64 tason jossittelun ja tallentaa sen nimellä ja seuraavat 7/64 ja tallentaa nimellä jne ja lopuksi sitten nimillä jossittelee.
Ei tietoa kuinka monta tasoa uudemmalla onnistuu, mutta tolla native booleanilla rajana on merkkien määrä solussa (32,767 merkkiä)"mutta tolla native booleanilla"
Voi jeesus, kun tyhmän pitää keksiä ihan omia termejä kun ei ymmärretä sitä mistä kirjoittaa. - Anonyymi
kunde kirjoitti:
vanhoissa oli tuo 7 tasoa ja 2007 alkaen 64 tasoa
Tonhan pystyy kiertämään siten, että tekee ekana 7/64 tason jossittelun ja tallentaa sen nimellä ja seuraavat 7/64 ja tallentaa nimellä jne ja lopuksi sitten nimillä jossittelee.
Ei tietoa kuinka monta tasoa uudemmalla onnistuu, mutta tolla native booleanilla rajana on merkkien määrä solussa (32,767 merkkiä)Ok!
On siinä vaan hirvee duuni tehdä monimutkainen jos lause ja etsiä virheitä.
PHAKU on jotenkin simppelimpi. Ei tarvita kuin yksi kaava jossa on viite ulkopuoliselle alueelle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok!
On siinä vaan hirvee duuni tehdä monimutkainen jos lause ja etsiä virheitä.
PHAKU on jotenkin simppelimpi. Ei tarvita kuin yksi kaava jossa on viite ulkopuoliselle alueelle.Yksinkertaisinta se on kuitenkin tehdä neljällä peräkkäisellä JOS fuktiolla, kuten tuolla ylempänä on näytetty. Siinä on koko roska yhdessä lyhyessä pätkässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksinkertaisinta se on kuitenkin tehdä neljällä peräkkäisellä JOS fuktiolla, kuten tuolla ylempänä on näytetty. Siinä on koko roska yhdessä lyhyessä pätkässä.
Sekavan näköinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sekavan näköinen.
Joo, siltähän excel koodi varmaan näyttää, jos ei ole asiaan perehtynyt.
- Anonyymi
Jep, jyvin toimii, Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3736621Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754263Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443634Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1203584Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1423565Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953519Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2463510Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a133041Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052794Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi372719