Kirjoittaminen/editointi tökkii, vertaistukea?

Anonyymi

Olen kirjoittanut esikoiskirjaani nyt jo useamman vuoden, jaksanut uskoa tarinaan, hionut sitä, tehnyt sen eteen lukemattomia tunteja töitä. Ammattikirjoittajana tiedän, että teksti on laadukasta ja tarinakin keskivertoa parempi ellei jopa loistava.

Nyt kun taas kerran otin käskirjoituksen editoitavakseni, eteneminen on todella, todella vaivalloista. Huomaan, että joudun pakottamaan itseäni töihin ja että olen jollain lailla kyllästynyt koko projektiin. Siihen, miten vaikeaa kustannussopimusta on saada, siihen, ettei vuosien työ ala vieläkään tuottaa tulosta jne.

Löytyisikö jotain tsempityksiä tai vertaistukea?

13

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisiko pitää vaikka sapattivuosi koko projektista ja tehdä esim. jotain aivan muuta?

    • Anonyymi

      Samaa mieltä Kollimaattorin kanssa. Jätä kässäri lepäämään ainakin muutamaksi kuukaudeksi, mieluiten vuodeksi ja unohda se täysin. Sitten aikanaan palaat tekstin pariin uusin silmin ja ajatuksin.

    • Anonyymi

      Olen aloittanut viimeisimmän kirjoitustyöni 2014. Kyllä tökkii välillä ja pahasti. Minusta pitkät tauot ovat olleet enemmän pahasta, mutta on ollut useita kuukausia, jopa vuosia jolloin en ole ehtinyt työn, lasten, opintojen tmv. vuoksi työstämään käsikirjoitusta ja se on pitänyt laittaa hetkittäin odottamaan.

      Aina tauon jälkeen on ollut turhauttavaa aloittaa alusta. Käsikirjoitus on ollut jo kaksi kertaa ”valmis”, mutta olen sitten päätynyt editoimaan lisää.

      Kärsin juuri tuosta samasta turhautumisesta. Loputon hinkkaaminen ja samalla koko stoori on alkanut tympimään ja välillä koko kirjoittaminen ärsyttää. Minusta tämä on ihan luonnollinen osa pitkää luomisprosessia.

      Itse tiedän tämän olevan merkki siitä, että ollaan kalkkiviivoilla. En tosiaan ajatellut laittaa pensseleitä enää santaan siksi, että editointi tuntuu vievän hermot välillä. Semmoista se on. Minullakin jo kolmas käsikirjoitus, ja tiedän jo mitä luvassa. Ruusunpunaiset unelmat kustannussopimuksen saamisesta ovat tässä kohtaa vaihtuneet pelkoon ja ahdistukseen siitä, että vuosien työ valuukin hukkaan.

      Se nostaa rimaa työstää ja hinkata tekstiä yhä lisää ja turhauttaa, kun tuntuu että ei tule koskaan valmista. Uusien juttujen kimppuun jo mieluusti minäkin säntäisin, mutta yksi korjauskierros on vielä jaksettava rutistaa. Välillä innostaa, välillä voin melkein pahoin, mutta vuoden päästä en enää tätä samaa aikonut tehdä, joten teen sen nyt.

      Tsemppiä!

      • Anonyymi

        Miksi se on tärkeää saada julkaistuksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi se on tärkeää saada julkaistuksi?

        HYvä kysymys. Itseasiassa erinomainen kysymys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HYvä kysymys. Itseasiassa erinomainen kysymys.

        Lähinnä on tärkeää saada aloitettu työ päätökseen. Aikaa vievästä harrastuksesta toivoisi myös elantoa itselleen jossain vaiheessa. Minä ainakin haluaisin kyllä ihan oikeaksi kirjailijaksi joskus ja tehdä tätä työkseni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähinnä on tärkeää saada aloitettu työ päätökseen. Aikaa vievästä harrastuksesta toivoisi myös elantoa itselleen jossain vaiheessa. Minä ainakin haluaisin kyllä ihan oikeaksi kirjailijaksi joskus ja tehdä tätä työkseni.

        Ei muuta kuin annat palaa vaan sitten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lähinnä on tärkeää saada aloitettu työ päätökseen. Aikaa vievästä harrastuksesta toivoisi myös elantoa itselleen jossain vaiheessa. Minä ainakin haluaisin kyllä ihan oikeaksi kirjailijaksi joskus ja tehdä tätä työkseni.

        Eli ehkä enemmänkin kirjailijuus kiinnostaa sitten?


    • Anonyymi

      Itse kärsin saman ongelman kanssa ja lopetin kirjoittamisen kokonaan jokin aika sitten, totuus vain on että ani harva kustannussopimuksen saa ja kirjoittaa voi ihan harrastuspohjalta. Päätös tuntuu nyt jälkikäteen oikealta. Kirjoittamisesta tuli taakka, ja kustantamoiden ylenkatsova välinpitämätön tapa suhtautua käsikirjoituksiin oli vain liikaa. Nyt tuntuu kevyeltä, tuskin jatkan enää ikinä.

      • Anonyymi

        Täällä toinen "luovuttaja". Minulle yksi syy laittaa pensselit santaan, oli pettymys siihen kun näin mitä se käytännön kirjailijan työ oikeasti oli. Alkuun olin mukana puuhaamassa vaikka mitä kirjallista projektia, mutta aika nopeasti tajusin ettei minusta ole tyrkyttämään messuilla omia tekeleitä ventovieraille eikä ne ns. "kirjallisuuspiiritkään" oikein eronneet mistään muista kuppikuntaisista ryyppyporukoista.
        Nyt kirjoittelen toisinaan omaksi iloksi jotain, mutta aika on osoittanut ettei sekään niin elintärkeää ole. Riittävän pitkä aika sammuttaa minkä tahansa tulen.


    • Anonyymi

      Kannattaa luovuttaa. Miksi kirjoja pitäisi tehdä yhtään enempää. Niitä julkaistaan ihan helvetisti jo nytkin, suurin osa ihan täyttä skeidaa, ja se nyt johtuu siitä, että myydään sitä, mitä suomalaiset ostaa.

      • Anonyymi

        Tämä on muuten niin totta. Tuntuu että vaikka kirjakaupat pursuavat uutuuskirjoja, niin mitään kiinnostavaa sieltä ei tunnu löytyvän. Mieluummin suuntaan koluamaan antikvariaatteja löytääkseni itseäni kiinnostavaa luettavaa.

        Ehkä ne hyvät kirjat ovat siellä kustantajien jonoissa.


    • Anonyymi

      Oletko lähettänyt tekstiä kustantamoihin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      308
      3058
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      16
      1840
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1800
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1565
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      393
      1426
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      33
      1300
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      203
      1154
    8. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1036
    9. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      955
    10. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      918
    Aihe