Miten olla itsevarma koulun esitelmissä vinkkejä

Anonyymi

Moi!Olen 6lk ja meidän luokalla on aika paljon esitelmiä.oon tosi huono puhumaan suurelle yleisölle ja varsinkin luokalle.Eli ainakun meillä on esitelmä sydän hakkaa tosi kovaa ja ääni tärisee sekä meinaan tehdä koko ajan virheitä.Haluaisin oppia olemaan itsevarmempi ja puhumaan suurelle yleisölle ilman et ääni tärisee ja on kamala jännitys päällä.Voisitteko kertoa mulle vinkkejä miten voisin päästä jännityksestä yli.

2

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Esiintymisen jännittäminen on normaalia ja jokainen kokee sitä jossain määrin. Luokkalaisiasi ei luultavasti haittaa, vaikka sinulla menisikin sanat sekaisin, sillä kaikilla käy niin joskus.

      Jännittämistä voi ehkäistä lukemalla esityksen läpi sekä harjoittelemalla sen esittämisen ääneen ennen tuntia, esimerkiksi kaverille. Myös istuminen esityksen aikana tai toisen käden selän takana pitäminen (jos istuminen ei ole mahdollista) voi auttaa jännityksen lieventämisessä.

      Onnea kouluvuoteen ja hyvää syksyä!

      Terveisin
      Saara, Jyväskylän Nettisaapas

    • Anonyymi

      mull sama mut sit en pidä esitelmää luokan eessä vaan pidän sen ainoastaan opettajalle:) suostuu kylllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      96
      2336
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      182
      1918
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      183
      1480
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      247
      912
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      81
      898
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      806
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      799
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      702
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      643
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      621
    Aihe