köyhät, pyydän, älkää vaivautuko
menkää te köyhät ammattikouluun
älkää pyritkö yliopistoon
varsinkin helsingin yliopistoon
jossa suurin osa viroista on varattu suomenruotsalaisille
ja jos vaikka pääsisitte teoriassa, niin ette työllisty
koska työpaikkojen kanssa on ihan eri asia
eivätkä ne ole jaossa kenellekään
jonka ei ole tarkoituskaan saada se työpaikka
tietäkää se ja tulkaa tolkkuihin ajoissa
yliopisto on tarkoitettu rikkaiden lapsille
7
105
Vastaukset
- Anonyymi
Suomenruotsalaissaksalaisille eikä suomenruotsalaisille.
Sitäpaitsi, ammattikouluissa ja ammattiopistoissa on myös paljon linjoja, joista ei työllisty.- Anonyymi
Aina on ollut tötä j a saanut jopa palkkaakin enkä ole käynyt kansakoulu kuin 6 vuotta
- Anonyymi
Opiskelu kannattaa aina pitkällä tähtäimellä, mutta se on tehty Suomessa hankalaksi taloudellisesti . Paljon puhutaan kynnyksestä työelämään ja tuossa suhteessa opiskelun mahdollistaminen mataloittaa työllistymiskynnystä sillä ammattitaito on yksi niistä asioita joka takaa matalan työllistymisen kynnyksen sekä toimii kannustimena myös työelämään sillä sen kautta on hankittavissa parempi tulotaso.
Erikoista on lainsäätäjämme toimenpiteet ja se kuinka esim toimeentulotuki on ehdollistettu opintolainaan sitoen ,siten että tuon saaminen edellyttää opiskelijalta opintolainen ottamista joka koituu tulevaisuuden näkymät huomioon ottaen valmistuvalle valmiiksi taloudelliset rasitteet ja kyseenalaistaa myös perus oikeudet toimeentuloon joka on lainsäädäntömme kannalta jo kyseen alista ,sillä tuota kautta ehdollistetaan oikeus toimeentuloon. Opintolaina on hyvä asia sinänsä ,mutta lainsäädännölliset toimet ja tuo ehdollistaminen on enemmänkin kuin kyseenalaista ,eikä huomioi ihmisoikeudellisia näkökulmia vaan pikemminkin kyseen alaistaa ne ,sekä sen myötä myös oikeusjärjestelmämme toimivuuden joka on lakannut tuon myötä huomioimasta erillaiset lähtökohdat opintoihin ,joka myös toimena sulkee osin halukkuutta pidempiin opintoihin. Tuon voi myös katsoa olevan jarru yhteiskunnassa kehitykselle jota opinnot vievät eteenpäin osaamisen kasvattamisen kautta .Tuossa suhteessa lainsäätäjä on ratkaisevassa asemassa opintopolkuja suunnitellessa ja mahdollisuuksia luotaessa.- Anonyymi
onneksi ollaan Suomessa emmekä usa:ssa. Siellä collegen lukukausimaksut ovat tähtititeelliset.
Etenkin jos haluaa saada tutkinnon tehtyä arvostetussa opinahjossa. Mitä arvostetumpi opinahjo sitä paremman uralähdön saa itsellensä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onneksi ollaan Suomessa emmekä usa:ssa. Siellä collegen lukukausimaksut ovat tähtititeelliset.
Etenkin jos haluaa saada tutkinnon tehtyä arvostetussa opinahjossa. Mitä arvostetumpi opinahjo sitä paremman uralähdön saa itsellensä.Tuossa suhteessa Suomi on houkutteleva ,mutta kehittämisen varaa on .Tuo luo etulyönti aseman meille ja hyvä niin.
- Anonyymi
Ja tuossa koulutuksen ,sekä mahdollisuuksien puitteissa aloittajan kannalta asiaa katsoen kouluttautumisen näkökulmaa ja nuorten mahdollisuuksia tarkastelln on sanottava että parantamisen varaa päätöksen teossa on.
Oppivelvollisuus ikää on nostettu ,muta lapsilisän ikärajaa ei. Taloudelliset mahdollisuudet esim työttömien lapsilla kouluttautumiseen heikkene tuon myötä kuten myös perusturvan heikkouden myötä jo aiemmin ,sillä lapsi osuus nuoren aikuisen toimeentulon suhteen taloudellisesti heikossa olevien suhteen on tuon myötä olematon. Yhteiskunnan tuen ollessa heikko johtaa se pikemminkin tilanteeseen jolloin nuoren on otettava vastuu aikaisin elämästään ja tuo lisää sosiaalisia menoja sen kota muuton vuoksi joka tulee pakoksi tuolloin yhteiskunnan luomien edellytysten myötä . Tuolloin tulee asumistuki ja toimeentulotuki verkko kyllä vastaan ,mutta ei välttämättä kannustavasti opiskeluihin vaan elämisen ehtojen kautta. Tuo ei ole järkevää valtion politiikkaa nuorten tukemiseksi ,sen enempää kui valtion talouden kannalta ,saati yhteiskunnan kehittämisen suhteen, jossa koulutus näyttelee keskeistä roolia.- Anonyymi
Niin, mutta kun kaikki haluavat elää sosiaalituilla ja muilla tuilla, mistä kaikkeen tulee raha? Töitä tehdään muutama vuosi useiden tutkintojen jälkeen tai ei silloinkaan. Kuka kaiken opiskelun ja sen jälkeen joutenolon rahoittaa? Mistä luulet rahaa tulevan elämäntapaopiskeluun ja oleskeluun? Vain muutama ihminen töissä, aika kova taakka näille.
Jos oikeasti halua ja kykyä yliopistossa opiskeluun on, siihen löytyy kyllä keinot. Nykyään opiskelua tuetaan runsain mitoin, enempään ei yhteiskunnallamme ole varaa. Moneen muuhun maahan verrattuna opiskelumahdollisuudet Suomessa ovat loistavat, myös huonommista lähtökohdista ja olosuhteista käsin voitetaan vaikeudet ja opiskellaan niin pitkälle kuin maailmassa on mahdollista ylipäätään. Vain se joka jää ruikuttamaan olosuhteitaan on olosuhteidensa vanki, tietysti.
Toisaalta erityisen etevä raivaa tiensä vaativiin työtehtäviin ja koville palkoille ilman yliopistoja. Jos ei sentään ihan kaikki, niin paljon on itsestä kiinni!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074579Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1724366Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941720- 4031651
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311397Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann51097Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531090- 67979
- 56944
- 92928