Veneen kallistaminen

Anonyymi

Olen kuullut kahta neuvoa veneen kallistamisesta kevyessä kelissä. Toisessa venettä kallistetaan tuulen puolelle ja toisessa suojan puolelle. Onko tässä eroa onko kyseessä jolla tai kölivene? Onko eroa köliveneen tyypillä?

4

120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eroa on pääosin siinä mihin suuntaan olet menossa tuulen suhteen.
      Hitaalla jollalla myötäiseen voidaan ajaa niin alas, ettei kallistussuunnalla ole vaikutusta purjeen aukipysymiseen muodossaan, ja tuuleen kallistamalla on valmiiksi reserviä oikaisevassa momentissa jos tulee tuulenpuuska.

      Luovilla köliveneessä purjeen pysyminenb auki oikeassa muodossa on ongelma jo silloin kun vene on suorassa, ja pahenisi lisää jos kallistettaisiin tuulen puolelle. Kallistetaan siis suojan puolelle, mikä on helpompaa, ja painavan kölin avustamana veneellä on loppujäykkyyttä enemmän kuin tarpeeksi vaikka tulisi tuulenpuuskiakin.

      Menee siis sekä veneen mukaan että ajosuunnan mukaan suhteessa tuulensuuntaan, päasialliset syyseuraussuhteet yllä, toki niissä on hienosäätöä jos esim köliveneessä on erikseen purjeet todella kevyeen keliin, jotka tarpeeksi kevyinä pysyvät auki muutenkin. Samoin se kuinka kevyt tuuli on vaikuttaa, kuten sekin paljonko silloin kyseisessä veneessä leikataan plattarista. Tarpeeksi suuressa köliveneessä ei miehistöpainolla saada venettä kallistettua kuin korkeintaan muutamia asteista, jolla ei juuri ole enää vaikutusta olipa se kumpaan suuntaan tahansa.

      • Anonyymi

        Lisätään vielä se, että spinnuvenettä kallistetaan tuulen puolelle ajettaessa täysmyötäistä, että saadaan spinnua enemmän esiin isopurjeen takaa. Tää nyt ei oikeastaan ole kevyen kelin juttuja...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisätään vielä se, että spinnuvenettä kallistetaan tuulen puolelle ajettaessa täysmyötäistä, että saadaan spinnua enemmän esiin isopurjeen takaa. Tää nyt ei oikeastaan ole kevyen kelin juttuja...

        Hienot ja ymmärrettävät vastaukset! Kiitos siitä.


    • Anonyymi

      Niin ja sitten vielä esim optimistissa kallistetaan tuulenpuolelle aina kun mahdollista kevyessä tuulessa, koska tällöin varpapurjeen ylin kohta saadaan oleellisesti ylemmäksi ja siten parempaan tuuleen. Tämä siis kaikilla tuulen/ajosuunnilla. Purje pysyy auki kun se on ensin saatu vetoon, ja se saadaan auki kun venettä heilautetaan tuuleen kallelleen.

      Ehkä pitäisi vielä mainita ne syyt miksi kallistamiseen ylipäätään pyritään, mieleeni tulee seuraavat:
      1) Märkäpinta joissain veneissä pienenee kallistamalla, muttei todellakaan kaikissa veneissä, voi joissain jopa kasvaa, jolloin kallistamisesta on haittaa. Kasvumahdollisuus on lähinnä silloin, kun kallistaminen sekä lisää vesilinjan pituutta, että jakaa uppouman uusiksi siten että keskellä on vähemmän, tällöin keulan ja perän märkäpinta voi kasvaa enemmän kuin keskeltä vähenee. Tarpeeksi hitaassa vauhdissa vesilinjan pituus sinällään ei vastukseen juurikaan vaikuta, vaan märkäpinta ratkaisee rungon osalta.
      2) Keulapurjeen aukipysyminen, toki se isoonkin jonkin verran vaikuttaa. Ja jos ollaan lähes pläkässä, tuntuu vaikutus jo spinnussakin.

      Lisäksi sitten ne veneet joilla kallistus ei liity kevyeen keliin, esim foiling moth, jota kallistetaan tuuleen oikaisevan momentin suurentamiseksi veneen kulkiessa kantosiiven varassa, ja lisäksi luoviessa syynä on kantosiiven voiman suuntaaminen tuulenpuolelle, jolloin kölievän ei sitä tarvitse tehdä, mikä taas vähentää kulkuvastusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe