Pörssisähkö vai toistaiseksi voimassaolevana 1.10 alkaen?

Olen sähkölämmittäjä, asun 58 neliön rivitaloasunnossa jossa suora sähkölämmitys ja varaava takka. pidän sähköpatterit 18'c ja lämmittelen takkaa pari kertaa viikossa kun lämpötilat nollan tietämissä syksyllä/keväällä, enemmän talvella.

1.10 alkaen sähkönhinnat nousevat, (itselläni oomin kautta toistaiseksi voimassaolevana sopimuksena tällä hetkellä 17 snt/kwh ja 1.10.22 alkaen uusi hinta 38 snt/kwh).

Kannattaako siis siirtyä pörssisähköön talven ajaksi vai jatkaa nykyisen sopimuksen uusilla hinnoilla? Ajattelin että pörssisähkö tulisi halvemmaksi kun vertaa pörssisähkön spot keskihintoja kiinteisiin hintoihin, lisäksi pörssisähkössä pystyy seuraamaan etukäteen tulevia tuntihintoja ja ajoitaa kotitalouden sähkönkulutukset halvimmille tunneille.
131503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Pörssisähkö on edullisin jos seuraa sen hintaa.

Äänestä
  • Saako noin oenenässä talossa noin paljon sähköä kulumaan jos teitä useemii ei tarvii lämmittää olenkaan
    Ätalokis kutsutaan yli 2oo m2 talojq

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Saako noin oenenässä talossa noin paljon sähköä kulumaan jos teitä useemii ei tarvii lämmittää olenkaan
    Ätalokis kutsutaan yli 2oo m2 talojq

    Siis mitä?

    Äänestä

Jos pystyt lämmittämään takalla se viikko jolloin sähkön hinta 100snt ja ulkolämpö -20C, ota pörssisähkö.

Äänestä

Ongelma on siinä, että ei ole kunnollista ennustetta siitä, mihin sähkön hinta tulevaisuudessa menee. Jos tekee määräaikaisen sopimuksen 38 sentin hinnalla ja maksaa sitä kaksi vuotta, niin harmittaa, jos hinnat kuitenkin laskevat jo sitä ennen. Pörssisähkön kanssa voi taktikoida laittamalla pesukoneen tai kiukaan päälle siloin, kun sähkö on halpaa, mutta lämmityksen kanssa on vähän vaikeampaa. On muistettava, että jos kämppä jäähtyy, niin se vaatii sitten taas enempi sähköenergiaa lämmetessään, kun lämmitys ei ole varaava.

Äänestä
  • Jos lämmitys on poissa jonkin aikaa niin sähkönkulutus on yhteensä tietysti pienempi kuin jos se olisi ollut koko ajan päällä.

    Äänestä

  • Suurin sähkön kuluttaja on asunnon lämmityksen jälkeen veden lämmitys, sen voi tehdä aina silloin kun sähkö on halvinta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Jos lämmitys on poissa jonkin aikaa niin sähkönkulutus on yhteensä tietysti pienempi kuin jos se olisi ollut koko ajan päällä.

    "Jos lämmitys on poissa jonkin aikaa niin sähkönkulutus on yhteensä tietysti pienempi kuin jos se olisi ollut koko ajan päällä."

    On sitten tullut nukuttua fysiikan tunneilla...

    Energian määrä on vakio riippumatta siitä miten sen tuottaa!

    Äänestä

Osta puita kun ilmaisiin rankametsiin et enää ehdi. Puuhan kuivuu ainakin vuoden.

Äänestä
  • Jos kaataa puut viimeistään toukokuun alkupuolella, pilkkoo ja pinoaa tuokokuun aikana niin klapit ovat syyskuussa polttokelpoisia. Vanha tarina ylivuotisista puista on totta kun muinoin puut olivat metrisiä halkoja. Nyt kolmasosa metrin pituiset pienemmät klapit kuivuvat yhden kesän kuluessa.

    Äänestä

Pörssisähkö on yleensä ollut esim. yöllä halpaa, mutta voi tulla vielä talvella aika että vetävät yötä päivää vaikka euron per kwh. Nyt ei vielä onneksi ole paha tilanne, ja pari viikkoa sitten oli 2 viikon jakso että pörsimäsähkö maksoi jotain 2-5 senttiä kwh pari viikkoa putkeen. Ennenkuin ne turbiinit meni paskaksi Olkiluodossa.

Äänestä
  • Huomenna taas 40 senttiä.
    Ylihuomenna Meri-Porin hiilivoimalan huolto pitäisi olla ohi, ja laitos ajetaan ylös testikäyttöön. Toivottavasti testeissä ei ilmene mitäön yllätyksiä. No, olisihan se pieni yllätys jos kaikki toimii kun se on ollut seisokissa monta vuotta. Oma arvioni on että kannattavuusraja heille on noin 25 senttiä/kWh. Toisaalta, voi useinkin olla sellainen tilanne että sähkö maksaa 45snt, mutta jos Meri-Pori syöttäisi 550MW lisää verkkoon, hinta tippuisi alle 25snt, niin sitten se ei lähdekään käyntiin.

    Äänestä

Aloittaja

lokakuulta tuli pörssisähköstä sähkölasku, 46€, jos olisin jatkanut Oomin yleissähköllä niin samalla kulutuksella ois lasku ollut 155€, säästin siis lokakuulta 109€ siinä että vaihdoin pörssisähköön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ttalf kirjoitti:

Olen sähkölämmittäjä, asun 58 neliön rivitaloasunnossa jossa suora sähkölämmitys ja varaava takka. pidän sähköpatterit 18'c ja lämmittelen takkaa pari kertaa viikossa kun lämpötilat nollan tietämissä syksyllä/keväällä, enemmän talvella.

1.10 alkaen sähkönhinnat nousevat, (itselläni oomin kautta toistaiseksi voimassaolevana sopimuksena tällä hetkellä 17 snt/kwh ja 1.10.22 alkaen uusi hinta 38 snt/kwh).

Kannattaako siis siirtyä pörssisähköön talven ajaksi vai jatkaa nykyisen sopimuksen uusilla hinnoilla? Ajattelin että pörssisähkö tulisi halvemmaksi kun vertaa pörssisähkön spot keskihintoja kiinteisiin hintoihin, lisäksi pörssisähkössä pystyy seuraamaan etukäteen tulevia tuntihintoja ja ajoitaa kotitalouden sähkönkulutukset halvimmille tunneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu