Näitä ovat esim. SPR, KUA, Fida...
Kaksi ensin mainittua lähettävät tämän tästä kerjuukirjeitään itselleni. Lahjoittaisin jotain, jos voisi olla varma, etteivät rahat todellisuudessa menisikin muuhun kohteeseen ja taskuihin, kuin lahjoittajalle on kerrottu.
En enää (täysin) luota yhteenkään noista kolmesta mainitusta. Uskon vakaasti, että osa tuotosta menee Ukrainan, Venäjän maan ja kansan vastaisen sodan tukemiseen ja suuri osa lopuista yhdistyksen "toimistokuluihin".
Ajattelin etsiä jonkin kristillisen järjestön, joka auttaisi näinä taloudellisen hädän päivinä kristittyjä, etenkin nk. vainottuja marttyyreita. Google estää pääsyn Marttyyrien Ääni- sivustolle. Jurnuttaa, jurnuttaa... Toisaalta huomasin, että tuo Marttyyrien Ääni toimii mm. TV7-kanavalla (jota en koskaan katso), joten pelkästään tämä tosiasia estää täyden luottamuksen. Meneekö tuostakin tuotosta hynät jonkun huijarihellurein tai Lexan taskuihin?
Patmokselle en lahjoittaisi unissanikaan mitään. Totuus tuosta järjestöstä jo tiedetään. Ja juutalaiset taas ovat jo kauan sitten saaneet itseltäni enemmän kuin oli oma tarkoitukseni. He eivät ole köyhää ja "avun tarpeessa" olevaa väkeä, noin muutoinkaan.
Ei mulla mitään rikkauksia ole, mutta jotenkin tämä Lopunajan tilanne on pistänyt ajattelemaan, että voisi hiukan auttaa joitain, joilla menee vieläkin köyhemmin kuin itsellä.
Onhan näitä umpiköyhiä Suomessakin, tietty. Jos kaduilla kulkiessa törmää johonkin surkean näköiseen yksilöön, tällöin tietysti voisi lahjoittaa kolehtinsa suoraan itse autettavalle. Olen sitä mieltä, että silloin kun avaa lämiskänsä, ei siitä jaella 10 senttisiä, vaan sen verran euroja, että ihmisparka saa sillä kunnollisen, pienen avun. Tarkoitushan on auttaa.
Ammattikerjäläisiä huijareita kantsuu silti varoa.
Olen itsekin, joskus aikoinaan ollut tosi kurjissa tilanteissa, asunnottomana, nähnyt jopa nälkää. Siksikin, koska hyvin muistan, mitä se oli, mulla on hellä mieli kaikkia aidosti pulassa olevia pers'aukisia kohtaan. En halua "kulkea ohi", kuten minun ohitseni kuljettiin.
Nk. hyväntekeväisyysjärjestöt
30
193
Vastaukset
- Anonyymi
Sitkeästi pyrin tuolle Marttyyrien Ääni-sivustolle ja nyt pääsinkin, etusivulle asti.
Ensimmäisenä loisti sivulla Ukrainan lippu ja rahanpyyntö.
Kun uteliaisuuttani painoin täppiä "lue lisää", tmv, tuli ilmoitus: "Sivustolla on ollut kriittinen virhe". Eli ei päässyt eteenpäin.
Oleellinen kuitenkin ilmeni: Ukrainan sodan tukeminen, kristittyjen marttyyrien kustannuksella.
Sodan tukeminen, kuin myöskään sen uhrit, yleisesti ottaen eivät kuitenkaan kuulu joukkoon "kristityt marttyyrit".
"Kristityillä marttyyreilla" tarkoitetaan nimenomaan kristillisen uskonsa vuoksi vainottuja kristittyjä. Tämä lienee ollut R. Wurmbrandtin alkuperäinen tarkoitus, mutta Jenkkien sotateollisuus on nyt anastanut tuen myös näiltä, maailman vaikenemilta uskonuhreilta.
"Kasakka vie kaiken."- Anonyymi
Kun R Wurmbrand vieraili aikoinaan Suomessa, niin luterilainen kirkko ei sallinut hänen pitää tilaisuuksia kirkoissa eikä arkkipiispa suostunut tapaamaan häntä. Kirkko oli silloin rähmällään Neuvostoliiton edessä, aivan samoin kuin se on tänä päivänä rähmällään Setan edessä. Kukaan piispoista ei uskalla arvostella Setan toimintaa eikä uskalla tuoda esille Raamatun kantaa, koska pelkäävät, että hänet leimataan vanhoilliseksi ja ääriuskovaiseksi.
Miksihän lut kirkkoon valitaan aina tuollaisia pelkureita johtotehtäviin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun R Wurmbrand vieraili aikoinaan Suomessa, niin luterilainen kirkko ei sallinut hänen pitää tilaisuuksia kirkoissa eikä arkkipiispa suostunut tapaamaan häntä. Kirkko oli silloin rähmällään Neuvostoliiton edessä, aivan samoin kuin se on tänä päivänä rähmällään Setan edessä. Kukaan piispoista ei uskalla arvostella Setan toimintaa eikä uskalla tuoda esille Raamatun kantaa, koska pelkäävät, että hänet leimataan vanhoilliseksi ja ääriuskovaiseksi.
Miksihän lut kirkkoon valitaan aina tuollaisia pelkureita johtotehtäviin?Muistan tuota aikaa, kun Wurmbrandista kerrottiin ja kävi myös Suomessa.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Richard_Wurmbrand - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan tuota aikaa, kun Wurmbrandista kerrottiin ja kävi myös Suomessa.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Richard_WurmbrandNäköjään tällainen yli tunnin elokuva "Tortured for Christ" (Kidutettu Kristuksen tähden):
https://youtu.be/VCmrgILa34A ”Oleellinen kuitenkin ilmeni: Ukrainan sodan tukeminen, kristittyjen marttyyrien kustannuksella.”
Jos olisit lukenut heidän nettisivuiltaan marttyyrienaani.fi ”Ukraina nyt apuasi tarvitaan”, olisi tuokin asia selvinnyt:
”Viime vuosien aikana Venäjän hallinto on lisännyt evankelisiin kristittyihin kohdistuvaa painostusta rajoittamalla kristittyjen oikeutta kokoontua yhteen ja evankelioida. Venäjällä käyttöön otettu Yarovaya-laki (nimetty lain käyttöönottoa ajaneen Irina Yarovayan mukaan) ja sen lisäosat määrittelivät monet kristilliset seurakunnat uskonnollisiksi ekstremisteiksi ja rajoitti niiden toimintaa.”
”Vuonna 2014 Venäjän hallinnoimat ja tukemat venäläismieliset separatistit valtasivat Ukrainan kaksi itäistä osaa, Luhanskin ja Donetskin. Välittömästi tämän jälkeen alkoi järjestelmällinen kristittyjen vaino. Kristillisiä johtajia on vangittu, murhattu, kidutettu, kristittyjen omaisuutta on takavarikoitu, ja niin edelleen.”
”Kuten omassakin maassaan, Venäjä tulee pitämään Ukrainan evankelisia kristittyjä uhkana, sillä niillä on yhteyksiä Lännen protestanttisiin seurakuntiin.”
”Anonyymi” 2022-10-26 15:27:47 muistelee ”Kun R Wurmbrand vieraili aikoinaan Suomessa, niin luterilainen kirkko ei sallinut hänen pitää tilaisuuksia kirkoissa eikä arkkipiispa suostunut tapaamaan häntä.”
Kun vähän noita taustoja katselin, niin ei ihmekään.
Järjestön on tosiaan perustanut romanialaisen juutalaiskristityn pappi Richard Wurmbrandin (1909-2001) perustamaan Marttyyrien ääni -järjestöön, jonka kansainvälinen yhteistyöelin on International Christian Association.
Suomessa Marttyyrien Ääni on Suomen Evankelisen Allianssin yhteisöjäsen eli SEA, johon kuuluu mm.
IRR-TV, Kansan Raamattuseura, One Way Mission, Patmos Lähetyssäätiö, Suomen Helluntaikirkko, Suomen Pelastusarmeijan Säätiö, Suomen Vapaakirkko jne. Perinteiset kirkot eivät tähän kuulu.
Samoin teologia on erilaista, sillä SEA:n linja määritelty vuonna 1974 julkaistussa Lausannen julistuksessa.
Toimintatavat on kerrottu Stefanus-lähetys / Marttyyrien Ääni:
”Järjestö toimittaa kristityille Raamattuja, kirjallisuutta, radio- ja tv-lähetyksiä sekä aineistoa internetin välityksellä.”
”Se lähettää avustuksia marttyyrien perheille ja rohkaisee toimimaan maissa, joissa on vainoa. Tavoitteena on voittaa Kristukselle myös vainoajia.”
” Evankeliumia viedään jopa kapinallisille ja terroristeille, jotta terroriteot vähentyisivät.”
”Järjestö on poliittisesti ja uskonnollisiin tunnustuksiin sitoutumaton. Se pyrkii yhteistyöhön kaikkien kanssa evankeliumin ja vainottujen hyväksi.”
- Anonyymi
Jonkun keräyksen yhteydessä kysyin yhdeltä SPR :n ihmiseltä paljonko keräyksen tuotosta menee avuntarvitsijoille ja paljonko henkilöstön palkkoihin jne?
Esittivät asiakirjan, jossa kerrottiin miten vähintään 80% menee avuntarvitsijoille ja enintään toi 20% keräyksestä aiheutuviin kuluihin. Esim. lippaisiin-liiveihin-esitteisiin-maskeihin-hanskoihin-desinfiointiaineisiin, jne.
Kerääjät eivät itse saaneet minkäänlaista korvausta vaan olivat ihan vapaaehtoisina ja jopa maksoivat itse matkansa ja ruokansa.SPR on valtava avustusjärjestö ja pelkästään sen logistiikkakulut ovat melkoiset kun sitä apua jonnekin viedään. Tuo taas johtuu hyvin usein siitä, ettei niitä tarvittavia tavaroita, ruokia, lääkkeitä jne. voi edes rahallakaan ostaa sieltä paikanpäältä. Tuo mainitsemasi 20 % sisältää siis koko SPR toiminnan ei pelkästään nuo mitä mainitsit. Kerääjät eivät tosiaan saa mitään. Suuremmilla paikkakunnilla saattavat saada ruokailla ilmaiseksi mikäli joku yritys kerääjille tarjoaa ruuat mutta SPR ei heille maksa mitään.
"Esittivät asiakirjan, jossa kerrottiin..."
SPR:n tilinpäätökset ovat kaikkien avoimesti luettavissa.
- Anonyymi
Hollantilainen Corrie ten Boom ei ollut varsinainen kristitty marttyyri, joskin autettuaan hollantilaisia tai natsi-Saksasta Hollantiin paenneita juutalaisia, joutui sitten kiinnijäätyään myös keskitysleirille, josta selviytyi elossa.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Corrie_ten_Boom
. - Anonyymi
Itse sanon (sanomme) ei aatteellisille rahankerääjille. Pelastusarmeijan joulupata nyt kerran vuodessa poikkeuksena. Amnesty, SOS lapsikylä, Plan International saavat kuukausilahjoitukset meiltä, eli tärkeimmäksi tuen kohteeksi on katsottu ihmisoikeudet ja koulutus.
-a-teisti- - Anonyymi
Vierastan sitä, että hyväntekeväisyysjärjestön johtajan palkka on pilvissä, kuin bisnesyrityksen johtajalla. Ei sen tarvitse olla minimissäkään, mutta joku järki ja kohtuus, kun kyseessä on hyväntekeväisyysjärjestö.
SPR:lla johtajan palkka on kaikista suurin.- Anonyymi
Totta. On jotenkin itse aatteen vastaista.
Hyväntekeväisyydessähän on ensisijaisesti kysymys eri tavoin ulkopuolista apua tarvitsevien auttamisesta, ei suinkaan niin, että yhdistyksen johtaja vetää avustusrahoja omiin taskuihinsa.
Tämä, jo vuosia sitten SPR:stä kerrottu asia vei luottamukseni SPR:ään. Sieltä tulee aika ajoin rahanpyyntöjä milloin minkäkin katastrofin koetellessa maailman laitoja. Mutta: miksi antaisin rahojani yhdistykselle, jonka tuotto todellisuudessa menee ihan minne tahansa?
Tänä päivänä Ukraina imee avustusrahat itselleen. Eikä välttämättä edes Ukrainan oma kansa, vaan sen johtajat. On väitetty, että mm. Marinin luvatta lahjoittamat, suomalaisten avustusrahat olisivat vain "kadonneet" jonnekin, ei (virallista) tietoa, minne. Minä ennalta "tiesin" kyllä jo viime keväänä, eli uutinen ei itseäni yllätä.
KUA on menettänyt luotettavuutensa. Voinko olla varma, että antamani raha, esim. hankkia vuohi köyhälle, kuusi kanaa, tai ompelukone yksinhuoltajaäidille, varmasti menee juuri tällaisenaan perille, eikä esim. jonkun lapsen turhaan koulupukuun. Tavalliset vaatteet kelpaavat koulunkäyntiin, kunhan siellä muutoin käyttäydyttäisiin hyvin.
Jos lahjoitan ompelukoneen, haluan, että joku nainen / tyttö saa tämän ompelukoneen. Että KUA:n tilitys menee juuri sen mukaan kuin lahjoitukset on tehty, eikä esim. johonkin "yhteiskassaan", josta sitten jakelevat varoja itse "tärkeinä" pitämiinsä kohteisiin. Jos ostan vuohen, haluan, ettei vuohi KUA:ssa muutu joksikin muuksi.
Jos käytäntö on muu, silloin pitää kerätessä ilmoittaa, että keräys menee yhteiskassaan, josta KUA sitten valikoi sillä hetkellä tärkeimmät kohteet, joita ovat mm... Muutoin on kysymys talousrikoksesta.
Voiko KUA:aan luottaa? Kuulin jo kauan sitten KUA:n olevan osallinen luterilaisessa, nk. vapautuksen teologiassa, jossa KUA aseistaa sodissa itse valitsemansa puolen sotilaita, eli lähinnä kommunistisia sissejä.
Nyt kysymys on tästä toiminnasta:
https://www.toisenlainenlahja.fi/?gclid=EAIaIQobChMI3I3O5pmA-wIVEW0YCh1rdQNOEAAYASAAEgKGP_D_BwE
Nyt ällistyin, että jopa Marttyyrien Ääni on aloittanut tukea USA:n ja Ukrainan luciferistien venäläiskristittyjen, kuin yleensäkin noiden alueiden venäläisväestön etnistä kansanmurhaa.
Itseäni kiinnostaisi ennemmin auttaa vaikka niitä Donetskin ja Luganskin vainottuja venäläiskristittyjä. Mutta yhtä hyvin myös joitain Kaukoidän köyhiä. Afrikkalaiset ovat jo saaneet varoja liiankin kanssa. - Anonyymi
SPR:n johtaja ei ole itse määritellyt palkkaansa. Härskeintä meininkin on jossain Patmoksessa jossa porukka ottaa kymmenykset päältä. Patmos on tehnyt Melleristä miljonäärin ja tuskin muutkaan pojat ihan pienellä palkalla ovat. Tai surullisen kuuluisa Jalovaara. Jotenkin nää katsoo että heillä on oikeus rikastua kerätyllä rahalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SPR:n johtaja ei ole itse määritellyt palkkaansa. Härskeintä meininkin on jossain Patmoksessa jossa porukka ottaa kymmenykset päältä. Patmos on tehnyt Melleristä miljonäärin ja tuskin muutkaan pojat ihan pienellä palkalla ovat. Tai surullisen kuuluisa Jalovaara. Jotenkin nää katsoo että heillä on oikeus rikastua kerätyllä rahalla.
Patmos on aina ollut outo firma.
Kuulin aikoinaan (jo vuosikymmeniä sitten?), että Lexa olisi Patmoksen nimissä tarjonnut Israeliin / Jerusalemiin heidän nimissään ja kustantamanaan rakennettavaksi jonkin pommisuojan (tmv), mutta vaatinut, että pommisuojan ulko- / sisäpuolella olisi Patmoksen / Lexan nimi näyttävästi esillä ("= evankeliointia").
Israelin valtio / Jerkun kaupunki ei ollut suostunut. Onhan maailmassa miljoonia rakennelmia, eikä niissä ole ulkoseinille, kissankorkuisin kirjaimin kirjattuna rakennusmiesten tai edes rakennusfiman nimiä. Koko nykyinenkin Jerusalem ja Israel on rakennettu, useimmat nimiltä tuntemattomiksi jääneiden ihmisten työllä. Mukana työssä myös kymmeniätuhansia, "nimettömiä" ulkomaalaisia ja eri uskoisia "volunteereja", eli vapaaehtoisia. He tekivät työnsä ja stten myös poistuivat maasta, eivät alkaneet kuvitella näin ansainneensa maata omakseen.
Näissä hyväntekeväisyystoimissa useinkaan joukon vetäjät eivät ole niitä itse suurlahjoittajia. Lahjoittajia ovat lukuisat tuntemattomat nimet. Lare muuten tuolla virolaisella seurakuntavierailullaan sanoikin tämän! Ja antaa kiitoksen itse lahjoittajille!
Seurakunnassakin on monta erilaista uskovaa, tehtävineen. "Eivät kaikki puhu kielillä, eivät kaikki profetoi...", "Kristuksen ruumissa on monta erilaista jäsentä: kättä, jalkaa, silmää, suuta, korvaa..." - Anonyymi
SPR on valtava kansainvälinen organisaatio. Vaatii ammattijohtajan. Eikä sellaista saa harrastelijoiden palkalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SPR on valtava kansainvälinen organisaatio. Vaatii ammattijohtajan. Eikä sellaista saa harrastelijoiden palkalla.
SPR:n johtajan ja pääsihteerin vuosituloiksi ilmoitettiin muutama vuosi sitten:
* 157 133€, joista pääomatuloja 683€
* 109 082€, joista pääomatuloja 1239€
Eikö olisi mielestäsi varaa kohtuullistaa näitä palkkoja? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SPR:n johtajan ja pääsihteerin vuosituloiksi ilmoitettiin muutama vuosi sitten:
* 157 133€, joista pääomatuloja 683€
* 109 082€, joista pääomatuloja 1239€
Eikö olisi mielestäsi varaa kohtuullistaa näitä palkkoja?Saako nuo vieläkin enemmän köyhäin tukirahaa kuin Lexa? 😶
Anonyymi kirjoitti:
Totta. On jotenkin itse aatteen vastaista.
Hyväntekeväisyydessähän on ensisijaisesti kysymys eri tavoin ulkopuolista apua tarvitsevien auttamisesta, ei suinkaan niin, että yhdistyksen johtaja vetää avustusrahoja omiin taskuihinsa.
Tämä, jo vuosia sitten SPR:stä kerrottu asia vei luottamukseni SPR:ään. Sieltä tulee aika ajoin rahanpyyntöjä milloin minkäkin katastrofin koetellessa maailman laitoja. Mutta: miksi antaisin rahojani yhdistykselle, jonka tuotto todellisuudessa menee ihan minne tahansa?
Tänä päivänä Ukraina imee avustusrahat itselleen. Eikä välttämättä edes Ukrainan oma kansa, vaan sen johtajat. On väitetty, että mm. Marinin luvatta lahjoittamat, suomalaisten avustusrahat olisivat vain "kadonneet" jonnekin, ei (virallista) tietoa, minne. Minä ennalta "tiesin" kyllä jo viime keväänä, eli uutinen ei itseäni yllätä.
KUA on menettänyt luotettavuutensa. Voinko olla varma, että antamani raha, esim. hankkia vuohi köyhälle, kuusi kanaa, tai ompelukone yksinhuoltajaäidille, varmasti menee juuri tällaisenaan perille, eikä esim. jonkun lapsen turhaan koulupukuun. Tavalliset vaatteet kelpaavat koulunkäyntiin, kunhan siellä muutoin käyttäydyttäisiin hyvin.
Jos lahjoitan ompelukoneen, haluan, että joku nainen / tyttö saa tämän ompelukoneen. Että KUA:n tilitys menee juuri sen mukaan kuin lahjoitukset on tehty, eikä esim. johonkin "yhteiskassaan", josta sitten jakelevat varoja itse "tärkeinä" pitämiinsä kohteisiin. Jos ostan vuohen, haluan, ettei vuohi KUA:ssa muutu joksikin muuksi.
Jos käytäntö on muu, silloin pitää kerätessä ilmoittaa, että keräys menee yhteiskassaan, josta KUA sitten valikoi sillä hetkellä tärkeimmät kohteet, joita ovat mm... Muutoin on kysymys talousrikoksesta.
Voiko KUA:aan luottaa? Kuulin jo kauan sitten KUA:n olevan osallinen luterilaisessa, nk. vapautuksen teologiassa, jossa KUA aseistaa sodissa itse valitsemansa puolen sotilaita, eli lähinnä kommunistisia sissejä.
Nyt kysymys on tästä toiminnasta:
https://www.toisenlainenlahja.fi/?gclid=EAIaIQobChMI3I3O5pmA-wIVEW0YCh1rdQNOEAAYASAAEgKGP_D_BwE
Nyt ällistyin, että jopa Marttyyrien Ääni on aloittanut tukea USA:n ja Ukrainan luciferistien venäläiskristittyjen, kuin yleensäkin noiden alueiden venäläisväestön etnistä kansanmurhaa.
Itseäni kiinnostaisi ennemmin auttaa vaikka niitä Donetskin ja Luganskin vainottuja venäläiskristittyjä. Mutta yhtä hyvin myös joitain Kaukoidän köyhiä. Afrikkalaiset ovat jo saaneet varoja liiankin kanssa.Olet kyllä kerännyt tietosi jostain ”hevosmiesten toimistosta”!
”…hankkia vuohi köyhälle, kuusi kanaa, tai ompelukone yksinhuoltajaäidille, varmasti menee juuri tällaisenaan perille, eikä esim. jonkun lapsen turhaan koulupukuun.”
”Että KUA:n tilitys menee juuri sen mukaan kuin lahjoitukset on tehty, eikä esim. johonkin "yhteiskassaan", josta sitten jakelevat varoja itse "tärkeinä" pitämiinsä kohteisiin.”
Oikeasti mieti – jos vaikka 10 000 ihmistä lahjoittaa muutamia roposia, ja niistä jokaisen pitäisi laittaa juuri siihen, mihin lahjoittaja määrää, se byrokratian pyörittäminen (kun pitäisi ottaa jokaisesta selvää, mihin juuri tuo henkilö haluaa rahan kohdentaa) olisi valtava työ – ja se vasta niitä varoja veisikin.
Toisekseen koulupuku on tärkeä, sillä vaikka meille suomalaisille tämä käytäntö on tuntematon, niin se on hyvin yleinen eri maissa, ja ilman sitä ei ole kouluun menemistä!
Koulupuku on käytössä (pakollinen) esim. Britanniassa, Australiassa, Venäjällä, Kiinassa, Japanissa, Intiassa, Etelä-Koreassa, Pohjois-Koreassa, Vietnamissa, Indonesiassa, Bhutanissa, Sri Lankassa, Syyriassa, Ghanassa ja Kuubassa sekä joissakin kouluissa Yhdysvalloissa.
”Kuulin jo kauan sitten KUA:n olevan osallinen luterilaisessa, nk. vapautuksen teologiassa, jossa KUA aseistaa sodissa itse valitsemansa puolen sotilaita…”
Vapautuksen teologia on katollisen kirkon eräs suuntaus – ei protestanttien! KUA ei aseista ketään, eikä vapautuksen teologian liity mihinkään aseelliseen toimintaa. Mistä ihmeestä sinä näitä satuja keksit?
”Nyt ällistyin, että jopa Marttyyrien Ääni on aloittanut tukea USA:n ja Ukrainan luciferistien venäläiskristittyjen, kuin yleensäkin noiden alueiden venäläisväestön etnistä kansanmurhaa.”
Hetkinen… Ei ole olemassa mitään etnistä venäläistä kansanmurhaa! Ellei oteta lukuun sitä, miten Putin murhaa Kaukasian muslimienemmistöisistä Tšetšeniasta, Dagestanista ja Ingušiasta sekä Itä-Siperian Burjatiasta olevia kansalaisiaan pakottamalla heidät sotaan.
Samoin Putinin kätyrit ovat selkeästi sanoneet, että Ukraina ja ukrainalaiset tulee kaikki tuhota.
- Anonyymi
Tunsin kauan sitten Laren.
En tiennyt, että hän oli perustanut myös avustusryhmän / -järjestön nimeltä "Ohi älä käy".
Virossa:
https://www.youtube.com/watch?v=bQM7KhuHktg
Lare tuki suomalaisia, toipuvia alkoholisteja, toimi valvojana mm. Vuosaaren kartanon tukikeskuksessa. Vuosien aikana vei ruoka- ja muuta apua Venäjälle, Pietariin ja Viroon. Varmaan auttoi paljon muitakin apua tarvitsevia.
Vuosaaren kartanoalueen ympäristö oli 1990-luvun aluilla umpimetsää, eikä itse rakennuskaan ollut näin tiptop kuntoon tuunattu:
https://www.hagerlund.net/sites/default/files/images/kartanot/vuosaari-ja-tuomarinkyla/vuosaaren_kartano_1.jpg
Lauri Siljoranta (1934 - 2013) todella auttoi ja tuki apua tarvitsevia. Hän ei "käynyt ohi", vaan pysähtyi kurjien vierelle, ojensi apua. Vaatimaton, sydämellinen, käsittääkseni luterilainen, pelastusarmeijalainen uskova.
🥀 Laren muistolle:
https://www.youtube.com/watch?v=glDS52HpDQQ
*- Anonyymi
Tuon Vuosaaren kartanossa tuolloin toimineen Kriisipalvelun itse toiminnanjohtaja oli tunnettu, uskoontullut nyrkkeilijä Pertti "Purtsi" Purhonen.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Pertti_Purhonen
US:
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/veikko-tarvainen/alkoholismin-kieltaminen-pertti-purtsi-purhonen-ja-fasd-lapset/ :
>>Tuli mieleen muisto Pertti Purhosesta. Hän oli kuuluisa lupaava nuori nyrkkeilijä, kaunis siloposkinen julkkis. Tapasin hänet kerran 70-luvun alussa.
Oman alkoholisminsa vuoksi Purtsi oli aktiivinen AA-lainen ja alkoholistien auttaja. Hän kävi valistamassa tenuporukoiden miehiä. Se oli todellista vanhaa rankkaa alkoholismia.
Sodankäyneet, usein yksijalkaiset tai yksikätiset miehet, ruumiit muutenkin sisältä ja ulkoa täynnä rivisotilaan kunniamerkkejä, erilaisia vammoja, joivat pusikoissa ja metsissä ringissä tenua ja muuta korvikealkoholia.
Niinpä heidän majapaikkansa sittemmin nuorison Lepakko-luola sai silloin kutsumanimekseen Liekkihotelli. Siellä nukuttiin betonilattialla vieri vieressä. Patjana oli levitetty pahvilaatikko.
Avasi silmiäni, kun Purtsi kertoi:
– Kellään heistä ei ollut alkoholiongelmaa. Kukaan ei sitä myöntänyt.
Vähemmän näkyvään nykyalkoholismiin tai kun nykyään vältetään kuvaavia, suorasukaisia sanoja, niin sanotaan nyt sitten: moderniin alkoholin liikakäyttöön liittyy hyvin usein ongelman kieltäminen.
Siksi siitä on vaikea parantua- Jos ei näe ongelmaa, ei sitä voi ratkaista,
Onneksi Suomessa on paljon parantuneita ei-juovia alkoholisteja. Ongelma on siinä, että alkoholismi, joka usein on pitkäaikainen sairaus juuri vaikenemisen vuoksi, on ehtinyt vuosien aikana tuhota alkoholistin elämää ja heidän läheistensä elämää. Helposti siitä tulee vähintäänkin kipeä arpi läheisen psyykeen. Yhteiskunnalle siitä aiheutuu valtavia menetyksiä menetettyjen työvuosien, väkivallan ja onnettomuuksien seurausten vuoksi.
Harvemmin puhuttu aihe on FASD-lapset ja alkoholismi.<<... ...
Jokainen voi omien mahdollisuuksiensa mukaan auttaa aidosti apua tarvitsevia lähimmäisiä. Lare ja Purtsi toimivat omalla tavallaan. Suomessakin on lukemattomia tällaisia ihmisiä, uskovia kristittyjä, kuin myös muitakin, jotka näin "maan hiljaisina" toimivat omantuntonsa mukaisesti, tosi vaikeuksissa olevien, hätääkärsivien auttamiseksi.
Myös monet eläimet tarvitsevat apuamme.
"Ihmistä ja eläintä sinä autat, Herra." 🐇🐈 - Anonyymi
Aivan liikuttavaa kuunnella Laren haastattelua ja hänen elämäkertaansa (joulukuu 2012), hänen ollessaan jo noin iäkäs mies.
Hän ei pitänyt suurta ääntä itsestään, mutta todella auttoi eri käytännön tavoin mm. lukemattomia alkoholismista toipuvia. Omalla, hiljaisella tavallaan ojensi kättään kohti "ylös turmion kuopasta, lokaisesta liejusta Kristus-kalliolle nousevia" ja joihin itsekin tuolloin kuuluin.
Olen kiitollinen siitä kaikesta jota sain kokea, tuolloin aikoinaan Kriisipalvelulla käydessäni.
Lare oli hiljainen, suuri mies.
Hän on nyt Jeesuksen luona Taivaassa.
- Anonyymi
KirkkoRaamattu 1933, 1938 2Aik19:2 ja 6
Silloin Jeehu,
Hananin poika,
näkijä,
meni kuningas Joosafatia vastaan
ja sanoi hänelle:
"Oliko sinun autettava jumalatonta,
ja rakastatko sinä niitä,
jotka vihaavat Herraa?
Sentähden on sinun päälläsi Herran viha.
Ja hän sanoi tuomareille:
"Katsokaa,
mitä teette,
sillä te ette ole tekemässä ihmisten tuomioita,
vaan Herran tuomioita,
ja hän on teidän kanssanne,
kun te tuomitsette.
19:7 Hallitkoon siis teitä Herran pelko.
Ottakaa vaari siitä,
mitä teette,
sillä Herrassa,
meidän Jumalassamme,
ei ole vääryyttä eikä puolueellisuutta,
eikä hän ota lahjuksia."- Anonyymi
Monien, kristillisten hyväntekeväisyysjärjestöjen motiivi on herätyskristillinen. Aineellisen avun ohella on tarjolla ja saatavissa myös Jumalan sanaa ja muuta hengellistä apua.
On autettavan ihmisen itsensä asia, kuinka hän tähän tarjolla olevaan hengelliseen puoleen asennoituu.
Tuntematonta ihmistä, jossakin nk. julkisessa avustustoiminnassa autettaessa ei (yleensä) voi kysyä, että oletkos sinä jo Jumalan lapsi? "Minä / me emme auta jumalattomia!" Jos taas kristillistä avustustoimintaa aletaan ulkopuolisten taholta laajasti ja väärin hyväksikäyttää, ohi järjestön tarkoitusperien, silloin tietysti olisi asetettava jotkut rajat. Kuinka tämä sitten käytännössä voisi tapahtua? Sulkemalla rahahanat kaikilta ja uusin toimintaperiaattein, jatkamalla toimintaa myöhemmin uudestaan.
Tietyt yhteiskunnalliset avustusjärjestöt eivät sisällä "aatteellisuutta". Sitten on niitä, jotka sisältävät. Kunkin omatunto sanelee keitä haluaa auttaa. Itse en anna varojani Nenäpäivään ja nykyään (jos yleensä koen tarvetta auttaa) juurikaan, esim. SPR:ään. Näillä on kyllä auttajansa, järjestöt vetävät miljoonapotteja. Tietenkin myös näillä suurilla järjestöillä on se etu, että apu menee laajemmalle alueelle, enempien ihmisten saataviksi, kuin pikkujärjestöjen. Suurkatastrofien kyseessä ollen, tällainenkin on tärkeää. Muistan Kiinan suuren maanjäristyksen (n. 15 v sitten?), muuat sukulaisenikin olivat tuolloin siellä ja pelastuivat täpärästi.
Mutta aatteellinen avustusjoukko kohdistaa apuaan rajatummin, jollekin aivan tietylle vähemmistöjoukolle, kuten köyhien maiden kristityille. Kyllähän UT kehoittaa pitämään huolta ensisijaisesti "veljistä ja sisarista", ei tukemaan esim. parannusta tekemättömien jumalattomien pummaavaa elämäntapaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monien, kristillisten hyväntekeväisyysjärjestöjen motiivi on herätyskristillinen. Aineellisen avun ohella on tarjolla ja saatavissa myös Jumalan sanaa ja muuta hengellistä apua.
On autettavan ihmisen itsensä asia, kuinka hän tähän tarjolla olevaan hengelliseen puoleen asennoituu.
Tuntematonta ihmistä, jossakin nk. julkisessa avustustoiminnassa autettaessa ei (yleensä) voi kysyä, että oletkos sinä jo Jumalan lapsi? "Minä / me emme auta jumalattomia!" Jos taas kristillistä avustustoimintaa aletaan ulkopuolisten taholta laajasti ja väärin hyväksikäyttää, ohi järjestön tarkoitusperien, silloin tietysti olisi asetettava jotkut rajat. Kuinka tämä sitten käytännössä voisi tapahtua? Sulkemalla rahahanat kaikilta ja uusin toimintaperiaattein, jatkamalla toimintaa myöhemmin uudestaan.
Tietyt yhteiskunnalliset avustusjärjestöt eivät sisällä "aatteellisuutta". Sitten on niitä, jotka sisältävät. Kunkin omatunto sanelee keitä haluaa auttaa. Itse en anna varojani Nenäpäivään ja nykyään (jos yleensä koen tarvetta auttaa) juurikaan, esim. SPR:ään. Näillä on kyllä auttajansa, järjestöt vetävät miljoonapotteja. Tietenkin myös näillä suurilla järjestöillä on se etu, että apu menee laajemmalle alueelle, enempien ihmisten saataviksi, kuin pikkujärjestöjen. Suurkatastrofien kyseessä ollen, tällainenkin on tärkeää. Muistan Kiinan suuren maanjäristyksen (n. 15 v sitten?), muuat sukulaisenikin olivat tuolloin siellä ja pelastuivat täpärästi.
Mutta aatteellinen avustusjoukko kohdistaa apuaan rajatummin, jollekin aivan tietylle vähemmistöjoukolle, kuten köyhien maiden kristityille. Kyllähän UT kehoittaa pitämään huolta ensisijaisesti "veljistä ja sisarista", ei tukemaan esim. parannusta tekemättömien jumalattomien pummaavaa elämäntapaa.3. Joh. 1: 3-8
3 Minua ilahutti suuresti, kun veljet tulivat ja antoivat todistuksen sinun totuudestasi, niinkuin sinä totuudessa vaellatkin.
4 Minulla ei ole suurempaa iloa kuin se, että kuulen lasteni vaeltavan totuudessa.
5 Rakkaani, sinä toimit uskollisesti kaikessa, mitä teet veljien, vieläpä vieraittenkin hyväksi.
6 He ovat seurakunnan edessä antaneet todistuksen sinun rakkaudestasi; ja sinä teet hyvin, kun autat heitä eteenpäin heidän matkallaan, niinkuin Jumalan edessä arvollista on.
7 Sillä hänen nimensä tähden he ovat matkalle lähteneet eivätkä ota pakanoilta mitään.
8 Me olemme siis velvolliset ottamaan semmoisia vastaan, auttaaksemme yhdessä totuutta eteenpäin.
Alkukristityt huolehtivat itse itsestään ja toinen toisistaan, eivät ottaneet apua Maailmalta.
Ap.t. 11: 20-30
20 Heidän joukossaan oli kuitenkin muutamia kyprolaisia ja kyreneläisiä miehiä, jotka, tultuaan Antiokiaan, puhuivat kreikkalaisillekin ja julistivat evankeliumia Herrasta Jeesuksesta.
21 Ja Herran käsi oli heidän kanssansa, ja suuri oli se joukko, joka uskoi ja kääntyi Herran puoleen.
22 Ja sanoma heistä tuli Jerusalemin seurakunnan korviin, ja he lähettivät Barnabaan Antiokiaan.
23 Ja kun hän saapui sinne ja näki Jumalan armon, niin hän iloitsi ja kehoitti kaikkia vakaalla sydämellä pysymään Herrassa.
24 Sillä hän oli hyvä mies ja täynnä Pyhää Henkeä ja uskoa. Ja Herralle lisääntyi paljon kansaa.
25 Niin hän lähti Tarsoon etsimään Saulusta, ja kun hän oli hänet löytänyt, toi hän hänet Antiokiaan.
26 Ja he vaikuttivat yhdessä kokonaisen vuoden seurakunnassa, ja niitä oli paljon, jotka saivat heiltä opetusta; ja Antiokiassa ruvettiin opetuslapsia ensiksi nimittämään kristityiksi.
27 Siihen aikaan tuli profeettoja Jerusalemista Antiokiaan.
28 Ja eräs heistä, nimeltä Agabus, nousi ja antoi Hengen vaikutuksesta tiedoksi, että oli tuleva suuri nälkä kaikkeen maailmaan; ja se tulikin Klaudiuksen aikana.
29 Niin opetuslapset päättivät kukin varojensa mukaan lähettää avustusta Juudeassa asuville veljille.
30 Ja niin he tekivätkin ja lähettivät sen vanhimmille Barnabaan ja Sauluksen kätten kautta.
🔥
- Anonyymi
Etsin hakusanalla "kristillisiä avustusjärjestöjä" ja löysin tällaisen sivuston. Vaikuttaa helluntailaisten ylläpitämältä, mutta tätä kautta saa kuitenkin jotain tietoa aiheesta:
https://kristilliset.com/fi/esittelyt/linkkipankki/
Varmasti on paljon muitakin, etenkin pieniä ryhmiä.
Pienin ryhmä olemme sinä ja minä joilla ei ole nimeä, yhdistystä, tai nettisivua.
On vain kadut. Omat silmämme, korvamme ja sydämemme.
Kaikkialla ympärillämme olevat ja vastaantulevat lähimmäiset, myös eläimet.
Kun joku tarvitsee ja pyytää apuamme, haluammeko auttaa? 😶 - Anonyymi
Mitä sitten? Älä anna. Vuodatukset luuloistasi ovat tarpeettomia.
- Anonyymi
Jokainen itse valitsee mitä ja kenen vuodatuksia lukee.
Jos ei pidä tekstistä, aina voi vaihtaa sivua.
Tältä foorumilta löytyy monenlaista vuodatusta, lähes joka makuun.
Sinä, kuten jokainen muukin itse päättää, antaako apuaan ja kelle.
Ei sinua kukaan ryöstä. Ainakaan kristityt köyhät.
- Anonyymi
Köyhät eivät ryöstä vaan ne rikkaat kristityt. Mikään ei riitä. Lisää pitää saada. 10 prosenttia pois köyhille ja loput itselle, koska rahan kerjääminen on uuvuttavaa. Ja vielä pitää olla vakuuttava kerjäämisessään. Aina löytyy niitä jotka uskovat kaiken. Kyllä on rankkaa tämä rahan pyytäminen.
Jos olisi varmuus että rahat menee avustuskohteeseen, niin silloin voisi lahjoittaa. Ne hallinnolliset kulut nielee melko paljon. ”En enää (täysin) luota yhteenkään noista kolmesta mainitusta.” (SPR, KUA, Fida)
”…suuri osa lopuista yhdistyksen "toimistokuluihin".”
Ihmettelen suuresti, mistä tällaiset mielikuvat on oikein peräisin?
Tuossakin noista kolmesta kun löytyy tarkat tiedot tilinpäätöksineen, josta jokainen voi nähdä sen, mihin raha menee.
Toinen kummallisuus on, ettei ymmärretä sitä ettei mikään ole ilmaista!
Jo siihen, että markkinoidaan, hallinnoidaan rahavirtoja eli tilejä ulkopuoliset palveluntarjoajat, kuten operaattorit ja pankit veloittavat omat kulunsa. Tehdään tilinpäätökset ja tarkastuksen, joista luonnollisesti maksetaan tekijöille-
Tarvitaan ihmisiä tekemään sitä käytännön tason töitä, kohdemaissa tarvitaan lääkäreitä, hoitajia, eri logistiikka alan tekijöitä. Järjestetään keräyksiä ja kuljetuksia, tarvitaan varastoja, maksetaan tiloista vuokria, tarvitaan polttoaineita jne.
Kuitenkin näihin käytetään vain 10 – 15% varoista. Jos on kiinteitä kuluja, kuten omat toimistot ja vakituinen henkilökunta, näiden vaatimat menot otetaan muualta, kuten myyntituotoista, jäsenmaksuista sekä eri ministeriöiden ja STEA:n avustuksista.
”Jos kaduilla kulkiessa törmää johonkin surkean näköiseen yksilöön, tällöin tietysti voisi lahjoittaa kolehtinsa suoraan itse autettavalle. Olen sitä mieltä, että silloin kun avaa lämiskänsä, ei siitä jaella 10 senttisiä, vaan sen verran euroja, että ihmisparka saa sillä kunnollisen, pienen avun.”
Totta kai jokainen sitten voi harrastaa pienimuotoista avustusta. Tosin näillä on kokonaisuutena hyvin pieni merkitys, mutta voi olla yksittäiselle ihmiselle hyvin suurikin merkitys.
Ajatellaan vaikka sitä, että suomessa on vaikka 10 000 sellaista avuntarvitsijaa, joille halutaan antaa apua. Silloin järjestäytynyt organisaatio toimii paremmin, se tavoittaa nämä ihmiset ja antaa apua laajemalle.
Yksittäiset ihmisten jos tarjoavat apuaan, se on kuitenkin satunnaista ja ei tavoita kuin hyvin pienen osan tarvitsijoista.
Mutta kuten sanoin, molempia tarvitaan!- Anonyymi
Itse avustan juuri tunnettuja avustusjärjestöjä, kuten KUA, Unisef, SPR jne. Ne ovat rekisteröityjä järjestöjä. Koska ne ovat valvottuja, ei ne voi toimia rikollisesti toimintaansa vastaan.
Uskon myös siihen, kun panee hyvän kiertämään se palaa aina takaisin. Maailmassa on niin paljon hätää, ettei voi alkaa kyyniseksi. Silloin ei myöskään avuntarvitsijat saa mitään. Väärintekijät kyllä saavat " palkkansa".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006434
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283230Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701746- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46999Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879