"Ammattimaiset tuulivoiman tuottajat on velvoitettava rakentamaan korvaava säätövoima"

Anonyymi-ap

Nyt on asiallinen kansalaisaloite, käykääpä kannattamassa.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11488

"Teemme kansalaisaloitteen, että Suomen eduskunnan on ryhdyttävä tarvittaviin lainsäädäntötoimiin, jotta ammattimaiset tuulivoiman tuottajat, investorit, lailla velvoitettaisiin rakentamaan korvaava säätövoima samanaikaisesti tuulivoiman rakentamisen kanssa ja huolehtimaan myös säätövoiman kustannuksista itse. Jo rakennettujen tuulivoimayksiköiden tuotantomäärää vastaava säätövoima on myös rakennettava kohtuullisessa aikataulussa."

"Monen sähköenergian tuotantomuodon mahdollisuus toimia sähkömarkkinassa on yhden tuotantomuodon, tuulivoiman saaman suuren julkisen taloudellisen tuen vuoksi vaikeutunut. Kilpailutilanne energiamarkkinassa on häiriöitynyt julkisen tuen vuoksi. Silti moni perinteinen sähköenergian tuottaja on rakentanut myös säätövoimaa, josta aiheutuu suuria pääoma- ja huoltokustannuksia, vaikka tuotantoyksiköt olisivat käyttämättömiä. Siksi sähköenergian tuotannon kilpailutilanteen ja sähkömarkkinan toimivuuden vuoksi tuulivoiman ammattimaisille toimijoille on säädettävä velvollisuus rakentaa tuulivoiman kapasiteettia vastaava säätövoima. Samalla saataisiin tuulivoimalle oikea todellinen hinta, kun tuulivoiman tuottajat joutuisivat itse kattamaan säätövoiman kustannukset.

Tuulivoima on nykyisin lähinnä markkinahäirikkö. Muiden sähköenergian tuotantomuotojen tuotantokustannukset voivat epäreilun kilpailutilanteen vuoksi yhä nousta. Voi jopa käydä niin, että tuulivoiman lisääminen ilman säätövoiman tuotantovelvoitetta on nostamassa energian keskihintaa markkinoilla. "

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuulisähkön huipputuotannon aikana pitää vähentää vesivoiman käyttöä ja antaa veden varastoitua voimalan yläpuolelle. Tyynessä pakkassäässä sitten vesiluukkuja isommalleen.
      Sama pätee fossiilisilla polttoaineilla tuotettuun sähköön. Vähemmän tuotantoa tuulen aikana ja paljon tyynen sään vallitessa.

      Mutta silti https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121

    • Anonyymi

      Ei taida aloite saada kannatusta. Sen verran lapsellinen se on. Kokonaiskertymä näyttäisi olevan tällä hetkellä n. 200, kun sen tasaisen vauhdin taulukolla pitäisi olla jo n. 4000 , jotta tavoite saavutettaisiin.
      Ei jatkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      7
      2291
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2100
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      106
      2020
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2014
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1989
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1337
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1175
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1087
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe