"Ammattimaiset tuulivoiman tuottajat on velvoitettava rakentamaan korvaava säätövoima"

Anonyymi-ap

Nyt on asiallinen kansalaisaloite, käykääpä kannattamassa.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11488

"Teemme kansalaisaloitteen, että Suomen eduskunnan on ryhdyttävä tarvittaviin lainsäädäntötoimiin, jotta ammattimaiset tuulivoiman tuottajat, investorit, lailla velvoitettaisiin rakentamaan korvaava säätövoima samanaikaisesti tuulivoiman rakentamisen kanssa ja huolehtimaan myös säätövoiman kustannuksista itse. Jo rakennettujen tuulivoimayksiköiden tuotantomäärää vastaava säätövoima on myös rakennettava kohtuullisessa aikataulussa."

"Monen sähköenergian tuotantomuodon mahdollisuus toimia sähkömarkkinassa on yhden tuotantomuodon, tuulivoiman saaman suuren julkisen taloudellisen tuen vuoksi vaikeutunut. Kilpailutilanne energiamarkkinassa on häiriöitynyt julkisen tuen vuoksi. Silti moni perinteinen sähköenergian tuottaja on rakentanut myös säätövoimaa, josta aiheutuu suuria pääoma- ja huoltokustannuksia, vaikka tuotantoyksiköt olisivat käyttämättömiä. Siksi sähköenergian tuotannon kilpailutilanteen ja sähkömarkkinan toimivuuden vuoksi tuulivoiman ammattimaisille toimijoille on säädettävä velvollisuus rakentaa tuulivoiman kapasiteettia vastaava säätövoima. Samalla saataisiin tuulivoimalle oikea todellinen hinta, kun tuulivoiman tuottajat joutuisivat itse kattamaan säätövoiman kustannukset.

Tuulivoima on nykyisin lähinnä markkinahäirikkö. Muiden sähköenergian tuotantomuotojen tuotantokustannukset voivat epäreilun kilpailutilanteen vuoksi yhä nousta. Voi jopa käydä niin, että tuulivoiman lisääminen ilman säätövoiman tuotantovelvoitetta on nostamassa energian keskihintaa markkinoilla. "

3

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuulisähkön huipputuotannon aikana pitää vähentää vesivoiman käyttöä ja antaa veden varastoitua voimalan yläpuolelle. Tyynessä pakkassäässä sitten vesiluukkuja isommalleen.
      Sama pätee fossiilisilla polttoaineilla tuotettuun sähköön. Vähemmän tuotantoa tuulen aikana ja paljon tyynen sään vallitessa.

      Mutta silti https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121

    • Anonyymi

      Ei taida aloite saada kannatusta. Sen verran lapsellinen se on. Kokonaiskertymä näyttäisi olevan tällä hetkellä n. 200, kun sen tasaisen vauhdin taulukolla pitäisi olla jo n. 4000 , jotta tavoite saavutettaisiin.
      Ei jatkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      124
      4867
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      190
      4540
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1980
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1731
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      34
      1501
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      8
      1292
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1235
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      81
      1171
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1065
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe