Venäjältä ei saa ulkolainen ostaa mitään kiinteää,

pitäisi sama olla toisinkin päin! Ettei Suomesta saisi ulkolainen esim. venäläinen ostaa maata tai asuntoa.
Eduskuntaa huudan apuun, koettakaa nyt ihmeessä jo saada sellainen laki aikaan!!!
Miksi se toiminta siellä on niin hidasta? Kuka jarruttaa näitä tärkeitä asioita?
Ensi kerralla äänestän vain häntä, joka ottaa tämän asian vakavasti!
Suomi on pian sisältä ""ontto", on toisen maan keskittymiä.
19833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Presidentti puhui juuri tuostakin, että ollaan liian kaikkea sallivia, liian sinisilmäisiä ,
mutta ei huomatakaan, että toinen voi käyttä hyväkseen tätä.
Haloo, hallitus ja eduskunta, "tarttis tehä jotain"!

Äänestä
  • Datakeskukset on myös mainittu SUPO:n suunnasta asian suhteen. Suojelupoliisin mukaan datakeskuksista voi tulla autoritaaristen valtioiden väline.

    https://yle.fi/a/74-20232079

    Äänestä

Kauampa meni tajutessa tuo , tavan tallaaja on tienny asian aina.

Äänestä
  • Ei aina mutta pitkän, pitkän aikaa on tiedetty. Poliitikot ovat yleensä joko niin naiiveja, etteivät usko pahaa kenestäkään tai sitten niin mamiksia, etteivät uskalla tehdä mitään asioille.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Ei aina mutta pitkän, pitkän aikaa on tiedetty. Poliitikot ovat yleensä joko niin naiiveja, etteivät usko pahaa kenestäkään tai sitten niin mamiksia, etteivät uskalla tehdä mitään asioille.

    Kyllä ne ovat olleet ihan Suomen kansalaisia jotka ovat ne kansanedustajat valinneet jotka ovat olleet säätämässä tuollaista oman maan myynnin mahdollistavaa lakia.

    Äänestä

Venäläiset valmistelivat Ukrainan valtaamista jo vuosikymmeniä. Valtaavat naapurimaan alueet, jossa venäjänkielisten määrä on tarpeeksi suurta, että homma kannattaa tehdä. Näin on venäjä toiminut aiemminkin.

P.S. Jos suomalainen myy ulkomaalaiselle, on hän mielestäni isänmaan petturi.

Äänestä

Ennen mies maansa myö ennenku sanansa syö ?

Tai sitten ei

Äänestä

TOTTA PUHUT, MUTTA SUURINOSA PÄÄTTÄJISTÄ EI OLE OIKELLA TAVALLA ISÄNMAALLISIA

Äänestä
  • Rahan ahneita paskiaisia, jotka eivät oikeast oman maan parasta aja ja ajattele?

    Äänestä

Aloittaja on väärässä, kyllä Venäjältä voi ulkomaalainen ostaa kiinteistön, osakehuoneiston tms. Ainoa rajoitus on rajavyöhyhe jolta ei voi mitään kiinteää ostaa. On vuosien mittaan ollut juttuja lehdistössä esim. Pietarista ja Moskovasta asunnon ostaneista suomalaisista. Tilanne voi nyt toki sattuneesta syystä olla vaikea, sitä en tiedä, Anokin kai asuu toistaiseksi vuokraluukussa...

Äänestä

Ai haluaako joku joku ostaa Venäjältä jotain ? Kannattaa tutkituttaa päänsä.

Äänestä
  • Osuma :D

    Äänestä

  • Voi ja haluaako, ovat kaksi eri asiaa.

    1Äänestä

Maan­mittauslaitoksen mukaan venäläiset ovat hankkineet kiinteistöjä ainakin Itä- ja Kaakkois-Suomesta kiinteistö­kauppakiellon voimaantulon jälkeen.

https://yle.fi/a/74-20201775

Edelleenkin jotkut saavat hankittua.

Äänestä
  • "Asiantuntijan mukaan Venäjä voi käyttää operaatioissaan välikäsiä, joten laki ei yksin riitä torjumaan turvallisuusuhkia." lukee jutussa.

    Äänestä

On jo myöhäistä, varmaan vesitorneissa on SIM kortit ja pommit, laitettu silloin kun niissä on käyty.

Ollaan 20 v jäljessä asiasta. Varmaan Persut ainoita jotka toimeenpanisi nopeasti.

Äänestä
  • Persut ovat niin sekalainen sakki, että siellä on myös paljon mielenvikaisia seassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

pitäisi sama olla toisinkin päin! Ettei Suomesta saisi ulkolainen esim. venäläinen ostaa maata tai asuntoa.
Eduskuntaa huudan apuun, koettakaa nyt ihmeessä jo saada sellainen laki aikaan!!!
Miksi se toiminta siellä on niin hidasta? Kuka jarruttaa näitä tärkeitä asioita?
Ensi kerralla äänestän vain häntä, joka ottaa tämän asian vakavasti!
Suomi on pian sisältä ""ontto", on toisen maan keskittymiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu