https://www.skilta.fi/media/generic/tentit/SMG-1100_25.11.2008.pdf
Tehtävä 3
(36/12)^2*6W = 54 W
Voiko perustella niin että resistiivisessa verkossa kaikki jännitteet ja virrat ovat lineaarisessa suhteessa jännitelähteeseen. Kun jännite jännitelähteessä kolminkertaistuu, teho yhdeksänkertaistuu.
Koska esim. kun jonkin solmun jännite k kertaistuu, sen "alasolmujen" jännitteet k kertaistuvat.
Puhtaasti resistiivinen verkko
11
139
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa vielä siis niin että kaikki, myös R ja 3Ohmin vastukset voidaan katsoa kuuluvan yhteen lineaariseen resistiiviseen verkkoon, eikä pelkästään kuvattu laatikko.
Saako tuosta jonkin hienon nelinapa siirtofunktioratkaisun? - Anonyymi
Voi perustella mutta pitäisi vilkaista kurssin oppirirjasta millaista perustelua tuossa haetaan. Kun kyseessä on piiriANALYYSI niin hakenevat vastaukseen muutakin kuin vain käsienheilautusta olkoonkin että käsienheilautus tuossa tuottaa oikean lopputuloksen.
- Anonyymi
Miksi tuossa pitäisi jotain perustella?
Jos kerran on selvää että vastuksen virta kasvaa kun jännite kasvaa niin sitten lasketaan jännitteen mukaan eikä selitellä mitään.- Anonyymi
Pitäisi perustella siksi, että koevastauksessa katsotaan kuinka hyvin on yliopiston kurssilla opetettu asia eli piirianalyysi hallussa. Silloin kannattaa esitellä kurssilla opetettujen menetelmien osaamistaan. Nuo joka tapauksessa joutuu ratkomaan tenttisalissa ilman että olisi kirjaa apuna.
- Anonyymi
Tuo 54 W siitä tulee tulokseksi kun laskee ihan ohmin lain peruskaavoilla virtojen, jännitteiden ja ohmien avulla sen tehon.
- Anonyymi
Ohmin laki on varmaan riittävä perustelu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ohmin laki on varmaan riittävä perustelu.
Miten käytät ohmin lakia kun et tiedä miten mustan laatikon sisällä vastukset on kytketty?
Joudut ottamaan piirianalyysin perusteet käyttöön. Norton, Thevenin,... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten käytät ohmin lakia kun et tiedä miten mustan laatikon sisällä vastukset on kytketty?
Joudut ottamaan piirianalyysin perusteet käyttöön. Norton, Thevenin,...Helposti ohmin laki tuohon taipuu.
Kaavalla I=√(P/R) saat selville 3 ohmin vastuksen virran.
Koko piirin vastuksen saa R=U/I, ja siitä vähennettynä se 3 ohmia on edeltävän piirin vastus.
Tämän avulla voikin sitten laskea 3 ohmin vastuksen tehon millä tahansa käyttöjännitteellä.
Erityisen kätevästi tämä käy kun syöttää kaavat Exceliin, niin ei tarvitse desimaaleja pyöritellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten käytät ohmin lakia kun et tiedä miten mustan laatikon sisällä vastukset on kytketty?
Joudut ottamaan piirianalyysin perusteet käyttöön. Norton, Thevenin,...Sillä ei ole merkitystä, miten vastukset on mustassa laatikossa kytketty tai onko siellä vastuksia ollenkaan.
Tuossa kytkennässä on R johon kaikki mahdolliset vastukset voidaan yhdistää lähteen sisäresistanssiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Helposti ohmin laki tuohon taipuu.
Kaavalla I=√(P/R) saat selville 3 ohmin vastuksen virran.
Koko piirin vastuksen saa R=U/I, ja siitä vähennettynä se 3 ohmia on edeltävän piirin vastus.
Tämän avulla voikin sitten laskea 3 ohmin vastuksen tehon millä tahansa käyttöjännitteellä.
Erityisen kätevästi tämä käy kun syöttää kaavat Exceliin, niin ei tarvitse desimaaleja pyöritellä.Tuollainen excel kaava laskee A1 soluun annetulla käyttöjännitteellä kyseisen vastuksen tehohäviön.
=POTENSSI(A1/(12/NELIÖJUURI(6/3));2)*3
- Anonyymi
Eikös tuollainen lineaarinen verkko skaalaudu niin että aina jännitteiden ja virtojen suhde pysyy samana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1125468Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku413665Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖523495Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933348- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt341777450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341667Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 161189