2. 3-vuotias 15 kg painava lapsi on sairaalassa päänsäryn ja oksentelun vuoksi. Lääkäri epäilee meningiittia. Lääkkeeksi määrätään kefuroksiimi-antibioottia 75 mg/kg/vrk laskimoinfuusioa jaettuna kolmeen annoskertaan. Kuinka paljon annetaan yhdellä annoskerralla (ml), kun lääkeinfuusion vahvuus on 1,5 g/ml?
Matemaattisesti lahjaton pyytää apua. Miten tämä olisi fiksuin laskea?
Lääkelasku 2
Anonyymi-ap
4
174
Vastaukset
- Anonyymi
75 mg/(kg,vrk) → 3 kiloiselle annettava yhteensä 3 *75 = 225 mg
jaetaan kolmeen annoskertaan → yksi annos kerta 225/3 = 75 mg
vahvuus 1,5 g/ml eli 1500 mg/ml → 75/1500 = 0,05 ml lääkeinfuusiota per yksi annos- Anonyymi
Lapsi oli 15 kiloinen, eli tuon vastauksen voi ilmeisesti kertoa viidellä.
V: 0,25 ml per annos
- Anonyymi
Jos lapsen paino on 15 kg niin tulos pitää tietysti kertoa viidellätoista.
- Anonyymi
tuon jälkeen voikin sitten alkaa suunnittelemaan hautajaisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353