Kännykän akun loppuminen kun pitäisi näyttää lippu lipuntarkastajalle.

Luin hiljattain kirjoituksen IS:llä tapauksesta jossa 13-vuotias oli velvoitettu poistumaan junasta lipuntarkastajan toimesta koska ei pystynyt näyttämään matkalippua kännykän akun loppumisen vuoksi ja lopulta pääsi myöhemmällä junalla perille koska vieras henkilö teki palveluksen hommaamalla hänelle lipun.
Jaksan ihmetellä miten tällaiseen tilanteeseen kukaan enää onnistuu sortumaan nykymaailmassa koska täyteen lataamisen ennakkoon tai säännöllisesti pitäisi olla täysi itsestään selvyys jokaiselle jotta ei olisi pienintäkään mahdollisuutta kriittisiin hetkiin mennessä loppumiselle.
Näin ollen täysin omaan piikkiin menee jos vapaaehtoisesti antaa olla riskialttiin vähäisellä täyteen säännöllisesti lataamisen sijaan.
Itse lataa säännöllisellä tahdilla, päivittäin tai lähes, joten minulla on vakituisesti aina puolivälin eli 50% yläpuolella tarkoittaen ettei koskaan pysty tällaista tilannetta tulemaan liikkuessani, etc.
Hyvin yksinkertaista, kaukana rakettitieteestä joten pitäisi onnistua jokaiselta.

6

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä taas jonkinsorttinen sukuvika, ainoa kummalta puolelta sen perinyt...

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­N­y­­m­­­f­­o­­m­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17879304C

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      HSL:n lipuntarkastajilla on laitteet ladata kaikkia puhelinmalleja tarvittaessa.

      • Ehkä mutta tämä ei ole tekosyy antaa akun mennä kohtuuttoman vähäiseksi vaan pyrkimyksen pitäisi jokaisella olla pitää aina vähintään puolivälin yläpuolella jotta ei olisi edes 1% mahdollisuutta loppumiselle.
        Artikkelia lukiessani oli mahdotonta osoittaa myötätuntoa olennaista henkilöä kohtaan yksinkertaista ennaltaehkäisevää toimenpidettä kohtaan vaivautumattomuuden vuoksi.


      • Anonyymi
        jere.jyrälä kirjoitti:

        Ehkä mutta tämä ei ole tekosyy antaa akun mennä kohtuuttoman vähäiseksi vaan pyrkimyksen pitäisi jokaisella olla pitää aina vähintään puolivälin yläpuolella jotta ei olisi edes 1% mahdollisuutta loppumiselle.
        Artikkelia lukiessani oli mahdotonta osoittaa myötätuntoa olennaista henkilöä kohtaan yksinkertaista ennaltaehkäisevää toimenpidettä kohtaan vaivautumattomuuden vuoksi.

        Akusta loppuu kyllä nopiasti virta , kun puhelinta pidetään kävellessäkin kompassina.
        Tuntuu, että kaikki ovat eksyksissä koska sitä pitää katsoa koko ajan.


      • jere.jyrälä
        Anonyymi kirjoitti:

        Akusta loppuu kyllä nopiasti virta , kun puhelinta pidetään kävellessäkin kompassina.
        Tuntuu, että kaikki ovat eksyksissä koska sitä pitää katsoa koko ajan.

        Minulla ei lopu edes tuon tarkoituksen vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3483
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2312
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      138
      1969
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1508
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      57
      1134
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      873
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      73
      824
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      813
    Aihe