Tuommonen paketti tuli hommattua uisteluun ja jigihommiin. Honda vuodelta 2016 LRTU malli eli kaukohallinnalla ja sähkökipillä. Heti ensimmäisellä kerralla ajaessa huomasin että koneesta ei saa ihan kaikkea irti. Terhin myyntiesitteen ja netistä löytyvien videoiden perusteella veneen tulisi nousta plaaniin ihan heittämällä jopa kolmen hengen kuormalla. Yksin ajaessa on selvä asia että takapainoinen vene tahtoo kulkea keula pystyssä mutta sitä asiaa korjailin asentamalla hydrofoilit kavitaatiolevyyn ja se paransi käyttökokemusta yksin ajaessa. Yksin veneessä ollessa se vaivoin nousee puoliplaaniin mutta kolmen hengen kuormalla kyntää noin 8-10 solmun vauhtia. Tyhjäkäynnillä kone kiertää ja naukuu kuin moottorisaha mutta vaihde päälle tuntuu kuln tehoja uupuisi reilusti. Vauhti kasvaa nopealla vaihdealueella noin puoleen kaasuun asti mutta sen jälkeen on ”tyhjää” eikä kierrokset tunnu nousevan. Kierroslukumittaria ei ole mutta kyllä sen korvalla kuulee että kone ei käy täysillä kierroksilla. Potkurina 4 lapainen 9 1/4 x 10.
Ajattelin lähteä purkamaan vyyhtiä helpoimmista asioista eli hommaan uudet tulpat, uusin polttoainesuodattimen ja polttoaineletkun välissä olevan tutin. Osaisiko joku kertoa seuraavia askelia mikäli nuo toimenpiteet eivät auta? Missä voisi olla vika?
Terhi 445C ja Honda BF20
1
215
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859