Perussuomalaiset ovat onnistuneet luomaan suomesta kuvan jossa rasismin leima on juurtunut, paha on saanut otteen.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009712593.html
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009712593.html
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 109
Vanhimmat
Hesari sen on pystynyt luomaan ja levitänyt ympäri maailmaa.
Kyllä on ollut aihe, mikä kirjoitettu lehteen.
Aihe - kirjoitus - maailma.
Ymmärrätkö.
Beng
Siis. Ei pidä antaa aihetta.
Emme olisi Natossa mikäli Purran kirjoitukset TURKKILAISAPINOISTA olisi tullut ilmi siinä vaiheessa kun neuvottelimme natoon liittymisestä.
Siinä vaiheessa, kun Suomi neuvotteli natojäsenyydestä, niin natovastaiset pitivät Turkin lähetystön edessä mielenosoitusta, missä viilsivät Erdoganin kuvaa puukolla, tallasivat jalkoihinsa ja polttivat ... Olikohan Vapauden liitto silloin asialla, muistelen. Näyttivät livenä Tubella.
Siltikin Suomi on Natossa. Miksi joku 15 vuotta sitten lausuttu sana olisi sen estänyt.
Eihän edes Ville Rannan pilakuva Erdoganista estänyt Natoon pääsyä vaikka turkkilaisille on koiraksi leimaaminen pahin haukkumasana mitä ne tietää, paljon pahempaa kuin apinaksi.
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/1baccdca-c0d2-49cc-a166-a18719a90f3f
Kuka niistä natovastaisista oli Valtiovarainministeri vai oliko se Ville Ranta silloin?
Mitästä nyt hupsit?
Eihän nykyinen valtiovarainministeri natovastainen ole.
Tiedä mitä on, kun tuntuu periaatteet kääntyvän tuulessa. Olisi luultavasti kuitenkin mutkistanut asioita jos olisi tullut julki että pitää turkkilaisia apinoina.
Mutta eihän Purra ollut 15 vuotta sitten valtiovarainministeri.
Miksi maailmalle levitetään sellaista juttua, että suomalainen ministeri olisi kirjoittanut tuollaisia kommentteja. Annetaan tahallaan sellainen virheellinen käsitys kuin hän olisi ministerinä ollessaan kirjoittanut turkkilaisapinoista.
Juuri vähänaikaa sitten kehui Halla.ahon scriptaa ansiokkaaksi ja hyväksi.
Mielipiteet tuskin muuttuneet pitää edelleenkin turkkilaisia apinoina.
15 vuotta sitten oli tämäkin ihminen jo kolmekymppinen , siis aikuisen kirjoissa , mutta kirjoitukset mitä kirjoitti kuvaavat sitä mistä millaista yhteiskuntaa kukaan ei halua, lapsellisia yrityksiä omaa itseään täynnä olevalta 30 vuotiaalta joka jo silloin näytti sen tien mitä on taivaltamassa.
Joten väheksyt jotenkin sitä että kansa reagoi näihin kirjoituksiin , sillä ne ovat sentään epähumaanisia ja kohdistettu moneen vähemmistöryhmään . Niin että samat on ajatukset nyt kun hänellä oli silloinkin .
Kaikkeen on syynsä siinäkin että kansa reagoi.
15 vuotta sitten lausuttu sana kuvaa ihmisen arvomaailmaa, ei ole pelkkä sana.
Muuttuiko arvomaailmansa ministeriksi vihkimisen jälkeen?
Kyllä se julki on tullut, onhan niitä jotka kääntävät tekstejä muille kielille, kas kun kirjoittaja ei vissiin tiennyt edes että näin on
Siinähän vaan valotetaan sitä miten aikuinen ihminen on ajatellut ihmisistä erityisesti vähemmistöryhmistä
Kyllä Turkissa tiedetään ihan hyvin mitä Pohjoismaissa tapahtuu.
Miten luulet että hän ajattelisi toisin nyt asioista, sinäkin olet vetänyt omaa linjasi netissä vuosia muuttamatta tyyliä. Niin että harvoin tapahtuu muutoksia silloin kun omaa näitä piirteitä politiikassa
Et sitten ymmärtänyt edes vähän.......
Tai sitten näin.....
https://www.haber7.com/dunya/haber/3338547-turk-maymunlar-diyen-riikka-purra-ozur-diledi
Kaikilla ei ole yhtä huono ymmärrys......
Katkera Marinin demujoukko vainoo,munaa Suomen mainetta!
"Turkkilaisapinalla", Anter Yasalla on sinulle asiaa.
Hän on entinen vasemmistoliittolainen, entinen demari, entinen persu ... maahanmuuttaja turkkilainen, vähemmistöryhmään kuuluva.
https://www.youtube.com/watch?v=nOiQLN0hMrM
Äärioikeisto PS aiheuttamaa hitler rasismia ei saatu kitkettyä Sanna Marinin ollessa pääministerinä, ei se onnistu Orpolta, se vaatii koko kansan yhtenäisyyttä eheyttää suomi.
Vielä on Orpolla mahdollisuus muodostaa uusi hallitus koalitio, Marin tuskin on käytettävissä.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009716005.html
"HARRY WALKER AGENCY edustaa muun muassa ... Britannian entistä pääministeriä Boris Johnsonia."
”Haluan taistella ilmastonmuutosta vastaan, varmistaa, että ihmisoikeuksia kunnioitetaan, toimia niiden demokraattisten arvojen puolesta, joihin itse uskon. Ihan samojen asioiden parissa haluan toimia edelleen: ihmisoikeuksien, tasa-arvon, demokratian, ilmastonmuutoksen ja luontokadon”, hän sanoi tuolloin.""
Siis Greta Thunbergin manttelinperijäksi. No oikeastaan, samaan kastiinhan ne kuuluu. Jotain samaa niissä. Miten te kehtaatte ja "Eikö teitä hävetä".
https://www.youtube.com/watch?v=TMrtLsQbaok
Ja 'blah, blah, blah'
https://www.youtube.com/watch?v=ZwD1kG4PI0w
Suomesta on kitkettävä väkivalta, ryöstely, raiskaukset, petokset, valehtelu, hyväksikäyttö ym. Rasismi ei ole ongelma. Vaan konkreettinen pahan tekeminen toisille on ongelma.
Piispa kirjoitti rasismi on syntiä, ps tekouskovaiset on minuutin uskovaisia vuorokaudessa, lopunaikaa syntisiä.
Piispa on pikkusen ulalla.
Syntisiähän kaikki uskovaisetkin ovat ja ihan kokoaikaisesti, piispakin.
Synnitöntä ihmistä ei olekaan.
Synti on sana mitä ei nykyään käytetä edes se kuuluu raamatun juttuihin.
Nykyään on rikollinen jos tekee rikoksen ja tavallinen ihminen jos elää kuten se itselle sopii
Niin että sonta puhetta että jokainen olisi muka syntinen jotenkin
Samaa mieltä 2023-07-13 04:43:30. Eilen lähes paloi pinna kun hesarissa oli useita kirjoituksia, uutisaiheet ja vielä kolumnisti, samasta aiheesta ja sen jälkeiset yleisökirjoitukset seurasivat toinen toistaan rajuimmilla tuomioilla, pääosin vasemmalle kallellaan, minusta se jo oli hyökkäystä ja rasismia hallitusta ja Purraa kohtaan.
Tietääkö joku olisiko puolueettomampaa päivälehteä Suomessa jonka voisi tilata. Tämä 30 vuoden hesarisessio rupeaa riittämään.
Ei pidä antaa aihetta!
HS oma kanta rasismiin.
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009711992.html
Purrako on nyt sitten jo äärioikeistolainen väkivaltaan lietsova terroristikin?
Sellaisen käsityksen tuosta sai.
Eikö enää mitään rajaa noilla Hesarin syytöksillä ja maalittamisella.
Nimenomaan tuo on yksi muiden useiden artikkeleiden lisäksi. Pari päivää nämä kirjoitukset ovat vallanneet ison sivumäärän Hesarista. Ei ole paras tuoda uutisia esille, mikä pitäisi olla suurimman päivälehden tarkoitus. joku päättäjä siellä hesarissa on mennyt samaan vihamieliseen kastiin kuin näiden palstojen pahimmat solvaajat.
Sieltähän nämä palstan solvaajat juuri imevät itseensä kaiken panettelun ja vihan, jota media lietsoo.
Onneksi Suomi on jo NATO:n jäsenmaa....
Purran möläytykset olisi voinut olla kantona kaskessa...
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009715490.html
Lue artikkeli uudestaan, oikein ajatuksella.....jos mahdollista.
Noinko sinäkin jo jauhat jargoniaa.
Laulukuoroon?
Beng
Ne mielipiteet, ne mielipiteet
Kukahan sitä vihaa oikeastaan oikein lietsoo, ajatteleppas hieman
Jos käsityskyky ei riitä, lue vain sarjakuvat.
Maalittamisella ???????
Behån tekevät vaan työtään kirjouttamalla epäkohdista.mitä maalittamista se on jos operan asiat selviksi, että tiedetään kuinka hallituksen jäsenet ajattelee asioista ja miten he näkevät muunmaalaiset ihmiset, politiikka on ivaa homma, siihen ei niinkuin kaikki sovellu
Persuja hyssytellä, me perussuomalaiset me perussuomalaiset, suomen ihana Äiti Purra.
Harmi ettei Völkische Beobachteria enään julkaista, siinä olisi luultavasti Persulle
soveliaita artikkeleita.
Persujen yhteisö tietää, että kun Purra pyytää anteeksi, hän ei ajattele niin,
hän tekee sen vain pakon edessä
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000009715126.html
Idioottirasistipersuja ei kannata kuin samanlaiset vinksahtaneet.
Ei riitä että on idiootti täytyy olla myös ilkeä ja pahntahtoinen.
Rasismi ei häviä maailmasta mihinkään, vaikka kuinka siitä vaahtoaisi, sitä on kaikkialla enempi tai vähempi eri muodoissaan.
Nää punavihreät ilmeisesti kuvittelee että jos he muuttavat vieraaseen maahan, että heitä ei kohdella siellä ennakkoluuloisesti. Elävät jossain omassa satumaailmassaan jossa kaikki muut maat ja niiden maiden asukkaat on hyviä paitsi siellä missä asuu. Tekosyy valittaa ja ajaa ns. vallankumouspolitiikkaa. Aina on rasismia kunnes kaikki keskustelu on valvonnan alla ja ihmisiä vainotaan valtion toimesta. Vihersosialistit on umpipösilöitä.
Kypsillä ihmisillä,ei ole ennakkoluuloja , pelkääville ihmisillä sitäkin enenmmän
Tämän Suomi24 ylläpito voisi vähentää rasismia, jos hoitaisi tehtäväänsä.
Sillä myös ylläpidettäisiin sananvapautta.
Beng
Niin epäjohdonmukaiselta kuin väitteeni vaikuttaakin!
Suomi24:ään tulee noin "miljoona" kommenttia vrk:ssa.
Mutta tietyt nimet pystyy blokkaamaan, tarkistamaan ja ajamaan ulos edes määräajaksi.
It-tyypit osaavat tehdä kantakyselyjä.
Tulisi vähän siistimpää.
On sekin raskasta, kun yrität puolusta ja puolustaa ns. normaalia ajattelua.
Erimieltä saa olla ja näkemyseroja.
Kirjoittajat ovat niiiiiiin heterogeenin joukkio
Beng
Heterogeeninen, ymmärrätkö mitä se tarkoittaa?
Rasistinen, vihapuheen hyväksyvä ja kiusaamiselta silmät sulkevat hallitus ei ole
hyväksi Suomelle.
Se, että "irtisanoutuu" rasismista ei riitä. Se ei ole teko. Se on sanahelinää.
rasimismia oikeasti pystyy vastustamaan vain tällä palstalla
ja Orpo on siksi ulkona eikä rasismin vatsainen vaan korttitalon ylläpitäjä
joka viis veisaa palstan esityksistä kuorossa mikä on ihan väärin se ei ole teko
eikä mikään vaan hänen on liittyvättävä palstalle ja sanouduttava irti sen kaikesta
sen linjattomuudesta mikä vaivaa
Orpo vastustaa rasismin kitkemistä, ettei hänen korttitalonsa (hallituksensa)
romahda.
palstalaisten on vahvistettava rasismin vastaista taisteluaan ja tuettava arvoja
aamusta litaan lujittamalla toimintaansa jotta Suomi ei romahda arvottomuuteen ja rasisminvatsaisuuteen mitä palstan osaajat ampparikopioijat lippu korkealla vievät eteen päin pää ylpeästi hanassa ja nauru suin päin
Tehän täällä sitä rasismia levitätte leimaamalla 600000 suomalaista natsimielisiksi.
Eikö olekin mielenkiintoista...
Valkohaalarien asusta tulee mieleen Kuk-klux klan.
Epämiellyttävää.
Mitä porukkaa?
Beng
KKK on PS:n ihanne. KKK:n perustajan kirja kuuluu PS:n peruslukemistoon.
Minulle tulee valkohaalareista mieleen, että niitten kantajat ovat ehkä muurareita, maalareita, leipureita ...
Minä ainnai pijän hajurakoa porukoihin, joitten hiki jo haesoo kummasti!
Mie en pijä. Saatan laettaa tuhnun ikkää kui lisukkeeks ja voe tokkiisa valakosipuloit siihe antaap lisäpotkuloi...
Miten Suomesta saa rasismin kitkettyä, kun hallituskin tukee sitä ?
Ei tue muualla kuin opposition korvien välissä.
Vaatisi persuilta asenteen politiikan täyskäännöstä.
PS-puolue elää rasismista, siksi se ruokkii sitä, että kannatus pysyisi korkealla,
Ei näy toivoakaan, että rasismi vähenisi.
Persun kannattaja on valjastettu vihaan. Vihalla tulee rahaa puolueen jäsenille,
eliitille. Persuilla viha on massahysterian kaltaista.
Persu ei kykene inhimillisyyteen. Persua ajaa viha eteenpäin.
Nythän se Purra näyttää ihan hamsterilta, kun on vaihtanut luukkia kirjastonhoitaja-typpiseen.
Savolainen Pertikki on persujen takia kiihottuneessa tilassa, verenpaineet puskee ylöspäin.
Anteeksi rakas Ukrainalaiset
Mutta pakko sanon että Tykkään 3 Tuppi he hyvin Sekoittanut Suomalaiset hhhhhh
Putin.... Sanna ...Riika
hhhhhhhhhhhhhhhhhTuo 3 sekoitti Suomalaiset kesä loma hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Jospa Marinin katketoituneet tollodemut lopetatte Suomen maineen lokaamisen!
Rasismi ja mahdolliset ongelmat maahanmuuton suhteen ovat kaksi täysin erillistä asiaa, totesi presidentti Niinistö ja tämä pitää paikkansa. Jotkut hörhöt eivät erota rasismia maahanmuutto-ongelmien esiin tuomisesta.
Persut on rasisteja maahanmuuttajia kohtaan eli ei se ole eri asia.
Niinistö puhui kansainväliselle medialle yrittäen pelastaa Orpon
hallituksen.
Rasismi on eriarvoista kohtelua, eli syrjintää, perustuen ihmisen rotuun tai etniseen taustaan. Jos se ei ole tuota, niin sitten ei ole myöskään rasismista kyse.
Persut ovat haitallista kela-peräistä maahanmuuttoa vastaan. Työperäinen maahanmuutto on täysin eri asia.
alotukseen :
EI SUOMESSA OLE RASISMIA
mutta
SUOMALAISET ja SUOMI on joutunu rasismin kohteeksi UHRIKSI,
yhteiskuntaamme levitetään VÄÄRÄÄ tietoa,
joten OIKEA TIETO ON
SUOMESSA EI OLE RASISMIA,
on vain valtion pettureita jotka levittää VALHEITA ja VÄÄRÄÄ TIETOA
HUOMATKAA
SUOMALAISET ovat joutuneet itse rasistin UHRIKSI,
väärän tiedon levittäjät rikoksesta oikeuteen väärän tiedon levittämisestä
Hyvä kun oikaisit.
Persu valtiossa ei ongelmaa, sisäpolitiikka olisi rauhallista kuin Orbanin unkarissa, Orban ei tykkää EU:a on samaa mieltä Halla-ahon kanssa, hyödyt voi ottaa vastaa.
Vihreä vallankumous on typerää sanoo Purra, persu valtiossa emme hyväksyisi maahanmuuttoa. Kuin ei hyväksy Orban.
Persut voisi muuttaa unkariin jossa voisitte harjoittaa teille ominaista politiikkaa.
Persut levittää rasismia.
Luulotauti on paha tauti. Ei löydy edes lääkitystä siihen.
Rasismin kitkeminen ei kuulu Suomelle vaan tälle palstalle
jossa asian tuntiat ovat factoineen paikalla
SIKSI palstan on lujitettava toimintaansa ja pidettä tiukkaa päivittelyä ja tarvittaessa
ryhdyttävä rankkoihin palstatoimiin jos havaitsevat rasismia
JOS HAVAITSET RASISMIA SOITA POLIISILLE OLEN HAVAINNUT RASISMIA
poliisi mainostaa SPR:n rasismin vastaista viikkoa, kehottaa uhkaavassa tilanteessa soittamaan hätänumeroon
https://www.suomenuutiset.fi/helsingin-poliisi-mainostaa-spr-rasismin-vastaista-viikkoa-kehottaa-uhkaavassa-tilanteessa-soittamaan-hatanumeroon-makela-oletteko-te-nyt-ihan-tosissanne/
Helsingin poliisi mainostaa Twitterissä Suomen Punaisen Ristin kampanjoimaa Rasismin vastaista viikkoa ja inttää kansalaisten kanssa siitä, onko poliisin tehtävä lähteä mukaan tällaiseen toimintaan.
– Näin voit puuttua rasismiin: Uhkaavassa tilanteessa soita 112. Hae tukea muilta silminnäkijöiltä ja puuttukaa yhdessä tilanteeseen. Mikäli rasistinen puhe sisältää virheellistä tietoa, lyö faktat pöytään, Helsingin poliisi twiittaa ja linkittää seuraajat SPR:n sivuille.
Pitää aluksi ymmärtää, mitä rasismi edes on. Helppoa on esim. ulkomaalaisen vedota rasismiin jossakin tilanteessa, vaikka kyseessä ei edes olisi rasismi, vain siksi koska hän sattuu olemaan ulkomaalainen. Jotkut kotimaiset reppanat sitten vielä uskovat tuota, koska eivät ymmärrä mitä rasismi ylipäätään edes on.
Pitää aluksi ymmärtää se että osa plus70v porukasta on ihan valmista kamaa:))))
Sinä vähiten.
Hallituksen toimilla rasismia voidaan kitkeä, mutta viimeaikainen vouhotus poliitikkojen rasismipuheista vain lisää rasismia, se on ihan selvä asia
Ajatteli jo ruveta rasistiksi tässä omassa elämässäni ja syljeskellä tiettyyn suuntaan,
vaikka olenkin kinltti ja ymmärtäväinen ihminen. Mutta vouhotuksellakin kuten kerjäämisellä on omat rajansa.
Tartun jokaiseen pikkuasiaan, jossa voin tuoda esille rasismia.
pitääkin lähteä kaupunkille potkiskelemaan ja huutelemaan......
Oletko saanut persutartunnan ?
Ei rasismilla ja persuilla ole tapauksessa mitään tekemistä. Me sosialistit vasta rasisteja olemmekin. Tai oikeammin olen kommunisti ja nyt rasistikommunisti.
Pesunkestävä persu olet kuitenkin :D :D :D
Tämänhetkinen OPPOSITIO on suomen PAHIN RASISMIN TEKIJÄ
oppositon rasismin kohteena on nyt suomen hallitus,
EIKÖ oppositiö muista suomessa rasismi on täysin kielletty
MIKSI oppositio sdp vihreät vasemmisto harrastaa ITSE RASISMIA omaa hallitusta kohtaan,
on syytä ottaa selvää kaikkien OPPOSITOSSA olevien henkilöitten taustat tekemiset ja sanomiset KYMMENIEN VUOSIENKI takaa ja tuoda JULKISUUTEEN joka ikisen sanomiset ja tekemiset,
tämä on nyt tärkein tehtävä selvittää oppositon kaikkien henkilöitten menneisyys kymmenien vuosien takaa,
kansamme turvallisuuden ja tulevaisuuden vuoksi,
Kunhan nyt saadaan ensin selvitettyä rasistipuolue Perussuomalaisten
musta ja tahrainen menneisyys ! Ei ole päästy vielä alkuunkaan.
Savolainen on hukassa!
Marin hoki alvariinsa rasismista, ei sitä kitkeäkseen vaan julisti aatetta oikein kunnolla. Syyttä suotta nimitteli rasistiksi tavallisia kansalaisia. Niin tpimii oilea rasisti.
Sanna Marin haukkui puoluetta ja puolueen edustajia rasisteiksi.
Ja oli aivan oikeassa.
Se tekee Marinista rasistin!
Sanna ei haukkunut. Sanna kertoi tosiasian, faktan.
Persun aivot ei toimi.
Elintasopakolaiset satoja vuosia sitten tulleet ja myös uudemmat pahimpia rasisteja!
Persut on. Elintasopakolaisia ja rasisteja.
kamelinraiskaajat ja mustat ulos maasta niin rasismi helpottaa
Mitä vielä Suomessa teet ? Lähde Saharaan niitä kameleita raiskaamaan,
niin helpottaa ?
Rasistinen Suomi ei ole minun Suomeni. Meidän rivikansalaisten on korotettava äänemme ja kerrottava, että tämä ei käy.
Kauhunsekaisen epäuskon vallassa on joutunut seuraamaan nykyistä hallitusta koskevia paljastuksia, jotka ovat tuoneet esiin rasismia ja äärioikeistolaisia ajatuksia.
Eikö tämä muutos, siirtymä yhä rasistisempaan, vihapuhetta hyväksyvämpään ja äärioikeistolaisempaan suuntaan ole ollut nähtävissä jo vuosia? Olisiko asiaan pitänyt puuttua aiemmin? Ehdottomasti olisi. Nyt meidän kaikkien rivikansalaisten, sosiaalisesta statuksestamme, iästämme ja ominaisuuksistamme riippumatta, on korotettava äänemme ja kerrottava, että tämä ei käy.
Petteri ja Sari suosivat rasisteja.
PS on rasistinen puolue.
Siirtymä yhä rasistisempaan, vihapuhetta hyväksyvämpään ja äärioikeistolaisempaan suuntaan ole ollut nähtävissä jo vuosia. Asiaan olisi pitänyt puuttua aiemmin. Ehdottomasti olisi.
Kun korkein valtiovalta suosii nyt rasistista puoluetta.
Mitä rivikansalainen enää voi ?
Rasismi pitää kansan kuuliaisena esivallalle . Islamistit tuovat vain tuhon ympärilleen .
Persut on pahan silmässä - ihmisyyden pimeyden ytimessä.
Vassarit ovat p-silmässä. Sieltä niiden ideologia tulee.
Hajuraon pidän tummahikisiin.
Älä huijaa. Kuitenkin lähdet taas aamulla Myyrmanniin.
Jos menee Stadissa Itikseen tai Puhoksen ostariin, on hajuraon pitäminen vaikeaa.
On siinä matuilla kestämistä persujen hajua.
Aloittaja on hourupää.