Mikä on elämäntilanteenne?

Anonyymi-ap

Eli otsikossa kysymys, mihin olette päätyneet elämässänne ja miksi?

Minulla on skitsoaffektiivinen häiriö ja ADHD. Olen aina pitänyt koulutusta tärkeänä ja minulla on maisterin tutkinto. Valmistumisen jälkeen työllistymiseni oli superhankalaa ja erityisesti siksi, koska sairauteni oli jollain lailla tiedossa. Yksi vaihe elämästäni meni niin, että viisi vuotta en tehnyt oikestaan mitään järkevää. Sitä ennen olin ollut erinäisissä pätkähommissa alani töissä.

Pikkuhiljaa menin uudestaan töihin. Ensiksi olin myyjänä ja sijaisopettajana. Tällä hetkellä olen toista vuotta määräaikaisena opettajana ja suoritan pedagogisia opintoja. Jotenkin tuntuu, että olen alkanut selviytymään sairauden kanssa. Jaksan töissä kohtalaisesti ja kykenen keskittymään opintoihin.

Olisi ihanaa, jos voisin puhua avoimesti sairaudestani mutta pelkään leimautumista.

12

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sairaseläkkeelä tällä hetkellä. Diagnoosi skitsofrenia. Töissä viimeksi 2017. Ikää 30 ja mies. Turhauttaa tämä elämäntilanne jossa ei ole minkäänlaista sisältöä ja kaikenlsäksi kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta.

    • Anonyymi

      Hei

      Erittäin hienoa kuulla, että elämä menee eteenpäin. Jos se yhtään auttaa, niin pidän täällä peukkuja puolestasi.

      Itse olen sairastanut muunmoassa vakavaa masennusta, about koko elinikäni. Kerkisin jo hyvän aikaa olla työkyvyttömyys eläkkeelläkin, kunnes noin viisitoista vuotta sitten lakimuutoksen turvin rupesin käymään työssä, eläkkeen ohessa.

      Siitähän se sitten pikkuhiljaa lähti. Ajan oloon pystyi tekemään hieman vaativampia hommia jne.

      Nykyisin menee kai ihan hyvin, ainakin olosuhteisiin nähden. Riippuen toki minkälaisia mittareita käyttää siihen, että mikä on ”hyvin.” Mutta olen itse jokseenkin tyytyväinen, se lienee pääasia.

      Siinä mielessä en voi kuin suositella että pyrkii elämässään eteenpäin, oli tilanne mikä tahansa.

      • Anonyymi

        Hieno kuulla, että elämä on myös sinulla mennyt eteenpäin. Itse olen huomannut, että ystäväpiirin valinta auttaa tukemaan elämää. Kaikki pinnalliset rääväsuut ovat entisiä ystäviä ja näin jälkiviisaana huomaankin, että ihmissuhteemme ei ole koskaan ollut aidosti välittävä.

        Julkaisen kohta ensimmäisen artikkelin, mikä on minulle iso asia, koska tosiaan sairaus vaikuttaa kykyyni lukea ja kirjoittaa. En kuitenkaan ole luovuta helpolla, vaan seuraan elämäni parhaita puolia.


    • Anonyymi

      Yritin netistä etsiä sitä uutta HR-alan yritystä, jotka rekrytoi mielenterveyskuntoutujia. Hienoa, että on tällainen mahdollisuus, koska monet meistä saattaakin olla hyvin kykeneviä erilaisiin työtehtäviin.

      Lisäksi itse asun mielenterveyskuntoutujien asunnossa. On huojentavaa tietää, että jos työpaikka menee terveyden takia alta, niin minulla on kuitenkin koti. Henkilökunta on ollut tähän mennessä mukavia ja suvaitsevaisia.

      Onneksi myös Helsinki järjestää edullisia taidekursseja. Itse harrastin niitä aikoinaan, kun oloni oli kurjin. Sain maalaamisesta voimaa ja nykyään teen sitä aktiivisesti muiden juttujen ohessa.

      Liikkuminen on vaikeaa antipsykoottien takia. Haluaisin urheilla enemmän, mutta en löydä siihen motivaatiota.

    • Anonyymi

      Olen työkyvyttömyyseläkkeellä. Tein avotyötä paikassa missä oli mt kuntoutujia. Olin siellä 3 vuotta. Sitten minulle kerrottiin, että heillä ei ole mitään tarjota mikä edistäisi terveyttäni, joten etsin uuden avotyöpaikan. Sillä olen mielelläni hyödyksi edes jossain. Lisäksi minulla on lapsia ja mies.

    • Anonyymi

      Ensitalvesta tulee edellisiä tiukempi Suomen vähäosaisille. Itse saan 1451 € näppiin kk.
      Ihmejuttu, että isompiin eläkkeisiin tulee tasokorotuksia.

      Kitkuttelemalla elämiseen tottuu. Peruna olisi edullista, mutta masuni ei tykkä siitä liian raskaspitoisena.
      Olut ja autokin piti jättää parempiosaisille.

      Ei sitä jätkäpoika osannut säästää tuleville päiville penninhyrrää.

    • Anonyymi

      Haaveilen parisuhteesta, mutta vaikea löytää sopivaa kumppania. Uskon, että se olisi vaikeaa ilmankin sairautta, kun mielenkiinnon kohteet eroaa paljon keskiverrosta.

      • Anonyymi

        Parisuhteesta voi haaveilla ja haaveissa parisuhde onkin pelkkää ihanuutta. Todellisuudessa parisuhde vaatii paljon, skitsofreenikolta ja hänen pariltaan liikaa. Skitsofreenikon on parempi olla yksin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parisuhteesta voi haaveilla ja haaveissa parisuhde onkin pelkkää ihanuutta. Todellisuudessa parisuhde vaatii paljon, skitsofreenikolta ja hänen pariltaan liikaa. Skitsofreenikon on parempi olla yksin.

        Uskon, että tämäkin on ihan persoonasta kiinni. Saavathan luonnehäiriöisetkin parisuhteen, niin miksi ei sellaiset, joilla on todettu jokin sairaus.

        Ei kaikki skitsoaffektiivisesta häiriöstä tai skitsofreniaa sairastavista näytä ulospäin hulluilta. Jos käy töissä, syö lääkkeet ja huolehtii itsestään sekä omaa miellyttävän persoonan, niin asiat voivat mennä myös hyvin parisuhteessa.

        Kun luettelee kriteerejä kumppanilleen, niin toisen terveys on toki tärkeä, mutta siinäkin voi hakea tasapainoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parisuhteesta voi haaveilla ja haaveissa parisuhde onkin pelkkää ihanuutta. Todellisuudessa parisuhde vaatii paljon, skitsofreenikolta ja hänen pariltaan liikaa. Skitsofreenikon on parempi olla yksin.

        Tämä on täyttä elämänkoululaisen potaskaa.


      • Anonyymi

        Sama ongelma täällä.
        Ei pysty löytämään sitä yhteyttä, kun se asioiden ymmärrys taso on niin erillainen.
        Siinä pitäisi sitten valehdella itselleen. Ainoa mikä on tullut minulle vastaan on tämä läheisyyden halun tunne tämän ihmisen kanssa. Ja kyllä ulkonäön avulla sen emotionaalisen yhteyden saa, mutta ei tietoa kuinka kauan se kestäisi ilman saatananmoista työtä.
        Ei siinä itsekkään halua olla poissaoleva.
        Kyllä mekin yksinäisyyttä tunnetaan.


    • Anonyymi

      Olen tuplamaisteri, plus minulla on yksi amk-tutkinto. Väittelen kohta tohtoriksi. Tienaan vuodessa noin 67t euroa, asun omistusasunnossa kivalla seudulla puolisoni kanssa. En oikeastaan koskaan sitoutunut hoitooni enkä syönyt lääkkeitäni, mikä on varmaan osasyy hyvälle toimintakyvylleni. En tosin ole ollut hoidossa viimeiseenä 10 vuoteen, olen siis skitsofreenikko. Tosin sitä ei kukaan tiedä, paitsi minä itse ja edesmennyt äitini.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      51
      1878
    2. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      39
      1509
    3. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1395
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      91
      1223
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      161
      1124
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      218
      1085
    7. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1046
    8. 73
      986
    9. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      976
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      891
    Aihe