Sipilän roisto se kehtasi leikata kaikkein köyhimmiltä minimieläkeläisiltä ja antoi ne matuille.
Sanoi vielä että "ei se ole keltään pois".
melko röyhkeä tyyppi.
Sairaat ja eläkeläiset eivät enää jaksa puolustaa oikeuksiaan, ovat helppo kohde.
Leikataanko myös takuueläkettä ...taas?
11
342
Vastaukset
- Anonyymi
...ja leikataanko eläkeläisen asumistukea?
- Anonyymi
Eläkeläisiltä leikataan eniten, takuuelåkkeestä, kansaneläkkeestä ja el.saajan asumistuesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eläkeläisiltä leikataan eniten, takuuelåkkeestä, kansaneläkkeestä ja el.saajan asumistuesta.
Sipiläinen aloitti hyvän tavan!
- Anonyymi
Kaikki yhden asumistuen alle, kunhan yleiseen asumistukeen on ensin tehty suunnitellut muutokset.
- Anonyymi
Matuthan ne kaikki työtkin tekee Suomessa, suomalaiset kuolisivat nälkään ilman edullista pizzaa!
- Anonyymi
Pizza on edullista, koska liha on ilmaista: takapihan rotat, kissat ja karanneet koirat sekä ex-tyttikset...
- Anonyymi
Ei leikata, eikä leikata eläkeläisten asumistuesta.
- Anonyymi
Eläkkeensaajan asumistuki poistetaan myöhemmin, ehkä jo tällä vaalikaudella. Ensin uudistetaan yleinen asumistuki.
Selkeyttää sosiaaliturvajärjestelmää, kun on vain yksi asumistuki kaikille. Samalla tasa-arvoista.
Kommenttejani BUDJETISTA 2024
Kaikkiin sosiaaliturvaetuuksiin ei tehdä indeksikorotuksia v.2024.
Indeksikorotukset kuitenkin tehdään seuraaviin etuuksiin: toimeentulotuki, eläkkeet, rintamalisät, vammaisetuudet ja lääkkeiden kattokorvaus.
Yleisen asumistukeen eikä eläkkeensaajan asumistukeen tehdä indeksikorotuksia v.2024.
Toimeentulotuessa toteutetaan uudistuksia edullisemman asunnon etsinnän edistämiseksi, jotka tulevat voimaan 1.7.2024 alkaen.
(5%:n omavastuu asumiskuluista). Esim. Porissa, jos yksinasuvan vuokra on nyt 450e/kk., jolloin omavastuu 22,50e/kk ja henkilö löytäisi asunnon, jonka vuokra 425e/kk, niin omavastuu olisi enää 21,25e/kk. Henkilö säästäisi 1.25e/kk.
Kela tietysti maksaisi muuttokulut (arvio 300e), jolloin säästö tulisi kuitattua 12 vuodessa = todellinen onnistuminen!
No joo... valtio säästäisi tuon 300e vuodessa.
STM: "tutkinto-opiskelijat EU- ja ETA-valtioista, Sveitsistä tai Isosta-Britanniasta ja Pohjois-Irlannin yhdistyneestä kuningaskunnasta (EU-tutkinto-opiskelija) vapautettaisiin opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitomaksun maksamisesta"- Anonyymi
"STM: "tutkinto-opiskelijat EU- ja ETA-valtioista, Sveitsistä tai Isosta-Britanniasta ja Pohjois-Irlannin yhdistyneestä kuningaskunnasta (EU-tutkinto-opiskelija) vapautettaisiin opiskeluterveydenhuollon terveydenhoitomaksun maksamisesta""
Kaikki on tähän asti maksaneet, vaikka eivät olisi edes käyttäneet terveydenhoitopalveluita.
Ulkolaisilla opiskelijoilla on omat terveydenhoitovakuutuksensa, jos jotain tarvitsevat.
Veikkaan että opiskeluterveydenhuolto tullaan ajamaan Sote-uudistuksen myötä alas. Pyörii käytännössä Kelan eli valtion tulonsiirroilla.
- Anonyymi
Eläkeläisiltä ei leikata mitään tässä vaiheessa. Ja lapsilisät nousevat. Sen sijaan työttömyysetuuksien, asumistuen, toimeentulotuen saajilta otetaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703841Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883209Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1042494Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.161690Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741485- 991363
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501306- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561060Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1221052