Perustele valintasi.
Itse tein määräaikaisen kun kukaan ei anna pörssille takuuta et on halpaa...
No 300€ saatan hävitä määräaikaisena mutta onko merkitystä...voin kyllä voittaaki jos tulee kovat pakkaset ja jokin voimala hyytyy...arpa kohtalon..
Itse tein määräaikaisen kun kukaan ei anna pörssille takuuta et on halpaa...
No 300€ saatan hävitä määräaikaisena mutta onko merkitystä...voin kyllä voittaaki jos tulee kovat pakkaset ja jokin voimala hyytyy...arpa kohtalon..
Vastaukset 118
Vanhimmat
Kerro ensin paljonko kWh hinta on. Sitten voi arvioida asiaa.
Halvimmat määräaikaiset kahden vuoden sopparit ovat tällä hetkellä vajaat 10 senttiä. Itse pysyttelen pörssisähkössä, koska kerrostalossa kaukolämpö. Ruoanlaitot ja pyykinpesut voi ajoittaa siihen, kun pörssisähkö on halvempaa, kuten juuri nyt kahden sentin paikkeilla.
Hah paljonko voitat vuodessa jos nyt saa määräaikaisen hintaa 8 centtiä...no rahaa se on satanenkin...
6000kwh..
Vertaile osoitteessa niin säästää rahaa! https://vertailut.net/sahkon-hintavertailu
Kyllä pörssisähkö hyvin käy jos pystyy ja jaksaa seurata ja säädellä omaa sähkön kulutusta, kun taas määräaikainen on helpompi. Sähkön kilpailuttaminen https://tinyurl.com/halpasahko ja sähkömyyjän vaihtaminen on nykyään niin helppoa, että kannattaa tehdä, sillä siinä oikeasti säästää euroja.
Tänään pörssisähkön vuorokauden keskihinta on 2 senttiä/kWh.
Arpa kohtalon talvella kaikki on toisin...vai.?
Aloittaja voisi perustella miksi tehnyt näin avuttoman vedätyksen ??
Ei ole mikään vedätys.. häviän 300 euroa vuodessa verrattuna edelliseen sopimukseen mutta eipä tarvitse miettiä hintaa ...nyt lämmitän sähköllä ja puulla..toki pörssi olisi voinut olla halvempi mutta antaako kukaan takuuta että sähköä riittää ja voimalat toimii moitteettomasti ja tuleeko valtio enää apuun maksamaan laskuja..kysymyksiä on paljon..? Jokainen valitkoon oman vaihtoehdon mikä sopii kellekkin...
Ei tietenkään "vedätystä". Tein pohdinnan jälkeen samantapaisen ratkaisun Hehku Energian sopimuksen muodossa; nyt olen 2 vuotta siinä 8,3 c/kWh-hinnalla + 4,90 kk-perusmaksu.
Kulutukseni on noin 3500 kWh/vuosi.
Todennäköisesti pörssi meneee tämän alta reilusti, mutta vakaus ja mielenrauha sekä kohtuullinen hinta merkkaavat minulle - kuten varmaan aloittajallekin - sittenkin enempi.
En piittaa noita vuoristorata-reittauksia seurata enää.
Pörssisähkön voi ottaa vaikka ei koskaan seuraisi hintaa! Taitaa olla monelle ihan uutta tietoa mutta totta se on vaikka ei uskoisi.
Keksitkö ihan itse tuon nokkeluuden?:)
Pörssi pörssi...Johan viimetalvena nähtiin pörssi ja talvella ei annettu halpoja sähkösoppareita vaikka kulutus oli minimissään jopa Olkiluoto laitettiin kiinni kun pörssi oli liian halpaa ja sen jälkeen pörssi hinnat nousi heti... sähkölinjoissa ole edes kapasiteettia tuottaa täydellä teholla niin miten sähkö voi olla halpaa pakkasella...vaikka olisi viisi pörssiä niin ette pääse vuosikulutuksella alle kahdeksan sentin...lokakuussa nähdään jo hinnan heilahtelu pörssissä...mitä pitemmälle talvea mennään niin sitä isommat ja kalliimmat sopimukset...ainakin viimetalvena......tämä talvena ei valtio sitten maksele sähkölaskujanne joten tehkää oma sopparinnen miten haluatte ja parhaaksi näette..jos on ylimääräistä taskussa niin pörssi vaan ...
En vaan kirjoitin koska moni kammoksuu pörssisähköä sen takia että siinä "joutuu" seuraamaan hintaa koko ajan.
Kyllä se vähän pakkokin on tavallaan...
jos joutuu sairaalaan niin silloin ei kyllä ole aikaa seurailla.
Ei kai sitä mikään pakko ole seurata mutta kannattaa kyllä. Esimerkiksi tänään klo. 8:00 sähkö maksoi 0,56 snt/kWh ja huomenna samaan aikaan 37,21 snt/kWh. 66-kertainen hinta huomenna tähän päivään verrattuna. eli kannattaako seurata?
Sairaalassahan ei ole mitään tekemistä eli on aikaa ruhtinaallisesti jos on potilaana. Jos on siellä töissä niin aikaa ei yleensä ole mihinkään ylimääräiseen.
Niin, ihan samalla lailla joutuu seuraamaan hintaa kuin aiemmin 2-tariffisähkön kanssa. On se niin vaikeaa!
Mää tein 8.7cnt/kWh vuoden sopparin. Meillä on omakotitalossa sähkölämmitys, niin siinä mielessä ottaa mieluusti riskin "kalliista" määräaikaisesta. Jos vertaa vanhoihin noin 5cnt/kWh soppareihin, niin loppulasku on noin 20% kalliimpi kuin ennen ryssän sotia. Se on vielä siedettävä hinnannousu mielenrauhasta. Otin siis laskelmaan mukaan perusmaksut ja siirtomaksut, jotka maksettava jokatapauksessa.
Varsin järkevä ratkaisu. Kohtuullinen hinta koko ajalta eikä tarvi jännittää.
Ei siitä oikein voi lähteä ,että vaatimuksena on max. 2 cnt , kun tänäänkin sai sillä!
No Eikait kahteen senttin keskiarvoon pääse talvella,mistä ne saa päähänsä et talvella olisi hinnat 2centtiä....jos pääsee viiteen asti tai kuuteen keskikulutuksella niin ei siinä paljoa voita jos vertaa nyt määräaikaiseen kahdeksaan centtiin....minulle sähköyhtiö näytti tammikuulle 22 centtiä jos olisin ottanut pörssin,,mistähän tietänevät.???
Itsellä oli viimeiset kaksi vuotta 5 centtiä ja nyt 8 centtiä seuraavat 2\ niin neljän vuoden soppariksi. Keskihinta 6,5 centtiä...pääsikö pörssillä tähän.?
Taidat muistaa väärin, mistä sait 2 vuotta sitten 5 sentin vakiohintaisen sopimuksen?
Kylläpä niitä vain sai kun tiesi mistä etsiä. Minulla on kaksi vuotta sitten tehty 3-vuotinen sopimus hinnalla 5,3 snt/kWh perusmaksu 0 €/kk.
Ja ennen kuin kukaan keksii sanoa, todettakoon että se kolmas vuosi on optio eli voin sen ottaa tai olla ottamatta. Näyttää kyllä vahvasti siltä, että kannattaa ottaa.
Mulle Heleniltä 2v sopimus 4,8snt. Tosin päättyy nyt syyskuun lopussa. Viime hetkeen koitan katsoa miten hinnat kehittyy. Pörssisähkön kai alkuunsa, kun on nyt halpaa ja kun nousee, niin sitten 12kk tai 24kk sopimus. On se hyvä tietää sähkön hinta pitemmälle.
Kulutus on sen 25000 kWh, rantasaunalla 4000kWh. Varaaja lämpiää sähköllä yöllä ja silloin menee se 50-80kWh talvella yössä. Päivällähän ei mene juuri mitään. Silti ei oikein uskalla käyttövaikutussopimusta tehdä.
Nyt vuoden 2025 alussa alkaa saada n 7 - 8 snt/ kwh
Hintaisia tarjouksia joissa kk maksu n 5 euroa .
Pörssi sähkö tarjouksia marginaali + 5 snt / kwh ja kk maksu 5 euroa .Tämä hehkun tarjous jopa halvempi ,mutta kuten nämä edelliset kirjoittajien konentit tuo asiat esille ,ei taida olla kovin luotettava .
Pitää pysyä vähän kalliimmassa pörssi sopimuksesa .
Mutta vaihto voi tulla eteen kevään aikana ,kun ao yhtiön laskuttaja perintä yhtiö toiminnassa hehkun tapaista epä luottamusta ja moraali vajetta.
Tosiaan ihmetellyt on sekä Hehku yhtiön ja Ropo Capitalin toimintaan herönyt kun on asiakkaiden komenntteja täällä lukenut. Tämä yritykset vielä saa vähävaraisia yleensä enempi vaikeuksiin.
Viitaten onhan Suomessa 400000 perintä asiakasta.
Näilläkin virmoilla heitä löytyy ikävä kyllä .
Kannattaa lueskella tuolta tietoa..
https://rahablogi.com/mihin-sahkon-hinta-menee-vuonna-2024/
Tuosta voisi ymmärtää et jos kuluttaa vähän niin määräaikainen ja Paljon niin pörssi...
Mutta kukaan ei tiedä miten kapasiteetti riittää talvella...jokainen päättämään itse minkä valitsee..
Ensi vuosi näyttäisi olevan n. 6senttiä/kWh keskihintana eli tosi vähän tähän vuoteen verrattuna.
Minun ymmärrykseni ei riitä niin pitkälle.
Tuo on juuri se keskihinta joka yleensä ei toteudu. Ja sitten tämä on arvaus ns. normaalissa käyttötilanteessa. Isojen yksiköiden ja siirtoyhteyksien odottamattomat häiriöt, tuulettomuus yms. heiluttelee sähkönhintaa myös ensi talvena. Toivottavasti vähemmän kuin menneenä.
Kesemmällä siten nähdään mikä sopimus kannatti ja mikä ei.
No silloinhan kannattee tehdä 8 centin soppari jos kulutusta on vähän...kahden vuoden päästä ollaan viisaampia ,mutta kun palkat ovat nousseen niin sehän näkyy sähköyhtiöiden hinnassa...
Tuossa pörssisähkössä useimmille miettijöille tulee se keskiarvoharha. Eli tuijotetaan pörssisähkön keskihintaa mikä juuri koskaan ihmisillä ei toteudu.
Tuntipörssi kannattaa vain silloin kun pystyy voimakkaasti ohjaamaan kulutustaan niille halvoille tunneille ja pois niiltä kalleimmilta. Normitalous kuluttaa eniten sähköä juuri silloin kun se on kalleinta eli aamukahvin ja iltaruoan aikaan, sähkösaunassa käydään samaan aikaan kuin muutkin jne. Täyssähkötalo jossa kaikki mahdolliset paikat ajetaan kuumaksi ja sähkölauton akku täyteen automaattiseurannan ohjaamana niin tuntipörssi varmaan on hyvä valinta. Varsinkin jos vielä sähkösaunassa käydään yöaikaan hehheh.
Meillä on suora sähkölämmitys + ILP sekä klapeilla lämpiävä sauna ja lisäksi takkauuni. Suurin kuluttaja jota voi ohjata on veden lämmitys. Tämän vuoden tammi-heinäkuun sähköenergian keskihinta oli vajaa 9 senttiä/kWh. Kertakahvi maksaa 5 senttiä, ei ole mitään väliä paljonko on sähkön yksikköhinta.
No sitä yöllä herää katsomaan onko halpaa sähköä...ulvova mylläri syntrooma oireyhtymä alkaa näkyä kerrostaloissa..
Seuraavan vuorokauden pörssisähkön tuntihinnat julkaistaan aina kello 14:n jälkeen.
Kas kun et ole tiennyt!?
Pitää myös huomioida, että pörssisähkö on halpaa viikonloppuisin päivälläkin.
Eli reilut 100 vrk on halpaa, käyttää sähkösaunaa yms.
Itse vaihdan pörssisähköön 1.2.24 alkaen Laitan vesikiertoisen lättialämmityksen menemään kellokytkimellä 01-06 ja betonilattia varaa lämpöä päiväksi. Hyödynnän siis tarkasti arkisinkin halvat yö tunnit
Saunassa käyn lauantaisin ja samalla laitan vesikiertoisen lattialämmityksen kosteisiin tiloihin viikonlopuksi. Myös vkl käytän uunia ja ajoitan leipomiseni silloin.
Hätävarana on pari m3 kuivia klapeja varastossa ja iso varaava takka.
Kulutukseni on noin 8500 kwh vuodessa
Muutaman satasen voi säästää pörssi sähköllä tuolla 8000 kWh määrällä eli 12 olutkoria ,kai riski kannattaa ottaa..Fingrid sanoi huom. Jos voimalat pelaa niin sähköä riittää ja toisaalla sanottiin ettei olkiluoto kolmosta voi ajaa täysillä ...tästä voi saada jotain päätöksiä aikaiseksi...mikä on talven pörssihinnat keskiarvo..
Kai sentään poltat kapeja talvipakkasilla ja vähän lauhemmallakin silloin kun sähkö maksaa useamman kymmentä senttiä/kWh.
12 olutkoria Alkossa voi maksaa n. 750 € (Olvin tuplapukki).
Sama satsi on Tallinnan laivalla 300€.
Eli 300 euroa säästää, kun ei turhiin olutlitkuihin laita mitään.
Pilluunko rahat on menneet?
Osakkeita ostamaan pillurahoilla aina ei voi voittaa
Minulla on ollut pörssisähkö mökillä toukokuusta alkaen ja laskujen mukaan sähkö on maksanut keskimäärin 3,75 senttiä / kwh. Huhtikuussa halvin kiinteä olisi ollut 12 senttiä. Lisäksi lopetan sopimuksen talven ajaksi ja säästän 60€ perusmaksuja.
Täällä Mökkipenan sähköistä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17869012/otin-porssisahko-sopimuksen-mokille-alkaen-1-5-2023------mokkipena
Huhtikuusta elokuun loppuun 5,4. Keskihinta ,elokuussa 8.2 keskihinta.
https://omavoima.fi/spot-sahkon-hintahistoria/
Ilmat nyt kylmenee ja tuulet vähenee ja sähkönkulutus lisääntyy niin tuskin talvi on kesää halvempi..kyllä pörssin hinta jää talvella lähemmäs 8 centtiä kuin viittä centtiä..epäilisin..
On ihme jos ensi talvena sähkön pörssihinta on keskimäärin vain 8 senttiä/kWh.
Luulen että jos voimalat toimii niin 6-8 centtiä..
Näitä jauhavat kun Mylly laulaa
Huvinsa kullakin
Kulutus 8500 kwh vuodessa hinta 8,76 senttiä = 744 €
4,38 s/kwh = 372€
Toki tämä on kuvitteellinen laskelma, mutta kun siirrän kulutustani aina halvimpiin tunteihin, niin ainakin mökilläni olen päässyt 3,75 sentin hintaan sisältäen veron ja marginaalin. Tuolla säästyneellä rahalla ostan bensaa ja ajelen jigaamaan tai pilkille ja jos saalista tulee niin vielä parempi
Kesällä sähkö on halpaa viikonloppuisin.
Eihän tuo paha ole....1100 yht vuodessa ja . 95€ kk ...ruokalaskua hieman pienentää niin se kompensoi sähkön hinnan nousun...mutta pörssin hintaa et voi tietää ja toimiiko voimalat...arpapeliä ,. Kesän puolen vuoden pörssihinta meni yli viiden sentin, talvella mennään löhemmäs 6 -7 centtiä jos ja jos voimalat toimii..ja Ukrainan sota on kesken joten itse en kyllä riskiä ota omakotitalossa..
Viime talvena pörssisähkön marras-joulukuun keskihinta oli yli 25 senttiä.
"Lähemmäs 6-7 senttiä" on huimaa toiveajattelua.
No huomenna 19.9 kannattaa ainakin olla tuntipörssi. Vuorokauden keskiarvo näyttää olevan 0,012 snt/kWh (+alv). Kunhan sitten kuitenkin muistaa että kaikilla siirtohinta veroineen ja perusmaksuineen nostaa hinnan aina runsaasti plussan puolelle. Eli ilmaista , saatikka miinushintaista sähköä ei kukaan ole koskaaan pörssistä saanut eikä tule saamaan.
Ei ne sähköfirmatkaan voi ilmaiseksi antaa sähköä,siinä menisi loputkin sähköfirmat kokkaan ja Olkiluoto kolmosta ei täysillä ajeta ja kaukolämmön ei tuota sähköä jos ei kannata .siis miksi meillä ei ole kaikille kiinteää hintaa jos sähkön hintaa manipuloidaan laitoksia sulkemalla...sanotaan että sähkön hinta määräytyy pörssissä no niin määräytyy ja kun ei tuoteta tarpeeksi ja hinnat nousee kun on kylmempää ja tuulimyllyt ei tuota tarpeeksi...
Meillä omakotitalo suoralla sähkölämmityksellä ja kesällä sähkön siirto + verot on n. 18 senttiä/kWh. Siihen päälle 1 sentti on olematon lisäys.
Taidat olla jonkun sähköyhtiön suuromistaja, ainakin jutuista päätellen olet.
Tänään 19.9 verollinen hinta kalleimmillaan 0,37c ja halvin -0,19c keskihinta 0,03c/ kwh
Halpaa on viikonloppuisin n 100 vrk/ vuosi halpaa on myös öisin arkisin n 250 yötä ja kalleinta arkipäivisin 5-8 tunnin ajan sen 250 päivää.
Sama tunteina halpaa 4800h halpaa 3000 h ja kalliimpaa 3000h
Käyttötunnit yhteensä 10800 / 3000= 28% ajasta kalliimpaa ja 72% halvempaa.
Tämä laskelma osoittaa pörssisähkön olevan kannattavaa, vaikka ei pystyisi painottamaan käyttöä halvimmille ajoille. Mutta minulla on vielä n 7c sopimus kalliin joulukuun ja tammikuun ajan , sitten otan pärssisähkön.
Ihan pelkästään sen takia että saan sopimusajankohdan muutettua kesään , jolloin aina on edullisimmat määräaikaisen tarjolla. Ja minä voin siirtää lämmityksen suurelta osin öiseen aikaan ja vkl siellä saunassa käyn. Mökillä sähköpatterit ja lämmisvesipoileri on ohjattu kellokytkimellä 01-06 ja klapeja säästyy sekä vaivaa kun ei tarvitse aamulla laittaa hellaa tulille.
Tämä siis oma perusteluni, jos haluaa vakautta ja ei pysty kulutusta juurikaan ohjaamaan . On varmasti kohtuullinen 8-9c kiinteähintainen turvallinen ratkaisu.
Minä olen vähän peluriluonne ja siksi okt siirtyy pörssisähköön 1.2.24
kyllähän keväästä syksyyn päästään halvemmalla ja talvella on kalliimpaa.. minulla loppuu soppari 1.1.2024 ja tein nyt määräaikaisen kahdeksi vuodeksi ...katsotaan sitten sitä pörssiä kun saadaan tuotantoa paremmaksi...tuulivoima kun heiluu kuin pässin kivekset...toisakseen jos voimalan ei kannata tuottaa niin onko halpaa sähköä eneää olemassakaan vuoden ajaksi.????
sama se on tullivoimaloissakin kun tarpeeksi ja liikaa perustetaan niin osa menee konkkaan ja romut jää maanomistajalle....näinkö.? hmmm...suomi tarvisee ydinvoimaan jotta hinnat saadaan tasaantumaan,..
Suorasähkölämmitteisessä talossa talvikauden kulutus on 2/3 osaa koko vuoden kulutuksesta. Kovilla pakkasilla pörssisähkö on kallista ja muutenkin talven spot hinta on 10 sentin paremmalla puolella. Laskin kulutusprofiilini perusteella pörssisähkön olevan minulle hyvässä tapauksessa noin 300 euroa halvempaa, mutta voi myös tulla samoihin hintoihin tai vähän ylikin kiinteään soppariin verrattuna. Eli mielenrauhan takia otin kiinteän.
Olisi hyvä jos hinnat olisivat 10 sentin paremmalla puolella eli alle 10 senttiä.
Mielenkiintoinen pointtisi. Minulla loka -maaliskuun sähkön kulutus oli 5800 kwh ja huhti-syyskuu 2700 kwh eli tosiaan aikalailla sama jakautuma.
Jännäähän tässä kokeilussa tulee olemaan..................... 1.2.24 alkaen....
Ja pakko ottaa pörssisähkö kun muista ei pääse eroon kesken kauden. Vaihtoturvakin on kusetusta, sitä ei voi vaihtaa pörssisähköön vaan pakko ottaa uusi määräaikainen.
Minulla menee kesäkuukausina 20-30kWh vuorokaudessa. Lämmityskaudella vuorostaa 60-90kWh. Kesällä pörssisähkö olisi halpaa mutta talvella tammi/helmikuun korkeapaineen tuulettomilla pakkasilla pyöritään helposti 30-40c/kWh hinnassa. Talven sähköfutuurit odottavat marras-helmikuun keskimääräiseksi spot hinnaksi 8-9c/kWh. Itse tein vuodeksi kiinteän sopparin 8,4c/kWh. En jaksa seurata päivittäin halpoja tunteja, joten maksan siitä ilosta muutaman satasen enemmän.
10 000 kwh vuosikulutuksella nykyinen sopimus maksaa noin 1500 euroa enemmän vuodessa kuin aiempi. Fortum Duo ihanan kallista!
Korjaus: kWh
Minä en ymmärrä mikä on kysymyksen pointti
Hyvin selkeä kysymyshän aloittajalla näyttää olevan. Vastaukset ei ole aina yhtä selkeitä.
Minkähän takia kukaan on ikinä mennyt hirttäytymään 2-tariffisähköön? Siinäkin oli sähkö öisin ja viikonloppuisin halvempaa ja päivällä kallista, joten "oli pakko seurailla sähkön hintoja"
Kun sähkö on tiettynä kiinteänä aikana halvempaa niin ei ole mitään tarvetta seurata sähkön hintoja. Silloin on syytä seurata kalenteria ja kelloa.
Jos on kiinteät ajat halvemmalle sähkölle niin ei tarvitse "seurailla sähkön hintoja" vaan kelloa.
2kk ollu pörssisähkö on ilmainen perusmaksu 6kk ja se merkkaa mulle paljon. Pitää vaan kilpailuttaa pörssisähkö niin taas tarjotaan ilmaista perusmaksua
Mitä olette mieltä?
Minulla on nyt vielä pörssisähkö ja vähän mietiskelin että ottaisin marraskuussa huhtikuuhun kestävän puolenvuoden sopimuksen ja sitten taas toukokuusta pörssillä katselis kesän tilannetta.
Omakotitalo sähköllä + varaavalla leivin uunilla.
Älkää "ampuko" heti laudalta.
En tiedä näistä asioista ja vasta yritän opiskella enemmän tietoa jotta saisin parhaimman sopimuksen meille.
-Elina
Sähkön hintaa ei tiedä etukäteen, ennustuksia kyllä on tehty. Minulla on pörssisähkö, ennusteissa energian hinta ensi talvena on halpaa.
Jos löydät hyvän 6kk tarjouksen, niin kuulostaa hyvältä ajatukselta.
Pörssisähkö ollu kohta puoltoista viikkoa liki miinusmerkkistä,juuri vaihdoin entisen halvan 4sentin kwh sopparin pörssisähköön .vaihtakaa pörssisähköön.
Mutta, kun noi siirtomaksut on Elenialta niin ryökäleen kalliit.
On hullua vaihtaa 4 sentin sopimusta mihinkään. Selvä provo.
Jos on 4 sentin kiinteä hinta niin vain hölmö vaihtaa sen johonkin toiseen. Siis umpihölmö !!
Kannattaa vertailla osoitteessa niin säästää rahaa! https://vertailut.net/sahkon-hintavertailu
Moni on todenut nyt pörssi sähkön edullisuuden vuonna 2023.
Kuten meidän taloudessa, vuoden 2022 lopussa päättyi määräaikainen sopimus.
Se oli ollut 2 vuotta edullinen yö 3.99 ja päivä 5.29 c /kwh, ei kk maksua.
Nyt ollut pörssi sähkö tämän vuoden alusta. Talvikuukaudet hallituksen vero ale alv 10 %.
Sekä yli 90 euron menevältä osalta 50 % hyvitys sähkölaskuun auttoi sähkön hinta ei noussut, suuremmaksi kuin edellisenä vuonaa ja toukokuun alusta lähtien on pörssi sähkö ollut edullista kun käyttänyt halvimpaan aikaan ja yö sähköä hyödyntäen.
Mm viime öinä jopa alle sentin eli miinus sähköä käytetty saunomiseen ja pyykin ja astioiden pesu ohjelmissa. Ja tuntuu jatkuva sama edullisuus koko syyskuun 2023.
Joten pörssi sähköä käytämme seuraten tuntien hintaan, niin päivällä kuin yöllä.
Syyskuulle kertyikin sitte noin 7.99 euron sähkölasku,huiman halpaa pörssisähkö
Vai et maksanut mitään sähkön siirrosta etkä veroja. Oletko pöljien kuningas vai prinssi kun et tajua asioita ?
Kuka puhu siirroista,lue saatana ja oo hiljaa
Sähköstä joutuu maksamaan perusmaksut energiasta ja siirrosta ihan siitä riippumatta käyttääkö sitä vai ei. Minulla siirtojen perusmaksut ovat yli 25 €/kk.
Ja meillä siirron perusmaksut yli 40 € /kk (Järvi Suomen Energia).
Käykääs kaiken kiireen keskellä kannattamassa tuota kahden sähkömittarin aloitetta, että kämpässä saa olla pörssisähkömittari ja se nykyinen. Niillä voi sitten saada sitä, joka on halvempaa sähköä. https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/12663
On tyhmää kannattaa kaikenlaisia pöljiä aloitteita. Jos tulee kansalaisaloite että niiden joiden sukunimi alkaa kirjaimella M ei tarvitse maksaa mitään veroja niin kannatan silmät ilosta kirkuen !!
Ei tule onnistumaan, sähköyhtiön ovat yrityksiä joiden pitää tehdä voittoa..itse tässä ihmettelen kun kokoajan tulee yrittäjiä toisten tuottajien apajille...esim! Tuuli,aurinko...mitä enempi laitetaan sähkövimpaimia niin sitä enempi nousee sähköpörssinhinta tulevaisuudessa...onhan se noussut nyt jo sodanvarjolla...joku vuosi taaksepäin nostettiin vähäisen veden vähäisyyden takia....itse en usko halpaan sähköön..tai sitten osa tuottajista menee konkurssiin...toinen ihmetys on että isoja aurinkovoimaloita suunnitellaan ja samaan aikaan yksityistalouksia suositellaan myymään aurinko sähköä...yhtälö vaan ei toimi jos on liikaa tuottajia kesällä...onhan muutenkin kesällä miinus merkkistä pörssisähköä ja lisää tulee kun sähkön tuottajia nousee kuin sieniä sateella...
Tänään 1105 kannatusilmoitusta >> ei johda mihinkään. Toki tuossa voisi ideaa olla...
Määräaikainen vuodeksi on tällä hetkellä, 8,99 senttiä per kwh Oomilta.
Tyhmästä päästä kärsii vain lompakko.
Siihen päälle n. 15 senttiä/kWh perusmaksut + verot + siirron kulutus. Hinta vuodeksi 24 senttiä/kWh.
Ihmisen muisti on lyhyt.
Vuoden 2022 toteutunut sähköpörssin spot-keskihinta oli 18,81 c/kWh (sis. alv, ei marginaalia).
Me maksetaan mieluummin 9,25 c/kWh, kuin jännitetään tulevia pörssihintoja.
Tosiasiassa maksamme sähköstä n. 30 c/kWh, kun siirto ja sen järjetön 40,66 €/kk suhteutetaan ~20.000 kWh vuosikulutukseemme.
Vuoden sähkölaskut siis luokkaa 6000 €. Jos ei olisi 2 x ilp, eikä isoa varaavaa takkaa ja pitäisimme 250 m2 talon joka nurkan 21 asteessa, niin sähköä menisi varmaan 40.000 kWh vuodessa.
On tää semmoseksi mennyt, ettei edes sähkösaunaa viitsi enää lämmittää...
Siis sen järjetön 40,66 €/kk PERUSMAKSU suhteutetaan....
Näin Järvi Suomen Energian (Etelä-Savo) alueella. Ei varmaan käy kateeksi.
Vuosi 2022 oli hyvin poikkeuksellinen, kun sähköntuonti Venäjältä loppui yllättäen. Oy Suomi Ab yllätettiin housut kintuissa, koska omaa tuontantokapasiteettia oli useamman tuhat MW vähemmän kuin pakkasten huippukulutukset. Oli luotettu vuosikymmenet sokeasti siihen, että aina saadaan halpaa tuontisähköä Norjasta ja Venäjältä niin paljon kuin piuhat kestävät.
Iisakin kirkko nimeltä OL3 ei vieä syksyllä toiminut lainkaan ja pyki vielä pitkin talveakin, Ruotsissa bugitti jokin ydinvoimala ja siirtoyhteyksissäkin oli ongelmia.
Lisäksi tuo pörssin keskihita lasketaan painottamalla kaikkia vuorokauden tunteja yhtä paljon. Oman ostoenergian hinta jää pienemmäksi. Harvemmin sähkö kulutetaan paljon klo 8-13 haarukassa arkipäivisin. Illallakin voi olla sähkö kallista klo 17-21, mutta tässä sitten tyhmyydestä sakotetaan, jos ehdoin tahdoin pitää sähkösaunaa lämmittää yms. just pahinmpien hintapiikkien aikaan.
Sitä kulutuksen siirtoa pois päivältä saa monessa talossa yksinertaisesti ajastamalla käyttöveden lämmityksen. Modernimpiin lattialämmitys- (KPH mukavuuslämmitys) termostaatteihinkin pystyy ohjelmoimaan pudotuksen päivän kalleimpien tuntien ajaksi -> ostetun sähkön keskihinta on pienempi kuin pörssisähkön keskihinta.
Varsinaiselta kämpätä en vielä saa mittausdataa, kun soppari vaihtuu pörssisähköön vasta huomenna. Kesämökin kanssa testailtu jo reilu kk. Lokakuussa pörssisähkön keskihinta 4,67 c/kWh, ostetun sähkön (energia) keskihinta 3,28 c/kWn + 0,38 marginaali.
Tammikuun pörssisähkön keskihinta 8,65 c/kW... jep, kannattaa uskotela itselleen,että on halvempaa maksaa talvikuukausien hintaa vuoden ympäri!
Uskottelen, koska paneelit tuotavat kesällä todella hyvin.
Odotahan talvea... Meillä sauna lämmitetään iltaisin, tai lämmitettäisiin. Oliskohan lämmennyt viimeisen vuoden aikaan kolme kertaa... No, pärjätään ilmankin.
"Poikkeuksia" on odotettavissa, saatte nähdä...
Paneelit tuottavat hyvin silloin kun sähkön tarve on pienimmillään.
Olet yksi niistä, jotka eivät ilmeisestikään ymmärrä.
Sähkölämmitteinen talo ja -25 pakkasta, niin sähkön kulutus on 4-5 kertainen nollakeleihin verrattuna. Tähän tilanteeseen 1 €/kWh hintainen pörssisähkö vuorokaudeksi, niin meille se 100 kWh/vrk kulutuksella kustantaisi 100 €. Talven aikaan kuukausi poikkeustilanteita, niin sinne meni 3000 €.
Älkää hyvät ihmiset (ainakaan sähköllä lämmittäjät) antako keskihintojen hämätä....
Huh huh ku on halpaa olla pörssisähkön asiakkaana 12 euroa oli taas lokakuun sähkön kulutus
Ja siirtohinta 50€ päälle...
Sähkön hintahulinat ollu pörssissä kohta monta kuukautta,välillä ei edes senttiä kwh,joskus miinuksella.satoja euroja jo kohta sukanvarressa.
Jos sähköenergian hinta on nolla niin sähkö maksaa n. 15 senttiä/kWh.
Hintahulinointi jatkuu koko marras joulukuun ainakin,nyt tanssitaan poijaat
Vieläkö hulinoidaan kun ei tuule koko viikolla?
Kellä maksaa kellään ei,ei mulla ainakaan,nyt on hullun halpaa sähköä
Näkyy tänään ja huomenna olevan...
Nyt lisää kulutusta ja lämmittimiä laitoin just lisää kun niin halpaa sähköä ja tuulimyllyt kilvan pyörivät,pörssisähköllä tietenkin
No nyt on halpaa ,varatkaa rahaa ensikuussa tulevaan laskuun muuten voi jäädä lahjat ostamatta...toisekseen turvapaikanhakijoille on ilmaiset sähköt..
Halpaahan tuo, nyt klo 15. hinta on vain 21 snt/Kwh.
Nyt ollut pörssisähkössä kallis viikko, hinta keskimäärin 15c ilman pudotuksia normaaliin 5c hintaan edes öisin.
Tänään ja nyt on tilanne että suomi tuottaa enemmän sähköä kuin kuluttaa ja tuuleekin 2000MW edestä, mutta keskihinta on 14,5c. Eli jokin on muuttunut, ja pörssisähkö on kallistunut 10c, esim. Siihen verrattuna mitä hinta oli viime tammi-helmikuussa.
Tämän vuoksi otinkin nyt 8,79c määräaikaisen kiinteän sopimuksen. Tammikuussa tulee myös olkiluoto 3 huoltokatko, ja jos ei tuulekaan, niin hinta on kohollaan.
Huom. Pakkasta vain 5 astetta koko viikko.
Meillä kulutus ok talossa n. 180kw kuussa kevät, kesä syksy kun pörssisähkö melki ilmaista, säästö olis kympin kuussa..
Sitten pakkasilla 3 kuukautta n.800kw/kuu kun pörssisähkö keskimäärin puolet kalliimpaa kiinteään nähden, n.70€ kuu enemmän pörssillä eli 280€, kevät ja syyskuukaudet plus muut pörssikikkailut päälle.
Siksi kiinteä.
Mukla on aurinko paneelit saan ilmaista sähköö sano myyjä
Miten saan paneelit ilmaiseksi
Ja näin ollen ilmaista sähkö
Sähkö 8 snt ja siirto verot ym noin 10 snt en kyllä ole ihan varma onko tuossa 2 kuukautta siirtomaksua. Kahden vuoden kiinteä sopimus. Yhteensä siis 18 snt kilowatille.
Kuvitteellinen tilanne.Suora s.lämmitys..
-20 vaikka ulkolämpötila,viimeaikoina harvinainen,kun on ollut maksimi -10
Fortum kotinäyttö kertoo suht tarkkaan kulutuksen,sillä mennään
Oletus siis kaikki kakskerros omkt.150 nelöitä.Kaikki porukat paikalla 2+2,viihden yllämuut- sähkösaunoineen -laitteet käytössä
Vuorokausikulutus 200 kW
Laitteeseen näpytelty energia+siirto veroineen arvio 15snt/kWh
200x0.15= 30€/vrk
Tämä vain kuvitelmaa tietty,noin ei ole käynyt.Ehkä näin on totuus,parin lapsen ja eukon muuttaessa omilleeen.Reiluusti alle puolet lämmöistä ym. pois.
40 kw =6€vrk
180 kk.Talviaika
Edellinen jatkaa
Pörssisähkö
Aalto energia
Välitys 0.39 Perusmaksu 1.05/kk
Siirto Caruna uusimaa n9 snt kW