Poliisi kertoi myöhemmin päivällä, että palo näyttää saaneen alkunsa asunnon saunasta.
– Olen kuullut huhuja, että kiuas räjähti, mutta mitään varmaa tietoa meillä ei ole, kertoo Ali.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c97035bf-d15f-4344-a1f8-d326c75b3c27
Myydäänkö Suomessa "räjähtäviä" saunan kiukaita??
39
538
Vastaukset
- Anonyymi
Miten sallitaan rasististen räjähdyskiukaiden myynti?
- Anonyymi
Oliko kiuas väärän värinen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko kiuas väärän värinen?
Höpsis!! Muslimit eivät taida kaikki ymmärtää tuon saunan käytöstä ja sen vaarallisuudesta
varsinkin pyykinkuvatus paikkana.
Onhan tuota sattunut ennenkin, että kiukaalle on pudonnut vaate ja se on saanut palon aikaan. Saunoista pitäisi informoida kunnolla noille muun maalaisille. He eivät ymmärrä saunan käytöstä ilmeisesti mitään.
Tällaista sitten sattuu, kun ei ole oikein opastettu perhettä. - Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18045506D
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Taidettu kuivatella vaatteita tai säilyttää saunassa jotain sopimatonta
- Anonyymi
Epäilyttävä keissi. Vaatteetkin käryää ennenkuin leimahtavat ja siinä ehtii joko sammutella tai paeta koko sakki. Oli se nyt ihme sattuma että kantisäiti ja yksi kantislapsi jäivät. Saunan ja kylppärin oven saa kiinni.
- Anonyymi
Mitä vittua.
"Saunoista pitäisi informoida kunnolla noille maalaisille.
He eivät ymmärrä saunan käytöstä ilmeisesti mitään.
Minä olen maalainen ja lämmittänyt sekä "räjähtänyttä" puukiuasta että monia sähkökiukaita.
Ymmärrän saunan käytösta paljon enemmän kuin edellä kommentoiva kaupunkilainen.
Esimerkiksi se että saunassa ollaan alasti.
- Anonyymi
Tuo räjähdystarina nyt voi olla hätävalekin, mutta jos mietitään, niin voisiko kiukaalle laittaa jotain lämpenemään, joka sitten "räjähtäisi" tai vähintäänkin syttyisi räjähdysmäisesti? Grillimakkara ei nyt ainakaan helposti räjähdä kiukaalla, mutta jos muutaman kuukauden ajan jotain rasvaista paistelee kiukaalla, niin voisihan siihen kertyä niin paljon rasvaa, että jotain räjähdysmäistä tulipaloa saisi aikaiseksi.
- Anonyymi
Kuuntelulaite voisi räjähtääkin kuumassa saunassa. Tai vaikkapa joku ulkopuolinen tulla ovesta omilla avaimilla ja käydä vaivihkaa sytyttämässä saunan.
- Anonyymi
Ei myydä.
- Anonyymi
Jospa viina tuhosi kodin, eli pontikkapannu räjähti saunan lämmössä ???
- Anonyymi
Somalit on harvoin deekuja. Sitä yleisempää, että joku ulkopuolinen tullut yleisavaimella ja käynyt vaivihkaa sytyttämässä saunan.
- Anonyymi
Jos sallitaan Suomen köyhyyteen pakotetun kansan nimissä, ÄärifasistiIsraelin DiktaattoriNetanyahun "puolella olemisen" mainostaminen EK-medioissa, ei yllättäisi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18045496/suomen-kansa-ei-ole-israelin-apartheid-aarifasistijohdon-puolella
Todella erikoiseksi menee, eduskunnan yksipuoluejärjestelmän, korruptiopoliitikko-pörssirikollisten, EK-medioissaan "tiedottaminen", kun köyhyyteen pakotetun kansan nimissä, mainostellaan "yhtenäisyyttä ja tukea", DiktaattoriNetanyahulle, jonka täysin epäonnistunut, äärifasistinen pörssirikollispolitiikka ja palestiinalaisiin vuosikymmenet kohdistama Apartheid, tuotti nyt sitä tulosta, mistä Israelinkin kansan enemmistö, oli sikäläisiä poliitikkoja pitkään, jatkuvilla suurmielenosoituksilla ym varoittanut.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18045508/suomi-ei-tarvitse-tarkka-ampujia-vaan-taloudellista-oikeusturvaa-kansalaisille
Minkälainen luottamus maahanmuuttajilla, on poliisi-ym viranomaisten puolueettomuuteen ja haluun tutkia onnettomuuksia, myös rikoksina, jos ne sellaisia ovat voineet olla, kun korruptio-vallankäyttäjät, viranomaiset ja mediat, eivät ole halukkaita kuulemaan, köyhyyteen pakotettujan kansalaisten, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttamiseläkeläisten, jatkuvia, vakavia hätähuutoja, puuttuvasta taloudellisesta oikeusturvasta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18018979/2000ekk-minimielakkeet-ennenaikaisen-laitos--ja-kotihoidon-tarpeen-poistaminen#comment-123191989
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17928171/oppositio-vaistelee-jalleen-elakelaiskoyhyys-kansanmurhaa-rasismikortin-taakse#comment-121892875
Erittäin ikävä tapahtuma, jokaisen Suomessa pitäisi voida tuntea olonsa, aidosti turvalliseksi. Sitä ei äärifasistinen, pörssirikollisten ylimilitarisoitu poliisivaltio, voi turvata, vain aito, ajanmukainen, taloudellinen oikeusturva, kaikille Suomen kansalaisille. - Anonyymi
Ja höpön löpön. Miten sähkökiuas muka edes teoriassa voisi räjähtää? Kerropa nyt kaikille miten se muka on mahdollista. Sähkökiukaissa ei ole edes akkuja joten mikä siinä sähkökiukaassa muka räjähtäisi? Sähkökiuas on ennenkaikkea metallikuoret, lämpövastukset, ohjauselektroniikkaa ja kiuaskiviä. eli toistan, mikä siinä muka edes teoriassa voisi räjähtää? Ihan täyttä hölynpölyä moiset väitteet.
Paljon uskottavampi selitys saunasta alkaneelle tulipalolle on se mistä etenkin maahanmuuttajataustaisia ihmisiä on varoitettu moneen kertaan. Sauna ei ole varasto eikä kiukaan ylle tai lähelle saa varastoida mitään. Saunan käyttäminen varastona on yksinkertasesti vaarallista ja tulipaloriski. Silti jatkuvasti on juttua siitä miten etenkin maahanmuuttajataustaiset, mutta myös muut, käyttävät saunaa tavaroiden säilytyspaikkana ja pyykin kuivaamispaikkana. Jatkuvasti on juttua siitäkin, että saunoihin on esimerkiksi viritetty puyykkinaruja pyykkien kuivaamiseen, jopa niin että narut menee kiukaan päälle. Moinen on erittäin suuri tulipaloriski. Jos se kiuas menee vahingossa päälle niin pyykit ja muu saunaan varastoitu roina voi syttyä palamaan ja siinä voi sitten palaa koko talo. Onhan tietenkin mahdollista, että saunassa on räjähtänyt jokin sinne varastoitu tulenarka aine, mutta kiuas siellä ei kyllä ole räjähtänyt, koska sähkökiuas ei voi räjähtää.- Anonyymi
Voi se räjähtää jos pitää päästä eroon kantismuijasta. Tai muija haluaa eroon matusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi se räjähtää jos pitää päästä eroon kantismuijasta. Tai muija haluaa eroon matusta.
Bensaa saunaan, niin voi se sauna räjähtää, jos jättää kiukaan tahallaan päälle yöksi, ei muuten
- Anonyymi
Liian maustettu halal liha "räjähti" kiukaan päällä :)
- Anonyymi
Isänä ainakin pelastaisin ensin lapseni kyseisessä tapauksessa, enkä ryntäisi ensimmäisenä pihalle.
- Anonyymi
Somppuloiset miettivät puikulapäissään, miten vielä enemmän pystyy lypsämään sinisilmäisiltä suomalaisilta rahaa, mitä voi sitten lähettää eri terroristijärjestöilleJa nyt ovat saaneet älyväläyksen että ”räjähtävä kiuas”.
- Anonyymi
Eli lavastettu juttu.
- Anonyymi
Milloin aletaan opettamaan kiukaiden käyttöä...!?
- Anonyymi
Nuokin kun olisi palautettu omaan kotimaahansa niin tätäkään ei olisi tapahtunut. Massapalautukset käytäntöön "teidän kotinne ei ole täällä" kuten kisu lauloi.
- Anonyymi
Aina matuisät selviää. ?
- Anonyymi
Räjähtävä kiuas hah hah . Ei muuta kuin haastamaan Harvia oikeuteen mokomasta pommista hah hah
- Anonyymi
Kyllä!
Kiuasvalmistaja miljoonakorvauksiin! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä!
Kiuasvalmistaja miljoonakorvauksiin!Korvaukseksi miljoona banaania.
- Anonyymi
Jos kaasugrillin vie saunaan ja hana jää auki niin kyllä se voi räjähtää. Mutta sähkökiuas ei räjähdä takapihalla.
- Anonyymi
Kivien alle on ehkä piiloitettu räjähdysaineita ja ammuksia, jonkun kulttuurillemme vihamielisen imaamin käskystä.
- Anonyymi
Tämä liittyy somalijengeihin eli dödpatrulleniin. Siellä ne hakunilassa toimivat.
- Anonyymi
Arvaus: Kiukaan päällä kuivumassa vaatteita naruilla ja muovisilla ns : pyykkipojilla. Sulanneet ja pyykit pudonneet kiukaalle, syttyneet palamaan.
Kairakettu - Anonyymi
Spekulaatio: vaatteet sijoitettu liian lähelle kiuasta, mutta kiukaan teho säädetty riittävän pienelle, ettei palovaaraa. Sitten joku lapsista on tykännyt vähän ruuvata niitä säätimiä. Tai vaihtoehtoisesti siinä kiukaan päällä on suoraan ollut joku pahvilaatikollinen tavaraa, mutta alkuunsa kiuas nolilla. Kunnes sitten tuli se "säätäjä".
- Anonyymi
Tietääkö kukaan, oliko tämä sen miehen ainoa perhe?
- Anonyymi
Tuskin kun somali. Tää vaimo saattoi olla jo vanhemmasta päästä.
- Anonyymi
Neljä vaimoa somppuäijä voi käydä siementämässä allahhin oppien mukaan.
Suomessa ei somppuisukin tarvitse edes niiden akkojensa elatuksesta olla huolissaan.
Kela eli me veronmaksajat kyllä kustannamme kaiken.
- Anonyymi
ON SITÄ ENNENKIN SAUNOTTU EIKÄ KUINKAAN KÄYNYT
- Anonyymi
Onneksi asuivan maa tasolla, mitenkähän olis miehen käynyt ylemmisä kerroksissa?
- Anonyymi
Ilmiselvä rasistinen polttopulloisku
- Anonyymi
Migri sijoittaa somalit asumaan asuntoihin, joissa on vanhanmalliset, helposti räjähtelevät kiukaat.
Valkoihoiset ovat hylänneet tuon räjähtelevän kiuasmallin jo aikoja sitten. Somalien tukiasunnoissa niitä edelleen käytetään, koska saunaa ja kiuasta käytetään vain vaatteiden ja petivaatteiden kuivatukseen. - Anonyymi
Myös savukaasut voivat räjähtää. Ovi kiinni ja pienessä tilassa tuli kytee aikansa ja sitten poks.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235903- 602027
- 271499
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2401267- 741135
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691128Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531107- 511072
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1441067Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58995