Demokraatti verkkosivuilla
Onko televisio tärkeä minulla ei ollut telkkaria eikä tule kaikkea sitä tuetaan verorahoista toisesta päästä annetaan toisesta otetaan hakeutuuko työttömät töihin jos tuetaan television hankintaan televsio on luksusta
Pienituloisille luvassa tukea hd-vastaanottimen hankintaan – valtio varannee asiaan 1-2 miljoonaa euroa siihen menee vielä eli 2025 alkaen keväällä
Pienituloisille tuetaan television hankinta verorahoista
27
317
Vastaukset
- Anonyymi
Luksustahan se televisio on. Siinä on pienituloisille teeveetä tarpeeksi kun pällistelevät ikkunasta ulos mitä siellä kukakin tekee ja kulkee. Sen jälkeen juoruaa vaikka tälle palstalle mielenkiintoisista havainnoistaan.
- Anonyymi
Cittarin penkillä möllöttävät siinä on telkkaria päiväksi siinä katsotaan ketä kaupassa käy
- Anonyymi
Ennemmin saisi tukea pienituloisille sanomalehden jos tässä maassa kukaan elämää kohta osaa lukea
- Anonyymi
mitä järkeä sanomalehdistä kalliita ovat Kelan tukirahoilla maksaa ja kannetaan lehdet paperin keräyslaatikkoon telkkarin hankintaan ei toimeentulotukea
- Anonyymi
Salora väriteeveestä sipuliteemakkaramainoksia 4 tuntia putkeen 9 euroa k-menua sitten.
- Anonyymi
Jopa yhteisiä tv:n käyttötiloja on suunniteltu. Missä voi turvallisesti ja ohjatusti seurata Kauniita ja Rohkeita.
- Anonyymi
Internetin käyttö se varsinaista luksusta onkin! On oltava pelit ja vehkeet, yhteydestä puhumattakaan. Niiden hinnalla olisi saanut helevetin ison säkillisen leipää ja muuta ruokaa, mutta ei, netti se olla pitää köyhällä niin kuin sillä jotain mukamas tekisi ja ei ilman selviäisi! Siinä ne sitten rinta rottingilla ja hyvin ylpeänä istuvat penkillä hanuri päristen kirjoittelemassa houreitaan milloin mihinkin palstalle ja kuvittelevat olevansa parempiakin kansalaisia, ellei peräti yhteiskunnan yläluokkaa. Sellaisia on köyhät!
- Anonyymi
ON AIVAN SAMA ONKO SULLA TV TAI EI YLE VERO TULEE VARMASTI KUN ADRESSI HAUVALLE JOTEN TURHAA PURNAAT.
- Anonyymi
Tuskin sinäkään köyhä mitään yle-veroa maksat.
Alaikäiset ja alle 7 813 euroa vuodessa ansaitsevat eivät maksa Yle-veroa lainkaan.
- Anonyymi
Ylen tv-lähetykset lähetetään keväästä 2025 eteenpäin vain teräväpiirtolaadulla ja perusmuotoiset lähetykset päättyvät.
Ylen hallintoneuvosto päätti asiasta
Televsio ei ole tärkeä pienituloiselle se on työllä ostettava televisio on luksusta hakekaa työttömät töitä eikä turvautua toimeentulotukeen koko ajan lisätää toimeentulotukimenoja 1-2 miljoonaa euroa - Anonyymi
voiko ne tukirahat sijoittaa radioon. haluan kuunnella vain ääntä. en tykkää kuvien katselusta. kuvia katselen vain silloin kun paljas on kourassa ja anttilan alusvaatekuvasto.
- Anonyymi
Köyhille ei mitään televisoita etteivät näe ruokamainksia nälissään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Köyhille ei mitään televisoita etteivät näe ruokamainksia nälissään.
Olisi aivan kauheeta perseaukiisille.
- Anonyymi
Pienituloinen ottaa sossu-television, myy sen ja ostaa pirkkaa ja boonusta.
- Anonyymi
SAK on demareiden tankki joka otetaan tallista aina kun demarit ei vaaleissa pärjää.
Nyt tuntuu että tällä kertaa tuo tankki ampuu demareita omaan nilkkaan...- Anonyymi
Miksi persut käänsi takkinsa vaalien jälkeen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi persut käänsi takkinsa vaalien jälkeen?
Kukaan mitään kääntänyt. Hallituksen toimintalinjat sovittiin vasta hallitusneuvotteluissa ja sen linjan mukaan kaikkien hallituspuolueiden on toimittava jos aikoo pitää hallituksen kasassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan mitään kääntänyt. Hallituksen toimintalinjat sovittiin vasta hallitusneuvotteluissa ja sen linjan mukaan kaikkien hallituspuolueiden on toimittava jos aikoo pitää hallituksen kasassa.
Eikö Purra ollut turpa väärällään ennen vaaleja keskusteluissa sanomassa ettei pienituloisten elämää kurjisteta, ja työehtoja heikennetä? Kovimpä sulla on huono muisti?
Hallitusohjelmahan tuli vaalien jälkeen ja jos nuo hommat olisi ollut tiedossa mitä vaalien jälkeen tulee, niin tuskin olisi persujenkaan äänimäärä riittänyt hallitukseen menoon.
Porvarit on erijuttu, niitä kun on niin perkeleesti. Kannattaisi pysyä totuudessa.
- Anonyymi
Varmasti Kokoomus keksii, että television hankinnalle/saamiselle pitää olla työvoimapoliittiset perusteet. Television osto mahdolliseksi vain tehdyn työsopimuksen avulla?
Entäs Ylen toiminta, pitäisikö Ylen ohjelmistoakin muuttaa työvoimapoliittisesti niin, että mitään vapaa-ajan hömppäviihdettä ei esitetä joka kannustaa vain viihtymään, vaan tilalle kunnollista Orpon johtamaa työvoimapoliittista tv-ohjelmaa jossa tehdään kovaa töitä naama kurtussa. - Anonyymi
Ostakaa kaljaa ja tupakkaa vähemmän tai lopettakaa kumpaisenkin käyttö.Se on yksinkertaista kun ei juo eikä polta.Rahaa säästyy vuodessa monen telkkarin hinnan.
- Anonyymi
Myöskään velkaa ei kannata ottaa, kun maksaa ostoksensa ilman velkoja ja osamaksuja, niin tulee vähäisillekin euroille tupakkarahojen lisäksi entistäkin enemmän ostovoimaa.
Ei ole vaikeaa, tarvitsee vain osata olla hieman säästeliäs, niin sitten voi ostella telkkareitakin. Telkkarit on tosi halpoja nykyisin, ja monet vielä hyvälaatuisiakin.
- Anonyymi
Ehdottomasti hyvä että puliukoille telkkari! Fribaradalle vielä ilmainen taxi kyyti nii jalat ei rasitu.
- Anonyymi
Olen pannut teräväpiirtotelkkaria usb liittimeen paljaalla 🤠
- Anonyymi
Katoikko pårnoo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katoikko pårnoo?
En, katsoin pikku kåkkoselta kåtti Matikaista!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859