Amerikkalaisasiantuntija: "Ukraina ei pysty voittamaan Venäjää"

Anonyymi-ap

(Toisaalta myöskään "suurvalta" venäjä ei pysty voittamaan Ukrainaa)

"Amerikkalaisasiantuntija Charles Kupchanin mukaan lännen pitäisi taivutella ukrainalaiset neuvottelupöytään venäläisten kanssa. Ukraina ei hänen mukaansa pysty voittamaan Venäjää sodassa.

Hän on sanonut äänen asian, jota on pidetty tabuna. Charles Kupchan on arvostettu ulkopolitiikan tuntija.

Kupchan toteaa, että Ukrainan olisi luovuttava vastahyökkäyksestä ja keskityttävä nykyisten alueidensa puolustamiseen. Kupchan sanoo ja painottaa kuitenkin olevansa täysin Ukrainan puolella sodassa."

Sota on pattitilanteessa.

6

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusi raja tulee Dniepr-joelle. Donbas ja Krimi virallisesti osaksi Venäjää. Ukrainan väkiluku vajoaa jonnekin 30 miljoonaan ja myöhemmin sen alle.

      • Anonyymi

        Ja venäjälle menee entistä huonommin.


    • Anonyymi

      Kupchan on työskennellyt Yhdysvaltain entisen presidentin Barack Obaman erityisavustajana ja USA:n kansallisen turvallisuusneuvoston keskeisenä Eurooppa-asiantuntijana Obaman ja Bill Clintonin presidenttikausien aikana. Nykyisin hän toimii kansainvälisten suhteiden professorina Georgetownin yliopistossa ja CFR-ajatushautomon vanhempana tutkijana.

    • Anonyymi

      Venäjä kuluttaa turhanpäiten miehistöään 300.000 terroristia/ vuosi joten on tuolle laskettava huomattava arvo maailmanrauhan kanalta.
      Lännen tulisi pikkuhiljaa aloittaa Ukrainan todellinen tukeminen. Esim. Ranska, Espanja ja Italia ovat keskittyneet täysin omahyväiseen napansa kaiveluun.

      • Anonyymi

        Mahtaako enää auttaa?


    • Anonyymi

      Ehkä jotain rajasiirtoja on rauhan saamiseksi tehtävä onhan myös veljeskansalla valtava venäläisväestö, mutta rauhaan on vielä matkaa pressa vaihtuneen ensin Usassakin. Asiantuntijat politiikassa ei aina ole sota-asiantuntijoita sota on isoa bisnestäkin kaikkein suurinta sodat käydään yksinomaan rahan vuoksi. Meillä suomessa on parempia asiantuntijoita ihan medioiden käytössä oikein sotaintituutioiden koulimia ja siksiki parempia jotta meillä näillä ole poliittisia vaateita vaan ovat riippumattomia tai virkamiehiä yms. Jäätäviä tarkkoja arvioita meillä on ollut iltapäivälehtitasollakin poikkeukelleien hyviä. Maailmansotaa on toivuttukin joissain piireissä mutta ehkä rauhantahto voittaa ja sotakone siirtyy jonnekin toiselle näyttämölle ,tämähän on kuin olympialaista sodan olympiat joistain tulee sankareita joistain vainaita joistain suunattoman rikkaita .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      54
      8774
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5330
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      113
      4882
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3812
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3426
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3339
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2672
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2573
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2501
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1707
    Aihe