(Toisaalta myöskään "suurvalta" venäjä ei pysty voittamaan Ukrainaa)
"Amerikkalaisasiantuntija Charles Kupchanin mukaan lännen pitäisi taivutella ukrainalaiset neuvottelupöytään venäläisten kanssa. Ukraina ei hänen mukaansa pysty voittamaan Venäjää sodassa.
Hän on sanonut äänen asian, jota on pidetty tabuna. Charles Kupchan on arvostettu ulkopolitiikan tuntija.
Kupchan toteaa, että Ukrainan olisi luovuttava vastahyökkäyksestä ja keskityttävä nykyisten alueidensa puolustamiseen. Kupchan sanoo ja painottaa kuitenkin olevansa täysin Ukrainan puolella sodassa."
Sota on pattitilanteessa.
Amerikkalaisasiantuntija: "Ukraina ei pysty voittamaan Venäjää"
6
170
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi raja tulee Dniepr-joelle. Donbas ja Krimi virallisesti osaksi Venäjää. Ukrainan väkiluku vajoaa jonnekin 30 miljoonaan ja myöhemmin sen alle.
- Anonyymi
Ja venäjälle menee entistä huonommin.
- Anonyymi
Kupchan on työskennellyt Yhdysvaltain entisen presidentin Barack Obaman erityisavustajana ja USA:n kansallisen turvallisuusneuvoston keskeisenä Eurooppa-asiantuntijana Obaman ja Bill Clintonin presidenttikausien aikana. Nykyisin hän toimii kansainvälisten suhteiden professorina Georgetownin yliopistossa ja CFR-ajatushautomon vanhempana tutkijana.
- Anonyymi
Venäjä kuluttaa turhanpäiten miehistöään 300.000 terroristia/ vuosi joten on tuolle laskettava huomattava arvo maailmanrauhan kanalta.
Lännen tulisi pikkuhiljaa aloittaa Ukrainan todellinen tukeminen. Esim. Ranska, Espanja ja Italia ovat keskittyneet täysin omahyväiseen napansa kaiveluun.- Anonyymi
Mahtaako enää auttaa?
- Anonyymi
Ehkä jotain rajasiirtoja on rauhan saamiseksi tehtävä onhan myös veljeskansalla valtava venäläisväestö, mutta rauhaan on vielä matkaa pressa vaihtuneen ensin Usassakin. Asiantuntijat politiikassa ei aina ole sota-asiantuntijoita sota on isoa bisnestäkin kaikkein suurinta sodat käydään yksinomaan rahan vuoksi. Meillä suomessa on parempia asiantuntijoita ihan medioiden käytössä oikein sotaintituutioiden koulimia ja siksiki parempia jotta meillä näillä ole poliittisia vaateita vaan ovat riippumattomia tai virkamiehiä yms. Jäätäviä tarkkoja arvioita meillä on ollut iltapäivälehtitasollakin poikkeukelleien hyviä. Maailmansotaa on toivuttukin joissain piireissä mutta ehkä rauhantahto voittaa ja sotakone siirtyy jonnekin toiselle näyttämölle ,tämähän on kuin olympialaista sodan olympiat joistain tulee sankareita joistain vainaita joistain suunattoman rikkaita .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä3910573Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610132- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304912- 564733
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174066Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1243423- 623137
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263075