Sokeritoukista eroon kissataloudessa, help.

Harmikseni kuulin, että setripuun öljyä ei voi käyttää kissataloudessa sillä voi olla haitallista kissoille.

En muutenkaan halua käyttää myrkkyjä kun myös lapsia niin mikä on luonnollinen ja turvallinen konsti päästä sokeritoukista eroon?

Onko toimiva konsti, että käy lattialistat etikalla läpi? Tehoaako myös muihin ötököihin kuin sokeritoukkiin?

En tiedä sitten miten jos laittaisi setripuun öljyä varmuuden vuoksi kaikkiin listoihin listojen taakse, mutta iso homma aina ottaa listat irti ja kuinka usein sitä pitäisi uusia?

Asunto kooltaan 71 neliötä ja olen vain kylppärissä ja keittiön yhdessä nurkassa nähnyt ötököitä, mutta varmuuden vuoksi haluaisin käydä kaikki listat läpi.

Olisin todella kiitollinen avusta.
8864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vasara on aika turvallinen ja osuessaan sataprosenttinen. On myös täysin myrkytön!

Äänestä

Kaliumsyanidilla pääsee eroon sokeritoukista ja kissoista.

Äänestä

Ei täällä koskaan saa mitään järkevää vastausta mihinkään.
Sokeri - tai paperitoukat ovat hankala hävittää, niitä nimittäin tulee myös rakenteiden kautta. Pakkaseen arimmat vaattet, viikoiksi -20 , loput +60 asteeseen pesuun. Puhtaiden vaatteiden pakkaus ilmatiiviisti.
. Huoneen puhdistus ja myrkytys mahd. Raidilla, kissa ja ihmiset pos siksi aikaa, sen jälkeen pesu ja liima- ansojen laitto listojen taakse, sinne minne niitä saa laitettua. Keittiön kaapit ja muut imuroitava ja pyyhittävä..
itsellä tuli kaupan ruokatoimituksen yhteydessä pahvilaatikoiden mukanayksittäinen paperitoukka, ovat kaamean näköisiä, isoja mollukoita, hui.
. Nyt talvella heti laatikot ulos parvekkeelle pakkaseen ja sitten vasta pahvinkeräyslaatikkoon muutaman viikon pakkaskäsitteluåyn jälkeen. Eli pahvipakkaukset on välittömästi vietävä pois tai siirrettävä ulos kylmään ja sitten vietävä jos nimittäin ei heti jaksa lähteä niitä pois kuskaamaan,
Sitten on myrkyttömiä vaihtoehtoja, kuten kuuman veden kaataminen lattiakaivoon , hajulukkoon keittiössä, ja kylpyhuoneessa eli altaan viemäreihin.
Kaapeista ötökät saa pois kun siivouksen jälkeen laittaa elintarvikkeet tiiviisiin suljettuihin rasioihin kaikki, jauhot,riisit teet, kahvit, puurojauhot, myslit jne.

Jotkut suosivat jopa hämäkin adoptointia, kerran näin rapussa mukavan näköisen hämähäkin jaryhdyin jutelemaan sille, tulisiko hän mulle alivuokralaiseksi syöämään mahdolliset sokeri- ja paperitoukat pois ? Ei vastannut mitään.😂 seuraavalla kerralla taidankin ottaa hänet mukaani. Kysymättä mitään, tulitikurasiaan ja kotiin lattialle vipeltämään. Ruokaa kylä todennäköisestim riittää. Mulla on välillä kukkakärpäsiäkin , kasvat mullassa ja intoutuvat joskus lentelemään huonetilassa..

Äänestä
  • Kissatkin voi laittaa ensin -20 asfeen lämpimään ja sitten 60 asteen pesuun. Ne tykkää lämpimästä.

    Äänestä

nuo toukathan menevät sinne missä on kosteutta,,, onko asunnossasi vallitseva vesivahinko?

Äänestä

Minulla on kissa ja olen kyllä punaseetriöljyllä kylppärin lattialistan vierestä käsitellyt. Sen jälkeen en ole nähnyt turkiskuoriaisia. Jossakin kaapissa pidän punaseetriöljyllä käsiteltyä punaseetripalloa syvässä astiassa.

Punaseetriöljyn ei pitäisi oikein käsiteltynä olla vaarallista lemmikeille. Niin ainakin tuossa linkin takana kerrotaan. Mutta kannattaa olla mieluummin liian varoivainen kuin varomaton.

https://stick.fi/blogi/punaseetrioljy/

Äänestä

Kloriitti suihkun lattiakaivoon, lavuaariin ja keittön altaisiin yöksi - niin kyllä lähtevät koska sieltä tulevat. Pari krt. viikossa riittää, ovat muuten melko harmittomia mutta ikävän näköisiä.

Äänestä

Höpö-höpö konsteilla sokeritoukkien hävitys on ikuinen urakka.
Suosittelen hetkellistä "ei myrkkyjä tai voimakkaita kemikaaleja meidän taloudessa" -politiikasta luopumista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Harmikseni kuulin, että setripuun öljyä ei voi käyttää kissataloudessa sillä voi olla haitallista kissoille.

En muutenkaan halua käyttää myrkkyjä kun myös lapsia niin mikä on luonnollinen ja turvallinen konsti päästä sokeritoukista eroon?

Onko toimiva konsti, että käy lattialistat etikalla läpi? Tehoaako myös muihin ötököihin kuin sokeritoukkiin?

En tiedä sitten miten jos laittaisi setripuun öljyä varmuuden vuoksi kaikkiin listoihin listojen taakse, mutta iso homma aina ottaa listat irti ja kuinka usein sitä pitäisi uusia?

Asunto kooltaan 71 neliötä ja olen vain kylppärissä ja keittiön yhdessä nurkassa nähnyt ötököitä, mutta varmuuden vuoksi haluaisin käydä kaikki listat läpi.

Olisin todella kiitollinen avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu