Ruotsin radiossa on alkanut etninen puhdistus.
Suomenkielinen kanava joutuu leikkaamaan jopa kolmanneksen viroistaan,
Ei hyvältä näytä. Suomen kielestä leikataan SR:ssä suhteessa eniten.
Ruotsinsuomalaiset menettävät asemiaan koko ajan!
Etninen puhdistus Ruotsin Radiossa
5
444
Vastaukset
Etninen puhdistus? Ehei, kysymyksessä on ihan tavallinen säästötoimi. Monet muutkin ulkolaiskielet SR pienentää. Kysymys ei ole ainoastaan vain suomalaisista. SR laittaa paljon muutakin pois, hyviä ohjelmia laittavat pois.
Samalla tavalla esim. TV4play säästää ja monet monet muut paikat.
Nyt on huonot ajat monilla, se on aivan normaalia toimintaa että aletaan säästämään.
Itse en paljoakaan suomen kielistä seuraa teeveestä ja radiosta. Suomen kielisiä uutisia joskus tulee vilkaistua.
Kun intergoituu hyvin, niin ei tuollaiset säästötoimet vaikutusta tee.- Anonyymi
En minä myöskään seuraa TV ohjelmia suomeksi , jos sattuu olemaan se kanava päällä niin katson. Koska samat asiat näkee ihan vaan ruotsin kanavista niin radiossa kun televisiossakin .
Jotenei haittaa minuakaan mitenkään .
- Anonyymi
Sveriges radio finska sieltä 37 työpaikasta 10 poistuu. Neljä ohjelmaa poistetaan radiosta kokonaan esim. Toivelevyt, viikkostudio ohjelmat poistuvat tämänvuoden huhtikuussa. Niistä kahdesta muusta poistuvasta ohjelmasta en tiedä mitä ne ovat.
Ruotsi uudistaa koululakia vuoden 2025 alusta lähtien. Laki antaa uusia mahdollisuuksia suomen kielen opiskeluun kouluissa myös vasta-alkajille. Uutispodcast Viisi kysymystä kertoo, mikä muuttuu.
Kiitos aloittajalle että otit "puheeksi" tämän asian. kun netistä etsii sanoilla sr.se finska niin saa esille paljon suomenkielistä tietoa esim. suomen- ja ruotsinkielisistä radio-ohjelmista ja podeista jotka kohdistettu ruotsissa asuville suomalaisille. - Anonyymi
Ruotsin SVT1 aamulähetyksiä eikä God Kväll lähetyksiä enää tahdo jaksaa seurata kun sieltä katosi parhain ohjelmanjuontaja kautta aikojen, Pia Herrera (Pia Jurvanen), aivan yllättäin.
Toivottavasti hänellä kaikki hyvin ja saisimme joskus kuulla hänestä.- Anonyymi
Tottakai on hyvä, että ruotsinsuomalaisia ohjelmia on.
Mutta ei pääse mihinkään siitä, että on todella TYPERIÄ ohjelmia!
On hyvä, että on suomen kielen kurssi ja osittain on hauska, mutta osa on niin TYPERÄÄ tässä suomen kielen kurssissa!
Miksi on muka "vitsikästä ja tärkeää" opettaa nuorille ja lapsille sana "kalsarikänni"?
Se osa siitä työmaasta maatilalla oli kaiken huippuhöhlä! Laittaa luomaan SONTAA ja se tyttö siinä oli typerä! Viimeinen osa Upplands Väsbyyn eläkeryhmän "kulttuuriannista" oli huipputyhmä. Siis "tärkeintä" oli opettaa nuorisolle oli sanan "kalsarikänni". Ällöttävää!
Pitää ymmärtää, että kulttuuritaso on sitä ja tätä, - MUTTA onko pakko lähteä toitottamaan sitä yleisölle ja tehdä siitä "tavoittelemisen arvoista"?
Tää Liina Puranen pitäis laittaa lomalle, tekee hallaa ruotsinsuomalaiselle oikealle kulttuurille! Tämä "edustaja" tekee vain hallaa! Ja Markoolio ja Irma. Heillä ei ole hajuakaan mitä KULTTUURI on, pelkkää populismia!
Oavat nousseet "tähdeiksi". Miksi? - Ruotsalaiset tykkää, että ruotsinsuomalaiset ovat moukkia ja kiroilevat. No rahnaa hankkivat itelleen. Ja "ruotsinsuomalaiset" heijaavat!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa626116Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434358Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2703713Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks3023657Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1133465Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1043446Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty293423Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky53318Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär3602914Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm392463