Tieteilijät varoittavat että tekoälyn luovuus voi romahtaa

Jos Hossenfelderin vahva saksalainen aksentti tuntuu vaikealta seurattavalta, laittakaa CC-napista tekstitykset päälle.

 • Sabine Hossenfelder | Scientists warn of AI collapse
  https://youtu.be/NcH7fHtqGYM

Kuka Sabine Hossenfelder on: https://en.wikipedia.org/wiki/Sabine_Hossenfelder

Mutta tässä keskeisimmät asianhaarat suomeksi:

 • Tekoälylle ruokitaan valtava määrä dataa jonka avulla se tunnistaa ja jälleentuottaa kuvioita (kyse ei siis ole aidosta ihmisen kaltaisesta luovuudesta jossa keksitään uutta).
 • Mitä enemmän ihminen eli alkuperäinen sisällöntuottaja käyttää tekoälyä, sitä enemmän tekoälylle ruokitaan sen omia tuotoksia, jonka tuloksena tekoälyn monimuotoisuus kutistuu. Tätä on testattu ja todistettu niin tekstin kuin kuvataiteen osalta.

11

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­­N­­­y­m­f­o­­m­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tekoälyn soveltaminen tositoimiin on hyvin kyseenalaista.

      • Siinä on sekin moraalia alentava efekti jossa ihmisen tarvitsee yhä tuntea itsensä tarpeelliseksi myös tekoälyn aikana, että omalla elämäntyöllä on jokin merkitys, tai että on pioneeri jollakin alalla.

        Teknologian ja logistiikan saralla tekoälyllä on ehkä enemmän paikkansa, se voi oikein tehtynä nopeuttaa niitä huomattavasti. Tai jos se ei toimi oikealla tavalla, siitä voi tulla katastrofi.

        Taide on tosin sellainen osa-alue joka on yleensä edustanut hyvin vahvasti ihmisen omaa henkistä kapasiteettia ja omien taitojen kehitystä, asiana jonka koetaan vaarantuneeksi. Siksi tekoälytaide onkin shokki joillekin. Sitä ollaan väitelty paljon, ja tekoälytaidetta ei saa postata aivan minne tahansa sivustoille joissa taide otetaan vakavasti.

        Kaikki eivät tekoälytaidetta edes taiteeksi kutsuisi, ja pitävät sitä enemmänkin varkautena tai plagiointina.

        Mutta hyvä uutinen tässä on se että ihmisellä on taiteessa kuitenkin yhä niskalenkki. Me kykenemme kuvittelemaan jotakin uutta ja saamme kuviin aikaiseksi täsmälleen ne yksityiskohdat jotka haluamme, ja kykynemme lukemaan kuvien merkityksen syvällisemmällä tasolla.


      • Anonyymi

        ______✞_____
        [ Windows ]
        ´´´´´´´´´´´´´´´´´

        Pyllymaja News 🏚️
        `````````````````````````````


    • Anonyymi

      Hulluuden ylistys!


      Yhdysvaltain ilmavoimat haluavat ainakin 1000 miehittämätöntä hävittäjää, jotka voivat toimia itsenäisesti tekoälyn ansiosta

    • Anonyymi

      Tekoälyn luovuus katoaa jos sitä ruokitaan omalla datallaan, aivan luonnollistahan se on, ei sen tajuamiseen mitään ydinfyysikoita tarvita.

      Käytännössä tekoälyn omat tuotokset suodatetaan pois.

      • Anonyymi

        Kuopiossa meni sormi pyllyyn, kun naapurin mummo aiheutti taskulampulla valoilmiön.


        ;(


    • Se mitä tämä on todistanut minulle on se että kumpi luovuus on aitoa ja kumpi feikkiä. Tekoäly on selvästi ihmisen luovuudesta riippuvainen, oli kyse kuvataiteesta tai valokuvista.

    • Anonyymi

      Montako kunnon teosta aloittaja on saanut aikaan kyseistä metodia käyttämällä?
      Tuskin yhtäkään.
      Ei se ai taideteos synny sen helpommin, kuin mikään muukaan tietokoneella tehty teos ellei tiedä mitä tekee ja ellei ole valmis käyttämään teoksen tekemiseen riittävästi aikaa sen jälkikäsittely suhteen.
      Nykyään monet niin sanotut "graafikot" eivät osaa edes piirtää, eivätkä tunne taiteen teoriaa, jotta osaisivat luoda kaunista grafiikkaa. Mutkat oikaistaan suoriksi, koska taidot eivät riitä laadukkaan grafiikan luomiseen. Sama on ai taiteen kanssa, mikään hyvä ei synny tuosta vaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2318
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      146
      1887
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      109
      1471
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      31
      1445
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1086
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1085
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe