eli ongelma olisi seuraavanlainen..
ftp servu ohjelmana proFTPd joka käyttää tiedostojen jakamiseen hakemistoa /var/ftp
tuo kyseinen hakemisto vaan sattuu olemaan osiolla, josta on loppumassa tila. komennolla
mount -o bind /var/ftp /home/user/ftp kotihakemistossa olevan hakemiston saa mountattua /var/ftp hakemistoksi. ainoa ongelma vaan on, mitä laittaa fstab:iin jotta mount:aus kestäisi resetoinnin?
tai.. olisiko olemassa ftp servu ohjelmaa, johon voisi itse määritellä minkä hakemiston haluaa jakaa?
muita ideoita?
Linux ftp serveri ongelma..
4
450
Vastaukset
Kokeile fstabiin:
/home/user/ftp /var/ftp none bind 0 0- pean
..paljon!
- nohöh
no, yleensä kaikki hakemistot on aina konfiguroitavissa ohjelmakohtaisesti, vaikee uskoa ettei muka proftp:ssä näin saisi.
itse kyllä tekisin homman ihan perinteisesti:
siirtämällä tuon /var/ftp hakemiston jonnekin missä on tilaa ja laittamalla symboolisen linkin alkuperäisesti paikaista uuteen..
ei kai tuo noin vaikeeta ole- pean
uskoppa pois, kyseisessä ohjelmassa ei hakemistoa pysty vaihtamaan. sitä _miksi_ sitä ei voi vaihtaa
ei voi kyllä ymmärtää..
>siirtämällä tuon /var/ftp
>hakemiston jonnekin missä on
>tilaa ja laittamalla symboolisen linkin >alkuperäisesti paikaista uuteen..
tuotakin luonnollisesti kokeilin mutta siinäkin oli jokin minkä takia sitä ei noin voinut toteuttaa.. en tosin kyllä enää muista mikä kun siitä on jo aikaa kun tuon ohjelman kanssa leikin ja juuri nyt olen niin laiska että en jaksa sitä ruveta kokeilemaan. ainoa toimiva ratkaisu on proftpd:ssä on juurikin tuo mounttaus..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1827728Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa923764"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1293656Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892961Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1182468- 1362014
- 651500
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a641365Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3811353