Että näin sitten meni

Pilvi

Ensiksi suuri kiitos tämän palstan käyttäjille. Olen löytänyt täältä vastauksia moniin mieltä painaviin kysymyksiin. Kiitos vastauksista (ja kysymyksistä)!

Ja sitten asiaan: sain juuri labratulokset; !!! Ihan uskomatonta. Kaikki on mennyt niin hienosti. Lääkitys oireitta, punktio kivuitta, alkionsiirto helposti ja vieläpä pakkaseen jäi 3 alkiota. Tiedän olevani superonnekas. En halua pahoittaa kenenkään mieltä, vaan haluan kertoa tämän kannustukseksi kaikille, jotka olette projektin alkutaipaleilla, ja pähkäilette eri mahdollisuuksia. Joskus onni myös hymyilee. Tiedän toki, että vielä ei olla lähelläkään maalia, mutta en halua ajatella sitä juuri nyt.

Toivotan kaikille oikein hyvää kesää ja onnea. Toivottavasti kaikilla on joskus näin hyviä uutisia! (sara, nea, härkä76 ym. olisi mukava kuulla teidän kuulumisia, olen seurannut mielenkiinnolla vaiheitanne. Onnea!)

9

1865

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caarina

      Onnea sinulle todella paljon. Minusta on ihana kuulla, että pitkienkin hoitojen ja useiden vuodatettujen kyyneleiden jälkeen saa kokea tuollaista iloa! Nyt vain toivotaan samaa onnea kaikille meille jossain vaiheessa elämää:)

    • Härkä 76

      Ei todellakaan ainakaan minua loukannut tuo, päin vastoin tosiaan! Ihana kuulla tuommoisia uutisia! Minulla on huomenna ultra, olen nyt 2 viikkoa niitä nenäsuihkeita käyttänyt.
      Ilman muuta kerron kuulumisia, oli ne sitten minkälaisia tahansa, mutta pidä peukkuja että minuakin onnistaisi!

    • Hellu

      Onnea sinulle plussista, nyt sitten se odottaminen toden teolla alkaa! Huolimatta alkutaipaleesta ei kannata murehtia mahdollisista vaikeuksista etukäteen. Positiivisella mielellä ja pää hieman "pilvissä" kannattaa kulkea eteenpäin. Itse odottelen ensimmäistä ultraa ja me jännitämme tuleeko meille yksi vai kaksi vauvaa. Raskauden ensioireista päätellen kaksi....jos huono olo on mitenkään verrannollinen siihen:)
      Mukavaa odotusaikaa sinulle!

      • Pilvi

        Kiitos kannustuksista. Eka ultra on 29.6. Meillä ei ole sitä kaksosten mahdollisuutta, koska vain yksi alkio siirrettiin (tai ainahan sekin voi jakautua...) Tuon ultran jälkeen ajattelinkin sitten siirtyä ihan julkiseen äitiysneuvolaan. Hoito yksityisellä on kyllä syönyt jo ihan tarpeeksi rahaa. Mutta onneksi kannatti : )


      • Hellu
        Pilvi kirjoitti:

        Kiitos kannustuksista. Eka ultra on 29.6. Meillä ei ole sitä kaksosten mahdollisuutta, koska vain yksi alkio siirrettiin (tai ainahan sekin voi jakautua...) Tuon ultran jälkeen ajattelinkin sitten siirtyä ihan julkiseen äitiysneuvolaan. Hoito yksityisellä on kyllä syönyt jo ihan tarpeeksi rahaa. Mutta onneksi kannatti : )

        Siirtyä ekan ultran jälkeen julkiselle puolelle. Meillä sama juttu ultra viikon kuluttua ja sen jälkeen mennään julkiselle. Vaikka olemme kyllä olleet todella tyytyväisiä hoitoon, jota olemme yksityisellä puolella saaneet ja tässä vaiheessa hintakaan ei enää merkitse mitään. Vointeja!


    • Härkä 76

      Kävin lääkärissa keskiviikkona ja lepotilassa olivat munasarjat ja silloin aloitin sitten piikittelyn kynällä. Suostuin antamaan kokemuksiani Gonal piikkilääkkeestä valmistajalle niin saan siiten kalliin irrotuspiikin ilmaiseksi sekä tukilääkitysen.
      Tukilääkitys alkaa punktiopäivän jälkeen, eikö vain? Jatkuuko se raskauteen saakka jos niin hyvin käy? Onko kokemuksia?

      • onnittelut plussasta!!!

        Tukilääkitys jatkuu muutaman ekan raskauskuukaudenkin ajan vielä...lääkäri kertoopi kyllä!! Onnea matkaan!!!


    • Raisa

      Onnittelut, en ole ennen kanssasi kirjoitellut, mutta olen aidosti onnellinen puolestasi.
      Itse olen käynnyt läpi kolmen vuoden aikana kaksi tuore siirtoa ja viisi pas siirtoa........... Viides pas siirto tehtiin vajaa kolme viikkoa sitte. Ja eilen testasin positiivisen!! Odotan kovasti sitä päivää, että pääsisin veritesteihin, voiko tämä olla totta??!!??
      Tuossa vieressä makaa 7.v , joka on myös saanut alkunsa koeputkihedelmöityksellä. että kyllä lääketiede toimii..........

    • Härkä 76

      Minulla meni keräily ja alkion siirto tosi hyvin. Mutta siihenpä se onni loppuikin. Viikonloppuna alkoivat menkat. Soitin tänään hoitajalle ja hän sanoi että verikoe pitää kuitenkin torstaina ottaa koska kaksi elävää alkiota on siirretty. Pakkaseen jäi loppujen lopuksi kolme, ehkä pakaste siirto jo elokuussa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      89
      1911
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      406
      1908
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1826
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      380
      1785
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      59
      1418
    6. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1394
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      298
      1222
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1096
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      51
      1040
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      173
      1035
    Aihe