Kokemuksia ISS:n toimintatavoista??

Turhautunut kesäsiivooja

Olin ennen Engelin palkkalistoilla ja aloitin just kesätyöt ISS:n vaatteissa. On todella erilaista meininkiä kuin ennen. Kaikki asiat pitää hoitaa esimiehen kautta, mitään ei saa itse soittaa vaikka tuntisikin ihmiset ja tahot, jotka asioita hoitaa. Engelissä arvostettiin oma-aloitteisuutta ja sanottiin, että "hoidapa tämä asia". Nyt kun tartut töihin saa kuulla vain "ylittäneensä valtuudet". No, antaisin kyl pomon hoitaa asiat, jos se sitten hänen egoaa niin tukisi MUTTA kun häneltä ne vaivalla haalitut asiat sitten unohtuvat ja jäävät hoitamatta!!! Olin sen aiemmin vain kuullut mutta kyllä se tosiaan niin on että ISS:llä siivoojia kohdellaan ihan aivotttomina siivouskoneina! Taitaa olla mun viim. kesä siivoojana ja ISS:n palkkalistoilla. Onko muilla samanlaisia kokemuksia?

4

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltotyö

      mutta se tuntuu olevan yleinen tyyli ainakin isommissa yrityksissä, tilaukset tehdään keskitetysti vastuuhenkilöiden kautta kenellä on nimenkirjoitus oikeus.Aikaisemmin siivoojat saikin hoitaa tilauksia itsenäisesti kuten kerroit. Nyt myös tuntilistat sun muut täytyy laittaa eteenpäin palveluohjaajan kautta.

      • Syy sille miksi tilauksetkin tehdään niin usein juuri palveluohjaajan kautta on yksinkertaisesti se, että näin he pyrkivät estämään siivoojaa tilaamasta siivoustarvikkeita omaan käyttöönsä.


    • justiina

      ei vältämättä koko issn tapa toimia vaan jonkun tietyn henkilön, kysypä hänen esimieheltään... voi olla eri mieltä...

    • nykyinen Issiläinen

      missä päin tämmöistä tapahtuu? Olen nimittäin itse Pohjois-Pohjanmaalla päin ISS:llä ja sama homma on sielläki. mitään ei saa enään itte hoitaa kaikki mahdollinen pitää mennä esimihen kautta joka sit hoitaa (jos hoitaa) asian.. hohhoi.. Lomarahatkin jääny monelta saamatta kun ei saa enää itte soitella palkanlaskijallekaan... Paremmin oli asiat engelillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4937
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4115
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      239
      3930
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      162
      3111
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3097
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2974
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2831
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      69
      2655
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2409
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2215
    Aihe