Tilasin tänään huoltoajan Juhan-autoon

Ei voi olla totta?

TIlasin tänään huoltoaikaa
autolloni ,kun kilometrit tulevat kohta täyteen.
Niin sain huoltoajan vasta 3 viikon päähän.
Eipä tullut autoa ostaessani, miten huolto pelaa.
Autoja kyllä menee kaupaksi , mutta nyt jos koskaa olisi aika panostaa huoltopuolelle.
Mennyt ihan vuodessa ihan tupelle tuo
toyota-huolto.
Voi, miksi vaihdoin Fordin pois?

8

2110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teee

      Mene pikahuoltoon.

      • TeeKoo

        Eiks pikahuollon tarkoitus ole korjata äkillisiä, pikaista korjausta vaativia vikoja, eikä tehdä määräaikaishuoltoja? Jos sinne tunkee normaalihuoltoja, niin se ei enää kauan ole pikahuolto...


      • Teee

    • juise

      riittää...., tämän olen huomannut kun ensimmäisen japsini laitoin, tosin em paikassa huollot/korjaukset on tehty aina ammattitaidolla=ei ole parsia tarvinnut ja useasti olen joutunut tojoa käyttämään tuolla.

    • Tampereella (Tammer-auto) olen saanut viime käynneilläni huoltoajan erittäin nopeasti, tyypillisesti jopa alle viikon päähän. Viimeksi ilmastoinnin huolto järjestyi 2 päivän päähän. Voi olla että kesällä on kiirettä kun porukka huoltaa autonsa kesäreissuille ja kait ne huoltomekaanikotkin on kesälomilla joskus.

    • ota iisisti

      "TIlasin tänään huoltoaikaa
      autolloni ,kun kilometrit tulevat kohta täyteen. "

      Ei ne kilometrit mitään täyteen tule, kunhan nyt teet sen huollon plus-miinus 2000km huoltokirjan mukaan. Tuo kolme viikkoa on melkoisen normaali odotusaika määräaikaishultoon, lähes merkillä kuin merkillä. Syksyisin saat ajan nopeammin, koska silloin yleisesti myydään autoja vähemmän. Itse autokaupan alalla 25v työskennelleenä voin sanoa sinulle, että ne kilometrirajat ovat huoltokirjassa viitteellisiä, joku lukema on pakko siihen laittaa. Kun huoltokirjojen leimoja tarkastetaan, on tehtyjen huoltojen lukumäärä olennainen, eikä juurikaan niiden oikea-aikaisuus. Muutamien tuhansien kilometrien toleranssit nykyajan voiteluaineilla ovat ihan ok....eli rauhaisaa kesää ja huollon odotusta!

      • jtm

        Pikahuollossa on kaikki huollot hoitunut odottaessa. Autokin on tullut aina pestynä huollosta. Näin ainakin PK-seudulla.


    • Juhan-autoon

      Itse käytin toyotaani Muhoksen nesteellä. Aika järjestyi nopeasti, palvelu hyvää ja huomattavasti halvempi paikka Kuin Juhan-auto. Ja on myöskin toyotan merkkihuolto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4462
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4142
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3181
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      22
      2508
    6. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2429
    7. 162
      2407
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      57
      2304
    9. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2117
    10. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2042
    Aihe