Millaisia kokemuksia on tuolta suunnalta Norjaa? Suunnitelmissa olis lähteä Trohdheimistä kohti Trollveggeniä ja Geirangeria ja poiketa myös tuolla Atlantien tiellä.
Mitä paikkoja eteenkin suosittelette noiden tunnetuimpien lisäksi?
Altantenhavsveien
2
581
Vastaukset
- ..aina vaan.
Jos olet menossa autolla, niin haepa kirjakaupasta/kirjastosta matkakirja jossa on esitelty vaihtoehtoisia "turistireittejä." Teuvan ;-) kirjastosta ainakin löytyy pikkukirja, jossa on kuvattu useita reittivaihtoehtoja ja esitelty matkalle osuvat nähtävyydet.
päälle ehdottomasti, niin näkee Geirangerinkin kunnolla (hyvällä säällä)ja sitten kohti etelää tai länttä Westkapp on läntisin paikka minne pääsee eikä pääsymaksua, Måloyn saarella Kannestein kivi.Jos aikaa vaan riittää.Briksdalen jäätikölläkin kannattaa käydä.
5 tiellä tietulli n.150 nok.Fjaerlandin lähellä kannattaa kiertää lännempää 13 tietä. Aurland tunneli 25 km ,saman paikan ylitys paljon paremmat maisemat matka n.43 km.
Flåm upea junamatka josta videota pätkä
www.norja.fi sivuilla veb kameran alla Flåm kohdalla ja paljon muutakin tietoa Norjasta.
Stalheim vanha tie ehdottomasti, niin tuntuu peikkopolkukin moottoritieltä sen jälkeen
Voss,Odda,Preikeston HUIMA kalliokieleke 600m jonne kävelyä 2 tuntia suunta EI HUONOLLA KELILLÄ Lysebotn huima mutkatie alas,ja paljon paljon muutakin, esim putouksia matkalla.
Hauskaa matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1987956Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa973788"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1323674Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892971Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1442575Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472486- 1402077
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.41578- 671551
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a641415