Marsalkka "aivan palasina"!

"Sanansaattaja"-lehden uusimmassa numerossa 15/2024 viiden presidentin tulkkina toiminut Risto Kuokkanen kumoaa vuosikymmeniä sitkeästi eläneen käsityksen saunaillasta vuodelta 1978 jossa neuvostoliittolainen marsalkka Dmitri Ustinov esitti Suomen ja Neuvostoliiton yhteisiä sotaharjoituksia. Takapiruna oli suurlähettiläs Stepanov. Yleinen käsitys on, että Kekkonen ei olisi suoraan kieltänyt sotaharjoituksia, vaan väistänyt kysymyksen vaikenemalla ja esittämällä löylyihin menoa.
Kuokkanen kumoaa tämän tiedon virheellisenä:"Kyllä Kekkonen sanoi ei. Minä tiedän, koska tulkkasin sen!"

5

400

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. Saisiko myös suoraa siteerausta?

      P.S. Enpä nyt tiedä joka tapauksessa kuinka luotettava Sanansaattaja on lähteenä. Sitäpaitsi onko sillä edes väliä väistikö Kekkonen kysymyksen vai sanoiko suoraan ei?

    • Anonyymi00003

      Se, miten tunsin neukkujen ajatustapaa niin se EI OLISI TARKOITTANUT AINAKAAN:

      - suomalaisia varusmiehiä Kannaksella

      Ja viel vähemmän

      - venäläisiä varusmiehiä Suomen puolella ihailemassa ”länsimaista kurjuutta”!

      ???

    • Anonyymi00004

      YYA-aika oli Suomen parasta aikaa. Rauha ja taloudellinen kasvu sekä elintason nousu. Ainoa miinusmerkki että maaltapako oli niin suurta ettei kaikille Suomesta töitä löytynyt ja osa muutti Ruotsiin. Mutta se johtui tappiollisen sodan seurauksena syntyneestä asutustoiminta ei aivan mennyt putkeen.

      • Anonyymi00006

        Ei ollut, oli masentavaa aikaa, neukut olivat aina oikeassa ja suomalaiset väärässä.


    • Anonyymi00005

      "Kyllä Kekkonen sanoi ei."

      No miksi sitten Kekkonen evästi Lauri Sutelan Moskovan matkaa sanomalla "Älä sitten tyrmää kaikkia heidän ehdotuksiaan."
      Nrukut ottivat nokkiinsa, kun Sutela torjui yhteiset sotaharjoitukset.
      (Sutelan muistelmat)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe