Omalla autolla Keski-Eurooppaan
Miksi monet omalla autolla liikkuvat ajavat Saksaan hankalaa reittiä Ruotsin ja Tanskan kautta, kun on helpompikin reitti olemassa.
Ruotsin kautta reitti alkaa hitaasti kalliilla laivalipuilla (auto, hytti ja henkilöt) Helsingistä tai Turusta Tukhomaan. Tukholmasta ajetaan 550 km Helsingborgiin, jossa ostetaan lauttalippu (henkilöauto 68.-€ matkustajat 8.-€ /henkilö) Tanskan puollelle Helsingöriin. Lauttamatkan voi välttää kun ajaa Tukholmasta Malmöön noin 600 km ja Juutinrauman siltaa edelleen Kööpenhaminaan. Siltamaksu on autosta riippuen 70-140 euroa. Helsingöristä ajetaan noin 200 km Rødbyhavniin jossa ostetaan taas lauttalippu (auto n. 140.-€ plus henkilöliput) Saksan Puttgardeniin. Lauttamatka kestää noin puolitoista tuntia mutta jonottamaan saattaa joutua tuntejakin. Ei ole helpoin tapa makustaa esim. Saksaan.
On olemassa myös toinen vaihtoehto. Suorin reitti autolla Suomesta Keski-Eurooppaan on Via Baltica E67 tie, joka alkaa parin tunnin laivamatkan jälkeen Tallinnasta →Riikaan →Kaunasiin →Suvałkiin ja Varsovaan. Varsovasta voi jatkaa E67 tietä Prahaan tai E30 tietä Berliiniin. Baltian maissa päätiet ovat hyväkuntoisia ja Puolassa suorastaan loistavia. Polttoaineiden hinnat halvempia kuin Ruotsin kautta ajaessa. Samoin hotellit ja ravintolat, jos haluaa yöpyä matkalla.
Netistä löytyi mielenkiintoinen Facebook ryhmä, jossa on asiallista keskustelua tästä Balttian ja Puolan kautta kulkevan reitin toimivuudesta, tässä linkki.
https://www.facebook.com/groups/632850304257024/?_rdr
Omalla autolla Eurooppaan, Via Sveden vai Via Baltica?
4
612
Vastaukset
Koska en ole naamakirjassa, vastaan tähän uudehkoon kysymykseen suoraan.
Me kaksi vanhaa, kokemutta matkavarista, 77 ja 78 v. palasimme eilen maanan-
taina kahdeksan päivän Baltian matkalta.
Kävimme Bialystokissa, jossa yövyimme kaksi päivää.
Muut pysähdyspaikat olivat:
Riika, Klaipeda, Suwalki ja paluussa Marjampole ja Panevezys.
Kilometrejä tuli Tallinnasta aika tasan 2.000.
Polttoaine oli nyt Liettuassa halvinta, diesel ja E95 alle € 1,30 jossain oli
jopa 1,25!
Maan kaksijakoisuuden näkee markettien kassoilla. On rikkaita ja varattomia.
Edelliset maksavat kortilla, jälkimmäiset käteisellä - usein jopa niin, ettivät rahat aina kassalla riitä ja jo valittuja tuotteita on jätettävä kauppaan.
Ravintolossa syöminen on edullista, mutta hinnat ruokakaupoissa jopa
meikäläisiä kalliimpia.
Oluttölkeistä menee 0,10 zlotyn pantti.
Tiet ovat parempia kuin 10 - 20v sitten, mutta ajotavat eivät Liettuassa
ja Puolassa ole muuttuneet.
Paikalliset pitävät kaikkia nopeusrajoituksia yleisesti pilkkanaan, pitäisi
itse ajaa samoin, siis 15 - 30 km/h yli rajoitusten, mutta epäilen, että
ulkomaista sakotetaan herkemmin. Taajaamamerkin kohdalla pitää ilman
erityistä nopeusrajoitusmerkkiä pudottaa 50 km/h nopeuteen, jonka pai-
kallisetkin tosin tekevät.
Jos kävelee suojateillä kuten Suomessa, jää helposti auton alle, sillä autoill
on aina omituinen kiire.
Sattui Liettuassa kohdalle myös hengenlähtötilanne, koska en voinut ymmär-
tää, että vastaantuleva auto kaarteessa lähtee ohittaamaan rekkaa, joten
meitä oli hetken kolme rinnakkain ajoradalla. Onneksi sain vedetyksi hiekal-
le sivuun.
Käytimme hotellien kellaripaikkoja, jos niitä oli mutta hotellien pihoilla on
usein kameravalvonta. Automme, MB E-Klasse sai tosin olla rauhassa.
Niin, Ruotsin vai Baltian kautta?
Mikäli ei mene Varsovaa etelämmäksi, Ruotsin kautta pääsee ainakin nopeammin, mutta se on kalliimpi vaihtoehto, kuten jo kysyjä totesi.
Tanskan sijasta voi ottaa lautan esim. Ystadista tai Malmöstä Swinjouscieen ja
Karlskronastakin pääsee Gdyniaan.
Matkalippujen hinnat eivät paljon eroa tosisistaan.
Matkasta jäi positiivinen vaikutelma.
Jos jäi kysymyksiä, vastaan mielelläni.- Anonyymi
Ajoimme alkuun Eurooppaan myös Ruotsin läpi ja sitten käytimme vuosikaudet laivayhteyksiä Suomesta Saksaan (tai Latviasta Saksaan). Nyt käytämme edullisinta ja samalla helpointa eli lennämme Saksaan ja vuokraamme auton.
- Anonyymi
Autolla Via Baltia
Junalla Via Svedia- Anonyymi
Juurikin noin ja lisäksi lentäen Via Aeria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908436Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414401Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452615Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991490- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090