Edellinen hallitus teki meistä "sippimaan" työnimellä rahaa on

Anonyymi-ap

Ja rahaa oli, eli lainarahaa jota jaettiin holtittomasti kuin jauhoja tuuleen ja siinä meni tasa-arvo ja yhdenvertaisuus joka viestii, että ei koskaan enää osaamatonta hallitusta meille

11

239

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useat vasemmistolaiset ovat sitä mieltä ettei velkoja tarvitse maksaa takaisin. Ilmeisesti ei myöskään velan korkoja, ne hoitaa joku muu.

      • Anonyymi

        Tulevat sukupolvet?


      • Anonyymi

        Ei kait vasurit omista firmoja joille vastikkeettomat koronatuet jaettiin kiireellä ja varmasti tarpeeksi , olisiko takaisinmaksun aika ?Tais mennä liiveihin , ja vanhukset,köyhät ja sairaat maksumiehiksi , reilu meininki ?


    • Anonyymi

      Ei ihan näinkään, kyllä kysymys on ollut myös siitä kuinka on yhteiskunnalliset kriisit mm. pandemian muodossa iskeneet Suomeenkin.

      Riippumatta pandemioistakin, ei se ole ihan niin yksinkertaista että jos hallitus jakaa rahaa käyttöön että se olisi huono asia, sen rahan tarkoitushan on saada aikaan lopulta investointeja ja työn kysyntää suomalaisille, eli työpaikkoja.

      Se mille hallitus ei kuitenkaan voi kovin paljon, on se asia että jos yritykset saa lisää rahaa, ei oikein mitenkään voida varmistaa sitä , että se saatu raha menisi myös todella niihin investointeihin jossa niitä työpaikkoja syntyy. Yritykset voi helposti laskelmoida toimintansa niin päin että ne vain jakavat ne valtion antamat rahat itselleen helppoina osinkoina, eli käytännössä sellaiset yritykset vain tuhoavat sen rahan omien omistajiensa vastikkeettomaan elintasoon.

      Asiassa on aivan selkeä olemassaoleva ongelma, joka todistettiin jo silloin kun Sipilä alensi yhteisöveroa sillä ajatuksella että yritykset innostuu investoimaan, toisin kävi, se yhteisöveron alennus meni lähestulkoon lyhentämättömänä suoraan yritysten omistajien elintason kasvattamiseen.

      Valtiolla pitäisi olla käytettävissään tehokkaammat mekanismit jolla varmistetaan se että yritykset todella käyttää ne rahat sellaiseen toimintaan joka hyödyttää valtiotakin, mutta siitä tulee helposti ongelma, kun eihän yritystoiminta ihan niin toimi että yritystoimijat maksaa laskut ja valtio käytännössä komentaa mitä yritys tekee tai ei tee.

      • Anonyymi

        Näissä asioissa äärioikealla ja äärivasemmalla olevat eivät tajua em. dynamiikasta yleensä yhtään mitään.

        On kuitenkin niin, että varsinkin valtion johdossa on kyettävä em. dynamiikka tajuamaan, ja siellä on myös kyettävä tekemään Suomessa sellaiset pelisäännöt, että esim. työttömyyttä ei käytetä joustamisen välineenä kun ay-liike ja elinkeinoelämä (miksei hallituskin) haluaa koko ajan itselleen lisää.

        Vientivetoinen talous pitää kyetä varmistamaan.


    • Anonyymi

      Marinin ja Saarikon holtittomuus on ajanut suomen katastrofin partaalle.

    • Anonyymi

      Ei ihme että Sanna lähti karkuun Suomesta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sanna lähti ulkomaille kun ensin lahjoitti rahamme sinne.

    • Anonyymi

      Taisi olla eräskin VIHREÄ nainen joka toisti , suomi on rikas maa kun asioita vatvottiin .

    • Anonyymi

      Kaikki ovat siis yksimielisiä, että Suomella ei ole rahaa. Hyvä. Kaikki ymmärtävät sitten, miksi leikkauksia tarvitaan ja kannattavat niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      204
      3552
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3210
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe