Kasvatuksen jalo taitoa - mitä se onkaan tänään?

"Vanhan liiton" kasvatuksen kulta-aika;

--- rakkaudella, vastuulla ja huolehdinnalla, jotta lapsillamme olisi turvallinen olo - tänään, huomenna ja vielä vuosienkin päästä! Lapsia kasvatetaan tähän maailmaan - keverit ja kaveruus ovat sitten aivan toinen asia. Evoluutio määräsi meille tehtävät: Lisäännyt ja kasvata lisääntymään ...

____
Nyt puhutaan paljon epävarmoista neljännesaikuisista -idealtaan noin 25-vuotiasta, joiden pitäisi tehdä päätöksiä, mitä tehdä, mihin suuntautua ..

- vai olla vaan mielenterveystilanteiden ja epävarmuuden jatkumoissa (yllättävän monissa tapauksissa!) niiden kasvaessa - ja juurikin nuorissa naisissa, jopa tyttölapsissa - alaikäisinä. Onko tietty näyttämisen tarve tässä markkinatalouden kasvuohkemahumussa jo rikkonut harmonian?

___
HS-ote: "HELSINGIN SANOMISSA on tänä kesänä kirjoitettu aikuistumisesta.

25-vuotiailla on "quarter life crisis", eli paineita valita oma polkunsa loputtomien mahdollisuuksien maailmassa. Puolet ikä­ryhmästä tekee lapsia ja remonttia, puolet vetää Ibizalla kokaiinia Temusta tilatuissa peppu­implanteissa. Jollain matematiikalla siihen väliin jää iso joukko, joka ei ole päässyt haluamaansa kouluun, löytänyt kumppania tai osannut tarkkaan määritellä, mikä se oma juttu oikein olisi.

Kolmeakymmentä ikävuotta lähestyvien ahdistusta työelämästä, perheen perustamisesta ja asumismuodon lukkoon lyömisestä värittävät esseisti Antti Röngän mukaan (HS 4.8.) seuraavat kysymykset:
Olisiko sittenkin pitänyt valita toisin? Onko jo myöhäistä vaihtaa elämää, aloittaa alusta koko touhu? .. "

HS-linkki ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010654006.html
HS-otsikko: "Kolumni | Kuka antaisi elämän­taito-ohjeita aikuisille lapsille?"

__ __ __
IJL-kommentti: " .. ennen nuor-aikuusuutta (quarter life crisis) ovat murrosikä, esipuberteetti, lapsuus ja vielä usein kiukukas uhmaikä .. .. vauvoille riittäen huolenpito ja äidin tissit 👍 Kerrotaan myös "uhmiksen" esiintyvän aikuisenakin 👻 ..

__ __ _
Mutta!
Vakavasti ottaen; normaalina lapsuus-aikana noin iällisessä vuosivälikössä 5-7v --- 16-19v ratkaistaan paljolti omien vanhempien määrätietoisen - ja/ tai vapaan kasvatuksen peli.
Tuossa aikavälåikössä luodaan pohjat "oman hedelmän" muun muassa kestävälle yhteiskuntakelpoisuudelle ja inhimilliselle yksilötason vastuunkannolle itsestä kuin myös läheisistään; hyväksynnällä erilaisuudesta, laumoittuvuudesta ja elämän historiallisestakin moniarvoisuudesta ..

__ __
Laumoittuvuus yhteenkuuluvuuden reviirikaipuuna

[ - tarkoittaen evoluution luomaa omavaraisuuden tarvetta huolehtia ravinnonsaantonsa 🌿 sekä normaalilla tavalla lisääntymisoikeutensa 🍌, ..
.. huomioiden aika-ajoittainen niukkuus ja siihen liittyvä kilpailuhenki "sopivalla" mittakaavalla ! ]

Osataan huomioida ihmiskunnan tasapainoisuuteen tähtäävä laumoittuvuus (henkinen reviirillisyys yksilönä ja omana yhteenkuuluvuusryhmänä);
.. ja laumoittuvuus huomioidaan omalta tasapaino-akselilta (yhteis) kokemuksena --

.. myös sovitteellisestii henkilökohtainen yksilö-oikeus omanaan ja tyytyväisyysherkkyys havaita biologinen ympäristö, jossa kukin elää ja nauttii lopulta toimeentulovarannoista, jotka ovat hyvin hoidettuna niukkuuden vastakohtana jopa runsaat - tuottaen tyytyväisyyttä omaan elämään, mutta vain kohtuutena.

__ __ __ __
Evoluutio loi vuosisatamiljoonaisena jatkumona kaiken biodiversiteetin kehityselämän moniarvoisuutena meille kaikille olioille.

Meidän on ihmiskuntana osattava lomittautua ja sijoittua moniarvoiseen ja lajirunsaaseen eliökuntaan, omin mahdollisuuksin olla erilainen -
- huomioiden myös muu lajirikkaan bioesiintymiskartan eliökunta - esimerkkinä nyt paljon puhuttuna jokihelmisimpuidenkin (raakku) mahdollisuutena elää ja lisääntyä .. !..

__ __
Emme ihmisinä omista lopulta mitään, no - ehkä sosiaaliturvatunnuksen - senkin vain aikansa.

Kasvatus ja sen tuoma mahdollinen puute voi aikaansaada tuon HS-tekstin yllättävyyshuomion nuoraikuusuuden ongelmista -

.. isä ja äiti unohtivat jotain? -

.. kasvatuksen määrätietoisena tapana osoittaa rakkautta ❤️ ja välittämistä. Meillä on vain kaksi peruspäämäärää:

Lisääntyminen ja sen tuottaman rakkauden täyteisen hedelmän (=lapsen) kasvatusvastuu tuottamaan edelleen lisääntymistä - kunnes sukupolvittain kohtaamme kuoleman ☠️ -joka sekin on luonnollinen tapahtumasarja hyötynä muille.

Olemme biologisessa kierrossa - jo miljoonia vuosia.

__ __
Ylikansoitus ja laumoittuvuuden satunnainen ylitäyttö kuitenkin rajalliseen elinpiiriimme - uhaksi meitä elättävälle luontobiologialle ja elämän monimuotoisuudelle?

__ __ __
Evoluutio pitää lopulta huolen omana "kasvatusmetodina" järjestäen ylitäytön raivauksen tasapainotilaan; jopa ihmiskunnan osalta - esimerkkinä joskus raivoavat yli Maanpallomme pandemiat.

Kaikkeen tuohon tulisi kasvatuksen ulottua lapsien saamiseksi elonradalle valmiina kohtaamaan niin niukkuuden kuin runsauden. Yksinkertaista, eikö? 🐝

__ __ __
Kasvatus tuottaa tänään paljon vaikeuksia 🥵 -

..
_
157230
19532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
Aloittaja

Otsikossa virhe - piti olla "jalo taito"

Äänestä

Kiintoisa avaus! Entä takavuosilta vapaan kasvatuksen menetelmä, vai oliko edes menetelmä vaan laiskuutta olla tekemättä lähes mitään kasvatuksen osalta? Ajatuksia?

Äänestä
  • Vapaa kasvatus oli ja meni.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Vapaa kasvatus oli ja meni.

    Suositussa psykologiassa neljänneselämän kriisi on eksistentiaalinen kriisi, johon liittyy ahdistusta ja surua elämän suunnasta ja laadusta ja joka koetaan yleisimmin ajanjaksona, joka ulottuu ihmisen varhaisesta 20-vuotiaasta 30-vuotiaiden puoliväliin [ 1 ] [ 2 ]. ] (vaikka neljänneselämän kriisi voi alkaa jo 18. [ 3 ] Kliininen psykologi Alex Fowke määrittelee sen "turvattomuuden, epäilyksen ja pettymyksen ajanjaksoksi, joka liittyy uraasi, ihmissuhteisiin ja taloudelliseen tilanteeseen". [ 3 ]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Quarter-life_crisis

    Äänestä

  • Omakehu on aika noloa, mutta kerro miksi pidät omaa avaustasi "kiintoisana"?

    Äänestä

Aloittaja

Vuosimiljoonainen kasvatusvastuu

Vapaan kasvatuksen kulta-aikana 1960 -luvulla haluttiin lyödä lukko ”kuka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee” tai piiskaamalla ajetaan pahahenki pois lapsesta -mentaliteetille (vielä 1930 -luvulla tutkimusten mukaan 70 prosenttia vanhemmista kannatti piiskaamista keinona saattaa lapsi kaidalle tottelevaisuuden linjalle -huomioitsemista tämäkin).


Ikuista kasvattamista

Ihminen on lisääntynyt ja kasvattanut fyysisesti meidän kaltaisena lapsiaan jo noin 200.000 vuotta – nyt viimeiset 150 vuotta on tutkittu tutkimatonta. Ennen perintötekijät, saatu omien vanhempien kokemus ja leirielämä määrittivät valmistaumisen pärjäämiseen ja jälleenlisääntymiseen. Ennenvanhaiset metodit ovat olleet ilmeisen tehokkaita, sillä viimeisten 199.700 vuoden aikana on ihmistenkin osalta säilynyt biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään 4] nähden.

Äänestä
  • BUAHHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHHAAHAHAHAAAAAA....

    " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"


    Itsekkö aivopierun keksit?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    BUAHHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHHAAHAHAHAAAAAA....

    " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"


    Itsekkö aivopierun keksit?

    Komeaa kommentointia. Kasvatus jäi uupumaan? Oletko lapsi vai nuori, mutta ei omia lapsia, ei siis kokemusta. Kerrotko vaikkapa anonyymina? Laitatko samalla jonkin oman avauksen? Kiitos.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    BUAHHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHHAAHAHAHAAAAAA....

    " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"


    Itsekkö aivopierun keksit?

    etkö ymmärtänyt - lue hitaasti

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Komeaa kommentointia. Kasvatus jäi uupumaan? Oletko lapsi vai nuori, mutta ei omia lapsia, ei siis kokemusta. Kerrotko vaikkapa anonyymina? Laitatko samalla jonkin oman avauksen? Kiitos.

    Itsehän Tiltu huutelet puutaheinää!

    Kerro miksi keksit jotain näin hölmöä: " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    BUAHHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHAHAHHAAHAHAHAHHAAHAHAHAAAAAA....

    " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"


    Itsekkö aivopierun keksit?

    Miten typerä oikein olet , naurat muka sillä näytät tyhmyytesi . Niinhän se aina menee kun putoaa kärryiltä ja pää kolahtelee .

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Itsehän Tiltu huutelet puutaheinää!

    Kerro miksi keksit jotain näin hölmöä: " biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"

    Keksit ????
    Sinä kun et ymmärrä niin teet kuten juoruakat yrität saada toisen naurunalaiseaksi vaan et siinä onnistu munaat vaan itsesi

    Äänestä

Remeliä ja Koivuniemen herraa!? Näin vielä 1950-60 luvun vaihteeseen. Sitten se muuttui väkivallaksi.

Äänestä
  • Noinko Erkki sinut kasvatti?

    Äänestä

Huomioonottavaa kasvatusta ei niinkään vain kaveruutta!

Äänestä

Miten olet kasvattanut lapsesi? Toivotaan anonyymivastauksia ja -mielipiteitä :-)

Äänestä
  • Miten Tiltu on kasvatettu, koska julistaa mytomaanisia väitteitä somessa kuten "biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"?


    Itsekkö aivopierun keksit?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Miten Tiltu on kasvatettu, koska julistaa mytomaanisia väitteitä somessa kuten "biomassallinen tasapainosuhde vesibiosfäärilliseen hiilielämään"?


    Itsekkö aivopierun keksit?

    Ei se enää pysty muuhun kuin aivopieruihin, koska sen rectum on parsittu kiinni eikä lämmin flatus pärähdä clunisten välistä pöksyyn.

    Äänestä

"Kuka kuritta kasvaa, se kunniatta kuolee"

-vanha töysäläinen sananlasku

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ilkka.luoma kirjoitti:

"Vanhan liiton" kasvatuksen kulta-aika;

--- rakkaudella, vastuulla ja huolehdinnalla, jotta lapsillamme olisi turvallinen olo - tänään, huomenna ja vielä vuosienkin päästä! Lapsia kasvatetaan tähän maailmaan - keverit ja kaveruus ovat sitten aivan toinen asia. Evoluutio määräsi meille tehtävät: Lisäännyt ja kasvata lisääntymään ...

____
Nyt puhutaan paljon epävarmoista neljännesaikuisista -idealtaan noin 25-vuotiasta, joiden pitäisi tehdä päätöksiä, mitä tehdä, mihin suuntautua ..

- vai olla vaan mielenterveystilanteiden ja epävarmuuden jatkumoissa (yllättävän monissa tapauksissa!) niiden kasvaessa - ja juurikin nuorissa naisissa, jopa tyttölapsissa - alaikäisinä. Onko tietty näyttämisen tarve tässä markkinatalouden kasvuohkemahumussa jo rikkonut harmonian?

___
HS-ote: "HELSINGIN SANOMISSA on tänä kesänä kirjoitettu aikuistumisesta.

25-vuotiailla on "quarter life crisis", eli paineita valita oma polkunsa loputtomien mahdollisuuksien maailmassa. Puolet ikä­ryhmästä tekee lapsia ja remonttia, puolet vetää Ibizalla kokaiinia Temusta tilatuissa peppu­implanteissa. Jollain matematiikalla siihen väliin jää iso joukko, joka ei ole päässyt haluamaansa kouluun, löytänyt kumppania tai osannut tarkkaan määritellä, mikä se oma juttu oikein olisi.

Kolmeakymmentä ikävuotta lähestyvien ahdistusta työelämästä, perheen perustamisesta ja asumismuodon lukkoon lyömisestä värittävät esseisti Antti Röngän mukaan (HS 4.8.) seuraavat kysymykset:
Olisiko sittenkin pitänyt valita toisin? Onko jo myöhäistä vaihtaa elämää, aloittaa alusta koko touhu? .. "

HS-linkki ~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010654006.html
HS-otsikko: "Kolumni | Kuka antaisi elämän­taito-ohjeita aikuisille lapsille?"

__ __ __
IJL-kommentti: " .. ennen nuor-aikuusuutta (quarter life crisis) ovat murrosikä, esipuberteetti, lapsuus ja vielä usein kiukukas uhmaikä .. .. vauvoille riittäen huolenpito ja äidin tissit 👍 Kerrotaan myös "uhmiksen" esiintyvän aikuisenakin 👻 ..

__ __ _
Mutta!
Vakavasti ottaen; normaalina lapsuus-aikana noin iällisessä vuosivälikössä 5-7v --- 16-19v ratkaistaan paljolti omien vanhempien määrätietoisen - ja/ tai vapaan kasvatuksen peli.
Tuossa aikavälåikössä luodaan pohjat "oman hedelmän" muun muassa kestävälle yhteiskuntakelpoisuudelle ja inhimilliselle yksilötason vastuunkannolle itsestä kuin myös läheisistään; hyväksynnällä erilaisuudesta, laumoittuvuudesta ja elämän historiallisestakin moniarvoisuudesta ..

__ __
Laumoittuvuus yhteenkuuluvuuden reviirikaipuuna

[ - tarkoittaen evoluution luomaa omavaraisuuden tarvetta huolehtia ravinnonsaantonsa 🌿 sekä normaalilla tavalla lisääntymisoikeutensa 🍌, ..
.. huomioiden aika-ajoittainen niukkuus ja siihen liittyvä kilpailuhenki "sopivalla" mittakaavalla ! ]

Osataan huomioida ihmiskunnan tasapainoisuuteen tähtäävä laumoittuvuus (henkinen reviirillisyys yksilönä ja omana yhteenkuuluvuusryhmänä);
.. ja laumoittuvuus huomioidaan omalta tasapaino-akselilta (yhteis) kokemuksena --

.. myös sovitteellisestii henkilökohtainen yksilö-oikeus omanaan ja tyytyväisyysherkkyys havaita biologinen ympäristö, jossa kukin elää ja nauttii lopulta toimeentulovarannoista, jotka ovat hyvin hoidettuna niukkuuden vastakohtana jopa runsaat - tuottaen tyytyväisyyttä omaan elämään, mutta vain kohtuutena.

__ __ __ __
Evoluutio loi vuosisatamiljoonaisena jatkumona kaiken biodiversiteetin kehityselämän moniarvoisuutena meille kaikille olioille.

Meidän on ihmiskuntana osattava lomittautua ja sijoittua moniarvoiseen ja lajirunsaaseen eliökuntaan, omin mahdollisuuksin olla erilainen -
- huomioiden myös muu lajirikkaan bioesiintymiskartan eliökunta - esimerkkinä nyt paljon puhuttuna jokihelmisimpuidenkin (raakku) mahdollisuutena elää ja lisääntyä .. !..

__ __
Emme ihmisinä omista lopulta mitään, no - ehkä sosiaaliturvatunnuksen - senkin vain aikansa.

Kasvatus ja sen tuoma mahdollinen puute voi aikaansaada tuon HS-tekstin yllättävyyshuomion nuoraikuusuuden ongelmista -

.. isä ja äiti unohtivat jotain? -

.. kasvatuksen määrätietoisena tapana osoittaa rakkautta ❤️ ja välittämistä. Meillä on vain kaksi peruspäämäärää:

Lisääntyminen ja sen tuottaman rakkauden täyteisen hedelmän (=lapsen) kasvatusvastuu tuottamaan edelleen lisääntymistä - kunnes sukupolvittain kohtaamme kuoleman ☠️ -joka sekin on luonnollinen tapahtumasarja hyötynä muille.

Olemme biologisessa kierrossa - jo miljoonia vuosia.

__ __
Ylikansoitus ja laumoittuvuuden satunnainen ylitäyttö kuitenkin rajalliseen elinpiiriimme - uhaksi meitä elättävälle luontobiologialle ja elämän monimuotoisuudelle?

__ __ __
Evoluutio pitää lopulta huolen omana "kasvatusmetodina" järjestäen ylitäytön raivauksen tasapainotilaan; jopa ihmiskunnan osalta - esimerkkinä joskus raivoavat yli Maanpallomme pandemiat.

Kaikkeen tuohon tulisi kasvatuksen ulottua lapsien saamiseksi elonradalle valmiina kohtaamaan niin niukkuuden kuin runsauden. Yksinkertaista, eikö? 🐝

__ __ __
Kasvatus tuottaa tänään paljon vaikeuksia 🥵 -

..
_
157230

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu