đđźđšđ§đ§đšđ§đŻđđ„đąđ§đđ â đđŻđšđ„đźđźđđąđš
TĂ€rkeĂ€ yhtĂ€lö, josta kaikkien tulisi olla tietoisia, kuuluu: âLuonnonvalinta ei ole yhtĂ€ kuin (â ) evoluutioâ. Kristittyjen tulisi tuntea se, etteivĂ€t he tulisi huijatuiksi. Evolutionistien tulisi tietÀÀ se muistutuksena siitĂ€, ettĂ€ heillĂ€ on vielĂ€ paljon työtĂ€ tehtĂ€vĂ€nĂ€ ennen kuin he voisivat vĂ€ittÀÀ tietĂ€vĂ€nsĂ€ evoluutiolle mekanismin.
Kuinka usein kuulemmekaan luonnonvalintaa koskevaa esimerkkiÀ kÀytettÀvÀn evoluution todisteena. Kokojen, vÀrien, ihon kuvioiden ja muotojen muutokset on usein esitelty evoluution kunniatauluna. TÀllainen syötti-ja-saalis -taktiikka on niin usein paljastettu omana itsenÀÀn, ettÀ on ihme, ettÀ sitÀ edelleen kÀytetÀÀn tai ettÀ ihmiset edelleen lankeavat siihen.
Koko termin tulisi saada ihmiset valppaiksi siitĂ€, ettĂ€ jotakin puuttuu. Jos ajattelemme sanaa âvalintaâ, valitsemme yleisen, pĂ€ivittĂ€isen kokemuksemme perusteella jostakin jo olemassa olevasta. Ajattele, ettĂ€ sinua pyydetÀÀn valitsemaan kortteja korttipakasta. Voisit valita kortteja pakasta vaikka joka sekunti koko loppuelĂ€mĂ€si ajan ja kaikki, mitĂ€ koskaan saavuttaisit, olisivat samojen korttien eri ryhmĂ€t. Et olisi luonut mitÀÀn uutta â olisit vain jĂ€rjestĂ€nyt kortteja uudelleen, poistanut niitĂ€ tai lisĂ€nnyt niitĂ€ toisesta korttipakasta.
Jos taikuri pyytÀÀ sinua valitsemaan kortin korttipakasta ja yllĂ€ttÀÀ sinut jollakin uudella, tiedĂ€t sen olevan epĂ€todellista, silmĂ€nkÀÀntötemppu. MeidĂ€n tulee oppia nĂ€kemÀÀn evolutionistien silmĂ€nkÀÀntötemppu silloin, kun he vĂ€ittĂ€vĂ€t vetĂ€isseensĂ€ jotakin âuuttaâ korttipakasta. Valinta on aina jostakin jo olemassa olevasta sarjasta tai valikoimasta; se ei luo mitÀÀn uutta.
TĂ€mĂ€ kuvaus soveltuu yhtĂ€ lailla âvalintaanâ biologisessa yhteydessĂ€. ĂĂ€rimmĂ€isen viisas Luoja tiesi ne eri elinolosuhteet, joihin HĂ€nen luotujensa tulisi sopeutua syntiinlankeemuksen ja kirouksen ja erityisesti Nooan aikaisen vedenpaisumuksen jĂ€lkeen selviytyĂ€kseen hengissĂ€. HĂ€n sisĂ€llytti runsaan valikoiman geneettisen informaation vaihtelua jokaisen luomansa âlajinâ [engl. kind, luotu laji, vastaa nykybiologiassa sukua tai lahkoa] ominaisuudeksi. TĂ€mĂ€ sisĂ€ltÀÀ ne piirteet, jotka tulisivat olemaan vuorovaikutuksessa elinympĂ€ristön kanssa: kasvien, elĂ€inten ja ihmisten yleinen koko; yksittĂ€isten elinten tai raajojen koot, kuten nokat ja nenĂ€t, lehtien koot, ihon vĂ€rit, karvoituksen ja sulkien pituudet, kuvioinnit ja vĂ€rit. Kaikki nĂ€mĂ€ ja monet muut muunnokset oli ohjelmoitu HĂ€nen luomistöidensĂ€ DNA:han, joten eri lajien populaatioiden muuttaessa uusiin elinympĂ€ristöihin nĂ€iden muunnosten eri ilmiasut tekivĂ€t yksilöt kykeneviksi selviytymÀÀn niissĂ€ elinympĂ€ristöissĂ€. Yksilöt, joilla oli nuo muutokset, siirsivĂ€t ne edelleen jĂ€lkikasvulleen. Kun nĂ€mĂ€ muunnelmat ja tĂ€tĂ€ vaihtelua ilmaisevan populaation elinympĂ€ristö ovat tarpeeksi erilaiset, voimme tunnistaa erilaisia âlajejaâ [engl. species]. MissÀÀn nĂ€istĂ€ valintaprosesseista ei koskaan lisĂ€tĂ€ uutta informaatiota. SitĂ€ voidaan sĂ€ilyttÀÀ tai menettÀÀ mutta ei koskaan lisĂ€tĂ€. Ps. Kuinka voi oravien ja jĂ€nisten ym. turkin vĂ€ri vaihtua ja ennen talvea ja talven jĂ€lkeen?
Luonnonvalinta tai evoluutio
20
338
Vastaukset
- Anonyymi
Vastauksia: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18674371/luonnonvalinta-ei-ole-evoluutio
- Anonyymi
Kuinka koko ihmiskunta kasvoi Nooan arkista pelastuneista 8 ihmisestÀ. Jos olisi totta, taitaisi jo muutaman sukupolven jÀlkeen tukehtua omaan kieleensÀ.
- Anonyymi
Ihmiseen johtanut kehityslinja menetti hÀntÀnsÀ n. 25 miljoonaa vuotta sitten. Tuon geenimuunnoksen haittapuoliin kuuluu ainakin se, ettÀ joka kahdestuhannes lapsi syntyy selkÀrankahalkioisena.
- Anonyymi
Höpö höpöÀ alusta alkaen. Esimerkiksi virusten on todettu mutatoituvan ja niistÀ mutaatioista on niille ollut selvÀÀ hyötyÀ. Joten uutta informaatiota on ketjuun tullut. Esimerkiksi coronavirus, jonka tietyt variantit ovat levinneet radikaalisti nÀiden mutaatioiden vuoksi.
TÀrkeintÀ kristityille ja muille uskovaisille olisi ymmÀrtÀÀ, ettÀ heitÀ tosiaan on huijattu - alusta asti - uskomaan raamatun satuihin.
Raamatussa on muuten mainittu mÀrehtivÀ jÀnis. Ovatko jÀnikset mÀrehtijöitÀ? ;) - Anonyymi
Voisiko joku kertoa yksityiskohtaisesti kuinka Aatamista ja Eevasta sukupolvet jatkuivat? Vaikka heillÀ ei olisi ollut mitÀÀn insestin harjoittamista vastaan, DNAn samankaltaisuus olisi luultavasti tuhonnot suvun muutamassa sukupolvessa.
- Anonyymi
Se insesti on vain evoluution ongelma ei kreationismin. IsÀntÀgeenit pitÀvÀt huolen siitÀ ettei lajit risteydy keskenÀÀn, perimÀÀn on siis tehdasasennettuna lukot niin ettei kaaosta synny vaan taksonominen jÀrjestys sÀilyy. GeenejÀ voidaan toki siirtÀÀ lajista toiseen jalostuksessa kun geenipooli on köyhtynyt liikaa jalostuksen tuloksena. Kuten tuossa aikaisemmin oli todettu niin Jumala oli asentanut jokaiselle lajille riittÀvÀn geneettisen kapasiteetin variaatioihin vasta Mooseksen aikaan Jumala kielsi siskos- ja serkus avioliitot, joka on edelleenkin sallittua islamissa, koska geneettinen valuutta pankissa vÀheni ja degeneraatio uhkasi vaarantaa elinkelpoisuuden ja siten sukupuutto olisi edessÀ.
Evoluutio filosofia on siis jatkuvaa sisÀsiittoisuutta heti alusta lÀhtien. Mutaatioista ja muun sukupuolisuudesta, ihminen on mies ja nainen ja lisÀÀntymiskykyinen, m+m ja n+n eivÀt ole lisÀÀntymiskykyisiÀ vaan m+n on. Sukupuolen mÀÀrÀÀ kromosomit XX ja XY, joskus sattuu mutaatio ja jÀlkelÀisessÀ on XXXY, XXYY jne. ja tuloksena on kokoelma erilaisia syndroomia ja lisÀÀntymiskyky haasteellista, onko tÀmÀ valintaetu sitten ja miten nÀmÀ poloiset vievÀt sitÀ evoluutiota etiÀpÀin? Ainakin nÀmÀ tapaukset voisi luokitella muunsukupuolisiksi kun taas XX ja XY eivÀt selvÀstikkÀÀn muunsukupuolisia ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se insesti on vain evoluution ongelma ei kreationismin. IsÀntÀgeenit pitÀvÀt huolen siitÀ ettei lajit risteydy keskenÀÀn, perimÀÀn on siis tehdasasennettuna lukot niin ettei kaaosta synny vaan taksonominen jÀrjestys sÀilyy. GeenejÀ voidaan toki siirtÀÀ lajista toiseen jalostuksessa kun geenipooli on köyhtynyt liikaa jalostuksen tuloksena. Kuten tuossa aikaisemmin oli todettu niin Jumala oli asentanut jokaiselle lajille riittÀvÀn geneettisen kapasiteetin variaatioihin vasta Mooseksen aikaan Jumala kielsi siskos- ja serkus avioliitot, joka on edelleenkin sallittua islamissa, koska geneettinen valuutta pankissa vÀheni ja degeneraatio uhkasi vaarantaa elinkelpoisuuden ja siten sukupuutto olisi edessÀ.
Evoluutio filosofia on siis jatkuvaa sisÀsiittoisuutta heti alusta lÀhtien. Mutaatioista ja muun sukupuolisuudesta, ihminen on mies ja nainen ja lisÀÀntymiskykyinen, m m ja n n eivÀt ole lisÀÀntymiskykyisiÀ vaan m n on. Sukupuolen mÀÀrÀÀ kromosomit XX ja XY, joskus sattuu mutaatio ja jÀlkelÀisessÀ on XXXY, XXYY jne. ja tuloksena on kokoelma erilaisia syndroomia ja lisÀÀntymiskyky haasteellista, onko tÀmÀ valintaetu sitten ja miten nÀmÀ poloiset vievÀt sitÀ evoluutiota etiÀpÀin? Ainakin nÀmÀ tapaukset voisi luokitella muunsukupuolisiksi kun taas XX ja XY eivÀt selvÀstikkÀÀn muunsukupuolisia ole.Saduilla ei poisteta biologisia lainalaisuuksia!
- Anonyymi
Evoluutio on huuhaata
Evoluutio sanaa ei ole kertaakaan mainittu Raamatussa!- Anonyymi
Raamattu on huuhaata. Raamattua ei ole kertaakaan mainittu evoluutiossa;-)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamattu on huuhaata. Raamattua ei ole kertaakaan mainittu evoluutiossa;-)
Pelle herÀsi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pelle herÀsi!
Laitoitko herÀtyskellon oikeaan aikaan?
- Anonyymi
Luonnonvalinta on osa evoluutiota. Evoluution nÀkee sarjana luonnonvalintaa. Vahvat selviytyvÀt ja heikot eivÀt jatka sukua. Ihmiset ovat keksineet kuinka osittain vÀlttÀÀ luonnonvalintaa, siksipÀ ihmisillÀ onkin kaiken maailman sairauksia.
- Anonyymi
Ota lÀÀkkeesi ajallaan, loppuu sekoilut!
TÀssÀ pitÀisi kai keskustella siitÀ, mikÀ on kirkkomme kanta evolutionismiin ja fundamentalistiseen kreationismiin.
Kirkko on tieteen ja evankeliumin kannalla, eikÀ kummankaan noiden ÀÀrimmÀisyyksien kannalla. Tieteen ja uskon vÀlillÀ ei ole ristiriitaa, molemmat ovat rehellistÀ pyrkimystÀ totuuteen.
TieteessÀ on erilaisia koulukuntia. Kirkko ei tietenkÀÀn kannata tieteessÀ esiintyvÀÀ ateistista koulukuntaa. Ignorismi tieteessÀ on ollut hyödyllinen työhypoteesi, ei mikÀÀn aksioomat tai tieteen tulos.
Evoluutioteoriasta on kirkossa erilaisia kÀsityksiÀ, kuten muissakin kirkoissa. Minusta se on hyvÀ tieteellinen teoria, mutta luominen pitÀÀ lisÀtÀ siihen.- Anonyymi
Kirkkosi ei ole evankeliumin vaan smithin opin kannalla. ĂlĂ€ kĂ€ytĂ€ yleisessĂ€ keskustelussa mormonien kaksoiskieltĂ€. Omassa porukassanne voitte niin tehdĂ€.
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkosi ei ole evankeliumin vaan smithin opin kannalla. ĂlĂ€ kĂ€ytĂ€ yleisessĂ€ keskustelussa mormonien kaksoiskieltĂ€. Omassa porukassanne voitte niin tehdĂ€.
Kirkkomme tietÀÀ tarkemmin ja paremmin kuin muut kirkot, mitÀ kristillisyys ja evankeliumi on. Muiden traditiot ovat vÀÀristyneet alkuseurakunnan oikeasta evankeliumista, vain osittain oikeat.
Joseph Smith on profeetta, joka teki juuri sen mitÀ Jumala tahtoi, palautti maailmalle oikean evankeliumin. Totta kai sitÀ Jumalan viholliset ja tietÀmÀttömÀt haukkuu.- Anonyymi
santtunen kirjoitti:
Kirkkomme tietÀÀ tarkemmin ja paremmin kuin muut kirkot, mitÀ kristillisyys ja evankeliumi on. Muiden traditiot ovat vÀÀristyneet alkuseurakunnan oikeasta evankeliumista, vain osittain oikeat.
Joseph Smith on profeetta, joka teki juuri sen mitÀ Jumala tahtoi, palautti maailmalle oikean evankeliumin. Totta kai sitÀ Jumalan viholliset ja tietÀmÀttömÀt haukkuu.Normaalissa kielenkÀytössÀ evankeliumilla ei tarkoiteta polyteismiÀ, rasismia, pktmoninaintia, taika-alusvaatteiden jatkuvaa, pakollista kÀyttöÀ, rahojen kerÀÀmistÀ köyhiltÀ rikkaille, ym.
smith ei ollut profeetta millÀÀn kriteereillÀ, varsinkaan Raamatun kriteereillÀ. HÀnen profetiansakin menivÀt tÀysin pieleen.
Jumalan viholliset eivÀt haku smithiÀ vaan Jumalan ystÀvÀt ja myös monet jumaliin uskomattomat. Pahuutta pitÀÀ vastustaa, oli se sitten David Koreshin, Jim Jonesin, joseph smithin tai Enver Hoxhan oppia. Anonyymi kirjoitti:
Normaalissa kielenkÀytössÀ evankeliumilla ei tarkoiteta polyteismiÀ, rasismia, pktmoninaintia, taika-alusvaatteiden jatkuvaa, pakollista kÀyttöÀ, rahojen kerÀÀmistÀ köyhiltÀ rikkaille, ym.
smith ei ollut profeetta millÀÀn kriteereillÀ, varsinkaan Raamatun kriteereillÀ. HÀnen profetiansakin menivÀt tÀysin pieleen.
Jumalan viholliset eivÀt haku smithiÀ vaan Jumalan ystÀvÀt ja myös monet jumaliin uskomattomat. Pahuutta pitÀÀ vastustaa, oli se sitten David Koreshin, Jim Jonesin, joseph smithin tai Enver Hoxhan oppia.Taika tarkoittaa noituutta tai taikureiden temppuja. Ne on erotettava Jumalan ihmeistÀ. Maallinen ihminen kÀsittÀÀ Jumalan ihmeetkin taikatempuiksi ja olemattomiksi.
HengelliseltÀ kannalta on erotetava taikausko, noituus ja Jumalan todelliset ihmeet.
IsÀ ja Poika ilmestyivÀt Josephille. Ja enkeli. Tosiasioita, ihmeitÀ. Jumalan puolelta, ei Saatanan, ei noituutta.
Mormonin kirjan kÀÀnnös.
Pappeuteen asettamiset.
Ilmestykset temppelissÀ.
Kirkon kasvu.- Anonyymi
santtunen kirjoitti:
Taika tarkoittaa noituutta tai taikureiden temppuja. Ne on erotettava Jumalan ihmeistÀ. Maallinen ihminen kÀsittÀÀ Jumalan ihmeetkin taikatempuiksi ja olemattomiksi.
HengelliseltÀ kannalta on erotetava taikausko, noituus ja Jumalan todelliset ihmeet.
IsÀ ja Poika ilmestyivÀt Josephille. Ja enkeli. Tosiasioita, ihmeitÀ. Jumalan puolelta, ei Saatanan, ei noituutta.
Mormonin kirjan kÀÀnnös.
Pappeuteen asettamiset.
Ilmestykset temppelissÀ.
Kirkon kasvu.Juuri niin. Taika tarkoittaa mm. taika-alusvaatteiden kÀyttöÀ. Olli ei uskoalla olla kÀyttÀmÀttÀ mormonikirkon hÀnelle mÀÀrÀÀmÀÀ taikamerkein varustettua alusasua, koska pelkÀÀ kÀyttÀmÀttömyyden aiheuttavan sen, ettÀ hÀn ei ole pitÀnyt "liittoja" eikÀ siksi pÀÀse korotukseen eikÀ saa haaremia.
smithille eivÀt ole ilmestyneet IsÀ, Poika ja enkeli. smith on satuillut lukuisia eri versioita ensimmÀisestÀ nÀystÀÀn sen suhteen, ettÀ keitÀ hÀnelle muka ilmestyi. Valehtelijalle yleinen virhe on se, ettÀ eri yhteyksissÀ tulee valehdelleeksi eri tavalla.
Mormoni kirjaa ei ole kÀÀnnetty mistÀÀn. AlkuperÀinen oli englanniksi, smithin sepittÀmÀn satu tÀynnÀ asiavirheitÀ.
Pappeuteen ei ole asetettu ketÀÀn.
TemppelissÀ ei ole ollut mitÀÀn ilmestyksiÀ.
Kirkon kasvu on jÀÀnyt hyvin rajalliSEKSI. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri niin. Taika tarkoittaa mm. taika-alusvaatteiden kÀyttöÀ. Olli ei uskoalla olla kÀyttÀmÀttÀ mormonikirkon hÀnelle mÀÀrÀÀmÀÀ taikamerkein varustettua alusasua, koska pelkÀÀ kÀyttÀmÀttömyyden aiheuttavan sen, ettÀ hÀn ei ole pitÀnyt "liittoja" eikÀ siksi pÀÀse korotukseen eikÀ saa haaremia.
smithille eivÀt ole ilmestyneet IsÀ, Poika ja enkeli. smith on satuillut lukuisia eri versioita ensimmÀisestÀ nÀystÀÀn sen suhteen, ettÀ keitÀ hÀnelle muka ilmestyi. Valehtelijalle yleinen virhe on se, ettÀ eri yhteyksissÀ tulee valehdelleeksi eri tavalla.
Mormoni kirjaa ei ole kÀÀnnetty mistÀÀn. AlkuperÀinen oli englanniksi, smithin sepittÀmÀn satu tÀynnÀ asiavirheitÀ.
Pappeuteen ei ole asetettu ketÀÀn.
TemppelissÀ ei ole ollut mitÀÀn ilmestyksiÀ.
Kirkon kasvu on jÀÀnyt hyvin rajalliSEKSI.Voihan sitÀ elÀÀ toivossa kirkon vÀÀryydestÀ ja kuihtumisesta, jos vÀlttÀmÀttÀ pitÀÀ vastustaa tÀtÀ, mutta oikeasti tÀmÀ on erittÀin hieno.
Kun on maallinen tai eri kirkossa syvÀllÀ, saattaa ajatella noin, mutta kun on lukenut Mormonin kirjan ja rukoillut, saattaa ajatella toisin. Kuten minÀ. PitÀÀ verrata kirkon sanomaa Raamattuun, ja samahan se on. Jeesukseen uskotaan, parannus tehdÀÀn ja kasteelle mennÀÀn.
Ja tÀssÀ hÀÀjuhlassa pitÀÀ olla puhtaat vaatteet. Synnit pitÀÀ saada aikeeksi ja oppia elÀmÀÀn evankeliumin mukaa. TehdÀ kaikki mitÀ asiaan kuuluu.
Niin tulee onnelliseksi tÀssÀ elÀmÀssÀ ja ikuisesti. Jumala pitÀÀ lupauksensa, kukin pitÀÀ huolta omasta vaelluksestaan. SiitÀ ei tule mitÀÀn, ettÀ työkseen haukkuu ja panettelee ihan hyvÀÀ kirkkoa. Esittelee sen vÀÀrin ja sitten kumoaa ne vÀÀryydet, mitkÀ tietysti vÀÀryyksiÀ ovatkin. Kuten taika- vaatteet. MeillÀ ei ole taika vaatteita. Se mikÀ on, on valkoiset, PyhÀt alusvaatteet, joilla on oma merkitys uskonnossamme. PitÀÀ kunnioittaa toisten vakaumusta! Vaikkei olisi samaa mieltÀ.
Ketjusta on poistettu 1 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmÀkuvat voivat levitÀ muutamassa tunnissa ympÀri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815390Miten löydÀn sinut
Ja saan sanottua kaiken mitÀ haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151352- 104911
- 78831
- 41803
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enÀÀ nÀhdÀ. Koska pelkÀÀn, ettÀ haavat aukeaa. IkÀvÀ on silti, vaikka en vastannut...tiedÀt mihin.56787- 50782
- 56774
Kuinka monesti olet itkenyt?
Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i132763Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43759
