että joskus kannattaa malttaa hetken aikaa.
Malttoiko Halla-aho ja persukumppanit odottaa, kun Kataja pahoinpideltiin ja Kataja puhui arabin näköisistä miehistä? Eivät malttaneet. Enempää kuin Purrakaan malttoi odottaa, kun äärioikeistolainen puukotti Oulussa. Purra antoi selityksiään medialle, joita poliisi joutui oikomaan ja tekijän paljastuttua näiksi Halla-ahon väkivaltaoppien omaksuneiksi riehujiksi päätyi sisäministeri Rantanen televisioon puhumaan jostain pienestä puukolla huiskimisesta. Sekin äärioikeistolainen vaikuttaisi viisaammalta kun pitäisi suunsa visusti kiinni. Yhtä yrmeän näköinen kuin ampumisintoilija Purra, Ei jatkoon.
Halla-ahon kommenteista paistaa ruma kaksinaamaisuus hänen hurskastellessaan,
13
179
Vastaukset
- Anonyymi
PS:n väkivallan lietsonta on ollut olemassa aina ja se ilmenee moninaisin tavoin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ae2f2a82-ddce-4f9b-8d36-a9f55c846cde- Anonyymi
.
- Pitää muistaa, että MyrkynVihreälle Huume-Hörhölle -
SDP:n Kiuru oli kuin NyrkkeilySäkki - se Ei erottanut - oliko siinä ihmistä ollenkaan .
.
- Anonyymi
Maahanmuuttovastainen puhe on rasististen viharikosten juurisyy, sanoo äärioikeistoa tutkinut historiantutkija Oula Silvennoinen Helsingin yliopistosta.
– Mielestäni se iso kuvio Suomessa, lännessä ja muualla Euroopassa on, että meillä on aktiivisia äärioikeistopuolueita, jotka harrastavat rasistista kiihotusta, Silvennoinen sanoo.
Hänen mielestään yhteiskunnassa siedetään maahanmuuttovastaisuuteen yllyttävää puhetta nykyään paremmin siksi, että sitä harjoittavat laillisen puolueen jäsenet. (jopa hallitukseen päässyt puolue)
– Se on se pohja, josta nämä tekijät saavat innoituksensa.Ettei Oulalla vaan olisi ketunhäntä kainalossa, kun hän ei poliittisesti ole puolueeton niin miksi tuollaisia asiantuntijoita aina putkahtaakin mm. hesarin ja ylen tarinaniskijöiksi...
Ihan tulee mielee "tavallinen töölöläinen", hippasen töölöläiset ilmeisesti on hihhuleita jos se tyyppi oli siellä peruskauraa.
- Anonyymi
Persut haluavat ainoina sallia väkivaltaiset puheet, jotka johtavat
väkivaltaan
https://www.ess.fi/uutissuomalainen/6858674 - Anonyymi
Hurkastelijat ja työpaikkakiusaajat löytyvät SDP riveistä.
Kiuru ja Tuppuraiska pahimpia. Ja näkyvämpiä.- Anonyymi
Perustelut puuttuvat sinulta.
- Anonyymi
Hyvä Kiuru ja Tuppurainen, kiitos ! kepulainen kiittää.
- Anonyymi
Puhiksen sananvapautta.
https://pakollisetmeemit.com/2023/06/22/vapaata-keskustelua-eduskuntasalissa/- Anonyymi
HAUSKA ja osuva juttu.
- Anonyymi
Sikamaista Halla-aho tuomittu rikoksesta ihmisyyttä vastaan, inhottaa tyyppi hyväkstty noin korkeaan asemaan. Johtuu kun Orpo hyväksyi uusnatsi äärijärjestön hallitukseen omien tavoitteiden vuoksi ja tässä tulos kansa saatu köyhtymään, valtion kassa raiskattu tyhjäksi. Suomen tulevaisuus näyttäs olevan komission holhouksessa.
- Anonyymi
Orpo ja kokoomus kuuluu samaan sakkiin persujen kanssa.
- Anonyymi
Olen aivan samaa mieltä. On vastenmielistä, että natsi on puhiksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa791748Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771285- 391260
- 791080