Puolet suomalaisista

salakatselijoita

Suomen asukasluku oli vuodenvaihteessa 5 236 611 kansalaista. Kuitenkin TV-maksuja on maksettu 2 005 185 kappaletta.

Eli jos kaikki suomalaiset maksaisivat TV-maksun vauvasta vaariin, niin TV-maksu voitaiisiin puolittaa. Se olisi myös tasapuolista. Nythän pariskunta maksaa saman verran kuin yksin asuva sinkku.

4

803

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallista

      jos hinta olisi noin 5€ vuosi niin voisin harkita mutta niin kauan olen vaikka mielummin katsomatta telkkaria.nyt kuuluun näihin ei maksajiin.

      • no sitten

        et myöskään tarvitse tv:tä! Toivottavasti jäät kiinni seuraavassa tehotarkastuksessa.


    • GGG

      no, sähän se varsinainen matemaatikko olet. Sun laskuopilla esim. auton veromaksu tulis maksaa perheen koon mukaan. Vittu mikä kommari sä olet! Älä katso tv:tä vitun köyhä!

    • Ehkei ihan noin, koska kaikki eivät kuitenkaan katso töllötintä.

      Digitalisoinnin myötä olisi voitu tehdä järjestelmästä huomattavasti nykyistä oikeudenmukaisempi, kun kaikki kanavat olisi salattu. Jokainen lootikko olisi tarvinnut oman lupakortin tms. Kortin hinta voisi olla vaikka 1/3 nykyisestä, koska monet hankkisivat tallennusta varten toisen laitteen ja muihin huoneisiin mahdollisesti lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1496
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      107
      1232
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1132
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1091
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      645
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe