Ylikoski tiedosta ja tunteista fb-ryhmässä

Anonyymi-ap

Tiedepohjainen maailmankuva, rationaalinen tietokäsitys ja ihmisyhteisölähtöinen, humanistinen etikka ovat hyviä lähtökohtia yksilöiden, yhteisöjen ja yhteiskuntien toiminnassa. Tiedon vastakohta on tietämättömyys ja tunteiden vastakohta tunteettomuus. Tunteet ovat tärkeällä sijalla ihmisyhteisöjen toiminnassa.

Yksilön hyveellistä käytöstä edistää yhteisön ja yhteiskunnan hyveellinen toiminta.
Yhteiselon ja yhteistyön säännöt ovat kehittyneet vähitellen jo kivikaudelta lähtien. Moraali on välillä anastettu vallantavoittelun välineeksi, kun eri uskonnot ja niiden instituutiot syntyivät. Hyveellinen käytös ei edellytä uskontoa, vaan yhteistyötä.

Humanistinen etiikka, oikeudenmukaisuus ja ihmisoikeudet yhteisön toiminnan perustana edistävät yksilön hyveellistä elämää, jota synnyttävät, tekevät ja edistävät positiiviset tunteet ja myönteinen vuorovaikutus perheessä, koulussa, pienyhteisöissä. Hyvyys synnyttää hyvyyttä.

Yhteisön vastaisesta itsekkyydestä seuraa pieniä ja viime kädessä koviakin sanktioita, jotka auttavat sivistyneeseen käytökseen. Sivilisoitumisen prosessi on ollut monimutkainen kehitys ja jatkokehityksen mahdollisuus ihmiskunnalla.

Poikkeusolot ja sodat saattavat romahduttaa yhteisöjen sivistyneet rakenteet ja palauttaa yksilöiden elämänpiirin barbariaan laajoilla alueilla. Pahimmillaan koko planeetan sivilisaatio voi romahtaa.

Isossa kuvassa sivistys, tieto, kulttuuri, tunteet, taiteet ovat kehittyneen myönteisesti. Niiden kaikkien puolesta toimiminen, niiden kanssa eläminen tarkoittaa yksilöillekin merkityksellistä, tuntevaa henkilökohtaista ja yhteisöllistä elämää.

21

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä oli osa laajempaa keskustelua, mutta käynee keskustelupuheenvuorosta näin erikseenkin.

    • Anonyymi

      Tänään puhuttiin radiossa digitaalisesta väkivallasta verkossa. Verkkovaino kuuluu antivaparin arsenaaliin

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tunteet ajoi Palanderilla soveliaan julkisen keskustelukulttuurin yli ja tuloksena potkut.


    • Anonyymi

      Ykosken komporukka vastustaa myös rajalakia ja vaarantaa suomalaisten henkilökohtaisen ja kansallisen turvallisuuden höpöihmisläheisyyksillään

      50:n itärajan yli tulleen turvapaikanhakijan epäillään syyllistyneen rikoksiin Suomessa, kertoo KRP

      Keskusrikospoliisin mukaan tulijoiden joukosta on tunnistettu kymmeniä henkilöitä, joiden on arvioitu mahdollisesti uhkaavan sisäistä turvallisuutta

    • Anonyymi

      Vihapuheen, digitaalisen väkivallan, puskista huutelun tarkoitus on estää asiallista keskustelua.
      Tue vapaa-ajattelijat.fi Liity jäseneksi

      • Anonyymi

        Ylikosken ulkonäköä rääpivä avausviesti taidettiin poistaa.


      • Anonyymi

        Valehdessä Ykosken kuvat pitäisi painaa suuremmalla mainoksen vuoksi. Pikku juttu ja helppo toteuttaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valehdessä Ykosken kuvat pitäisi painaa suuremmalla mainoksen vuoksi. Pikku juttu ja helppo toteuttaa

        Jatkat vaan verkkovainoa pirullisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jatkat vaan verkkovainoa pirullisesti.

        Pirullisesti? Viitataanko siinä piruun vaiko itse pääpiruun - saatanaan - Jumalan vastustajaan?


    • Anonyymi

      Kaikki ateistit ja uskonnottomat eivät kannata humanismia.

    • Anonyymi

      Näin oli muun muassa Neuvostoliitossa ja sen alusmaissa. Näin on Kiinassa ja Pohjois-Koreassa. Tosin jumalina olivat Lenin, Stalin, Mao ja pieni pyöreäkasvoinen poika.

    • Anonyymi

      Vapaa-ajattelijain toiminta on tunnepohjaista. Pohjautuu vihaan ja katkeruuteen vaikka moni ei sitä tahdo myöntää. Lauri Ojala on harvoja rehellisiä.
      Jorikaan ei myönnä vaikka myöntää että itse uskonto ärsyttää häntä enemmän kuin kirkon asema yhteiskunnassa. Miksi ärsyttää - koska ovat väärässä. Voi sitä päivää kun Jore tajuaa olleensa jossain asiassa pahasti hakoteillä.

      • Anonyymi

        Epäoikeudenmukaisuus herättää oikeudentunnon! Sen leimaaminen katkeruudeksi tms on väärin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ylikoski tapasi aikanaan Turussa marxilaisten ryhmässä Åbo Akademin Martin Scheinin
      Scheinin kuvaa istuntojaan Ylikosken kanssa

      Martin Scheinin, on muistellut järjestöaktivismia näin:
      "Kokoukset venyivät ASS:ssa. Joskus istuttiin yli kuusikin tuntia. Puolelle jäsenistöstä hommasta muodostui kokopäivätyö, ei 8- vaan 16-tuntinen. Kyse oli inhimillisen työvoiman riistosta. Mutta osallistujille se oli valtaisa koulu. Näin syntyi sellainen kouliintuneiden toimitsijoiden joukko, että on mielestäni aivan oikeutettua puhua sukupolvestamme poliittisena sukupolvena."

      Nyt Ylikoski ja Scheinin johtavat yhteistoimin Valiittoa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17917096/#comment-122025906

    • Anonyymi
      UUSI

      Yhteiselämän pelisäännöt alkoivat kehittyä jo kivikaudella.

      • Anonyymi
        UUSI

        Niinhän tuossa taidettiin sanoa. Jos ei ajatella lakia, siis mikä on laitonta, niin mitä tuolla "yhteisön vastaisella itsekkyydellä" käytännössä tarkoittaa jos yhteisöllä tarkoitetaan vaikka kansakuntaa? Saako paha aina palkkansa?

        Aika yleisluontoinen kirjoitus.


    • Anonyymi
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5308
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2088
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1010
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    Aihe