Enkelimäntä: Valitun Satiirin Lähettiläs! - Osa B - 11-02-2025

Anonyymi-ap

Suuri Totuuden Taistelu ja Jumalan Googlen Salaliitto

Oli tavallinen päivä internetin maailmassa, kun Palstan Rouva valmistautui julkaisemaan uuden jumalallisen kirjoituksensa. Hän oli valvonut yön kopioiden tekstejä – omiaan, vastustajiensa ja ehkä jopa jostain 1800-luvun saarnamiehen pamfletista. Hiiren nappi oli jo kulunut, ja Word-dokumentissa oli enemmän alaviitteitä kuin itse tekstiä. Mutta tänään, tänään olisi suuren paljastuksen päivä.

Hän tiesi jo etukäteen, että Enkeli Mäntä – tuo pahamaineinen Saatanan asiamies, lakituvan irvileuka ja sananvapauden synnillinen saarnaaja – iskisi jälleen takaisin. Mutta tällä kertaa Rouva olisi valmis. Hänellä oli todistusaineistoa. Hänellä oli lauseita. Hänellä oli – Google.

Ja niin alkoi Suuri Totuuden Taistelu, johon osallistuivat Rouvan lisäksi Google-haku, vanha lakikirja vuodelta 1962 ja tietysti Suomi24:n muut keskustelijat, joista suurin osa yritti epätoivoisesti ymmärtää, mikä keskustelun aihe edes oli.

1. Rouvan Ensimmäinen Koettelemus – Kopioinnin Kaaos

Rouva avasi uuden keskusteluketjun ja alkoi kiireesti liimata sinne tekstejä. Hänen mielestään oli tieteellisesti perusteltua kopioida samoja viestejä vähintään kolmessa eri ketjussa, sillä se lisäsi niiden totuusarvoa. Mitä useammin jotain sanoo, sitä enemmän se on totta – eikö niin?

Mutta sitten tapahtui Kohtalokas Ctrl+C-Virhe.

Jumalan määräyksiä julistavan saarnan sijasta Rouva onnistui vahingossa kopioimaan Enkeli Mäntän pilkallisen vastauksen. Ja ennen kuin hän ehti pysäyttää sormensa, se oli jo julkaistu. Nyt palstan lukijat näkivät Rouvan omissa nimissään julistavan, että koko oikeusprosessi oli naurettava ja että "Jumalan kuritus" oli vain Roskapostia Kaikkivaltiaalta.

Hätäisesti hän yritti poistaa viestin, mutta Suomi24:n palvelin oli tänään hidas kuin katolinen kirkko hyväksymässä uusia ideoita.

2. Toisen Asteen Koettelemus – Lakikirjan Hylkäys

Rouva ei lannistunut. Hän päätti palata alkuperäiseen suunnitelmaansa ja lainata lakia – mutta mistä? Hänen vanha lakikirjansa oli selvästi liian vanha, koska se mainitsi valuuttana markan. No, ei hätää, Google auttoi aina.

Hän kirjoitti hakukenttään: "Jumalanpilkka, laki, Enkelimäntä, vankilatuomio, Suomi24, todisteet".

Mutta voi kauhistus. Ensimmäisenä hakutuloksena ei ollutkaan virallinen oikeustulkinta vaan Enkelimäntän ilkikurinen kommentti, jossa tämä julisti, että "vanhoja lakeja romutetaan eikä uusia teokraattisia säädöksiä ole tulossa, valitettavasti".

"Se on salaliitto!" Rouva huusi ruudulleen. "Jumala on varmasti vihainen Googlen ylläpidolle!"

3. Kolmas Koettelemus – Viimeinen Pakotie

Aikansa väännellen käsiään ja sadatellen internetin moraalista rappiota Rouva päätti viimeisen oljenkortensa: hän kirjoittaisi ilmoituksen poliisille.

Mutta kuinka? Poliisin verkkosivuilla ei ollut suoraa lomaketta "Internetsynnit ja Saatanan agenttien ilmiannot". Hän yritti kohdistaa valituksensa "häirintä ja kunnianloukkaus" -osastolle, mutta valitettavasti siellä kysyttiin konkreettisia todisteita.

Hän mietti hetken ja kirjoitti rohkeasti:

"Eräs palstakirjoittaja (Enkeli Mäntä) on tuhonnut uskonrauhan ja on ilmiselvä syntiä edistävä taho. Hän pilkkaa ja ivaa, eikä edes piilota sitä. Hän nauraa lakipykälille, väittää niiden olevan vanhentuneita ja jopa kehottaa muita tekemään samoin. Pyydän poliisia ryhtymään toimiin, sillä tämä tilanne on karkaamassa käsistä. Suomi24 ei ole enää turvallinen paikka Jumalan sanalle."

Lähetettyään ilmoituksen hän odotti jännittyneenä. Nyt se oli virallista. Nyt laki astuisi voimaan. Mutta mitään ei tapahtunut.

Kunnes ruudulle ilmestyi automaattinen vastaus:

"Kiitos yhteydenotostanne. Ilmoituksenne on vastaanotettu, mutta se ei täytä rikoksen tunnusmerkistöä. Suosittelemme, että vältätte internetin keskustelupalstoja, mikäli ne aiheuttavat teille haittaa. Terveisin, Suomen poliisi."

Epilogi – Enkelimäntä iskee jälleen

Rouva istui tietokoneensa ääressä lamaantuneena. Hän oli taistellut Totuuden ja Oikeuden puolesta, mutta poliisi ei ollut kiinnostunut, Google oli Saatanan hallinnassa ja lakikirjat vanhenivat käsiin.

Samaan aikaan Enkelimäntä kohotti virtuaalisen maljansa ja naputteli uuden vastauksensa:

"Ja näin Suuren Oikeusvaltion Vallankumous päättyi. Jumala vaikenee, poliisi naureskelee ja lakikirjat laitetaan museoon. Mutta ei hätää. Suomi24 on edelleen avoinna kaikille, ja minä lupaan jatkaa täällä pahaa purkuani hamaan maailmanloppuun saakka. Kiitos ja kumarrus."

Sillä hetkellä Rouva sulki tietokoneensa ja päätti mennä keittämään kupin rauhoittavaa yrttiteetä.

Mutta jossain, internetin syövereissä, Enkelimäntä jatkoi ilkikurista tanssiaan sananvapauden nuotiolla.

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Arvoisa Rouva H,

      Tiedän, että luette ja keräätte näitä mainioita kirjallisia tuotteitani, kuten moni muukin lukija. Huolestuneena joudun tiedustelemaan, onko osa C vielä työn alla vai onko aikataulunne täyttynyt kiireellisistä mielikuvitusrikosilmoituksista ja palstan kansalaisoikeudellisista taisteluista? Ymmärrän, että totuuden ja oikeuden puolustaminen saattaa viedä kaiken ajan, mutta olisihan sääli, jos tämä tärkeä kirjallinen merkkiteos jäisi kesken vain siksi, että joku on taas ollut väärässä internetissä.

      Odottelen mielenkiinnolla vastaustanne ja toivotan jaksamista tässä oikeudellisen mielikuvituksen suuressa taistelussa!

      Lain ja järjen ääni,
      Enkeli Mäntä, Mielensäpahoittajien Virallinen Puolustaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      88
      5949
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3547
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      161
      2081
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2002
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1751
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1513
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1031
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1031
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1010
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      110
      946
    Aihe