Millähän konstilla saisi onkimatoja helposti? Pyrkivät kuivalla kelillä olemaan turhan syvällä. Entä kuinkahan madot säilyvät purkissa elossa vielä ensi viikkoonkin?
Kiitän vastauksista jo etukäteen!!
Matopyydys
6
2842
Vastaukset
- eemelei
Kannattaa ostaa kuivalla kelillä tekomatoja. Ne ovat yhtä hyviä(vähintään) niitä on melkein kaikissa kaupoissa joissa on jotain kalastun tavaroita. niiden merkki on "powerbait" toivottavasti olis apua
- tämäkin..
Auringolta varjoisaan paikkaan pihanurmikolle levität sanomalehtipaperia, alustan runsalla vedellä kastelet ja tietenkin vielä paperit.
Paperit peittelet heinillä ja ehkä jollain raskaammalla, ettei tuuli tuota vie.
Odottelet seuraavaan päivään ja nostat peperin,, tietenkin olet purkin kanssa nopeana,,, kerää madot talteen.
Itselläni on pihanurmista ja koivunlehdistä kerätty pihakomposti, juuri onkimatotarvetta varten, vaikkei vaimo tuota ymmärrä.
Tuota joskus kuivana aikana kastelen ja vien leivän ja muropaketin tähteitä kalakavereille evääksi.
Yhteistyö pelaa... käytetään matojen puutteessa katkarapuja, ja hyvin kala syö.
Ovat tietysti kalliita mutta kyllä pussillisella onkiikin kauan.- löytää.
Laita muovikelmu tms. tiivis kelmu/peite normaalikesänä kosteana pysyvään kohtaan, niin jopa löytyy päivän parin päästä..
Samoin käännä kaikki laudat, levyt, kivet mitkä maassa makaavat, näiden alta löytyy aina jotain.
Happamassa, risujen kuivaamassa maassa ei madot viihdy.
Sähkön käyttöä en suosittele, jos olet hiemankin ulalla.
Swedu- löytää
Serkkuni Don King yritti sähköllä noukkia matoja,
mutta meni liian lähelle voimakenttää poimimaan...
Nykyään hää promotoi nyrkkiotteluita.
- Mato
Matojahan voi kaivella vaikka kompostista tai savisilta mailta.
En tiedä kuinka kauan madot säilyy purkissa parhaillaan, mutta jos siellä on tarpeeksi kosteaa ja viileää ja niillä riittää ravintoa niin voi kai ne selvitä siellä hyvinkin pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439388"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn503982Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.412920Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272596Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022529Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271987Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161665Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331477- 711297
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791194