Uusi tuttavuus

Anonyymi-ap

Juttelin erään ihmisen kanssa parina päivänä, hän halasikin ja nyt kaipaan häntä jatkuvasti.
Hän on helposti pidettävä, ulospäin suuntautunut ja aktiivinen ihminen, jolla varmasti seuraa riittää.
Ehkä jos jossain törmätään, voidaan vähän taas jutella, vaikka toisaalta epäilyttää edes tervehtiä.. en ole varma mitä hän minusta ajattelee. Jos jossain häntä näkee, pitää kai mennä vain hänen näköpiiriin ja katsoa miten reagoi.. jatkossa voi olla sitten helpompi itselläkin lähestyä, jos hyvin käy.
Raskasta tämmöinen. Toisaalta oli mukava kokemus ja mielellään muistelee tätä ihmistä, toisaalta taas olisi ollut helpompi jatkaa yksin ilman tätä kokemusta, joka sen hyvien puolien lisäksi vain selvästi lisää kelpaamattomuuden ja yksinäisyyden kokemusta, mikä tuntuu kipuna sydämessä, aiemmin nykyistä selvästi harvemmin.
Haluaisin toisaalta avautua yksinäisyydestäni jollekin tuollaiselle ihmiselle ja katsoa mitä siitä seuraa, mutta kun ei tiedä miten toinen suhtautuu ja pelkään sitä.. kokeeko minut sitten taakaksi, vai sattuiko juuri sopiva ihminen kohdalle ja siitä voisi seurata hyviä asioita.
Yksinäisyydestä kertominen tuntuu vaikealta ja tuntuu helposti, että vain toiset pitkäaikaisyksinäiset voivat oikealla tavalla ymmärtää, eikä syntyisi niin helposti ennakkoluuloja. Jos kerron normaalia elämää viettäneelle totuuden yksinäisyydestä, niin ennakko-oletukseni on, että mielikuvat minusta huononevat ja tipun jossain ”arvoasteikossa” selvästi. En kehtaisi millään kertoa tuollekaan ihmiselle kuinka kauan aikaa edellisestä halauksesta on.. tuntuu, että se olisi hänelle liikaa ja enemmän omaksi vahingokseni.

3

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt jo olen vähän toisissa ajatuksissa.. tottakai voin kohdatessa jossain tervehtiä ja jutella hetken, jos keskustelua syntyy. Eri asia, jos pyrkisin vartavasten tapaamaan häntä. Ajatus siitä, että ajattelen hänen puolestaan, että se oli siinä ja en voisi suoraan tervehtiä ja katsoa syntyykö keskustelua tuntuu älyttömältä, mutta sitä se yksinäisyys ja huono itsetunto teettää. Toisena päivänäkin, kun juteltiin, silloinkin hänet nähdessäni menin näköpiiriin ja odotin, että hän huomaa minut ja lähestyy halutessaan, enkä mennyt itse suoraan hänen luokseen.

      • Anonyymi

        No, huomasko sut?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, huomasko sut?

        Joo, kun se oli tuo toinen kerta, kun juteltiin.
        Heti kun huomasi, tuli luokse.
        Ensi kerralla toimin toisin.
        Olin kirjoittamassa tähän pidemmästi, mutta viesti katosi ennen kopiointia..
        no, katsotaan myöhemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3415
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      131
      2425
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1927
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      7
      1520
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      72
      1505
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1310
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      63
      1164
    8. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      66
      1142
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      52
      1110
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      61
      1011
    Aihe