Epäpätevän ja kaikin tavoin kelvottoman johtamisen malliesimerkki. Sotilaiden hiellä ja verellä yritettiin paikata täysin kelvottoman johdon epäpätevyys, piittaamattomuus ja ylimielisyys. Koko tuon operaation johto olisi pitänyt Stalinin toimintamallin mukaisesti ampua joukon edessä.
Varmasti yksi 2. Maailmansodan kammottavimpia taisteluita.
Kiestinki 1941 - kammottava paikka
20
306
Vastaukset
- Anonyymi
Siellä sai itänaapurimme loistavan torjuntavoiton. Siitä he voisivat elämöidä mutta eivät viitsi Suomen mieltä pahottaa.
- Anonyymi
Jos oikein muistan lukeneeni niin hyökkäyksessä oli mukana saksalainen osasto ja omalla osallaan suomalainen. Vuosia sitten luin aiheesta kirjan. Myöskin Kalle Päätalo kertoo rivimiehen ominaisuudessa tuosta taistelusta. Kapustanajoki on jäänyt mieleen myös. Kertokaa viisaamat lisää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos oikein muistan lukeneeni niin hyökkäyksessä oli mukana saksalainen osasto ja omalla osallaan suomalainen. Vuosia sitten luin aiheesta kirjan. Myöskin Kalle Päätalo kertoo rivimiehen ominaisuudessa tuosta taistelusta. Kapustanajoki on jäänyt mieleen myös. Kertokaa viisaamat lisää.
"Vuosia sitten luin aiheesta kirjan."
Minkä kirjan?
"Myöskin Kalle Päätalo kertoo rivimiehen ominaisuudessa tuosta taistelusta."
Mikä Kalle Päätalon teos? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Vuosia sitten luin aiheesta kirjan."
Minkä kirjan?
"Myöskin Kalle Päätalo kertoo rivimiehen ominaisuudessa tuosta taistelusta."
Mikä Kalle Päätalon teos?Muistaakseni Liekkejä laulumailla on se Päätalon teos jossa hän kertoo sotakokemuksiaan Kiestingistä.
- Anonyymi
Olihan se karseeta kun niin tärkeään kohteeseen lähdettiin niin pienin voimin joukot hajotettuina pitkin P-Suomea.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kiestingin_taistelut
Tuosta saa melko hyvän kuvauksen tapahtumista. - Anonyymi
Saksalaisista ei korpisodassa ollut mihinkään, lisäksi Siilasvuo sotkeutui alaistensa tehtäviin ja teki epäonnistuneita henkilövalintoja. Hyvän kuvan hänen toiminnastaan saa Turtolan kirjassa "Kyllä täällä kuollakin voidaan".
- Anonyymi
Sotaheroismitarinat ovatkin juuri niitä, tarinoita.
- Anonyymi
siilasvuo mokasi jo Suomussalmella, kun mm. laski venäläiset pakenemaan Juntusrantaan. Keskeytti myös Hulkonniemen operaation juuri tärkeällä hetkellä. Kaikkialla kerrotaan hänen mokistaan ja kauhutarinoita hänestä. Yritti omia kaiken kunnian Suomussalmen ja Raatteentien taisteluista itselleen, vaikka Tuompo ja Siilasvuon alaiset tekivät ison osan
- Anonyymi
Taidottomat johtajat yrittivät näyttää osaamistaan saksalaisille,ja mikä oli tulos.Olen samaa mieltä aloittajan kanssa,komentajat olisi pitänyt ampua välittömästi taistelun jälkeen.
- Anonyymi
Korpien kautta koukanneen suomalaisporukan haavottuneilla oli julmaakin julmempi kohtalo. Vain harva selvisi purilaskyydillä omien puolelle hoitoon. Jos haavottui niin lähtö toiseen maailmaan oli lähes varma.
- Anonyymi
Ihmetys oli suuri, kun ei voitu koukata saksalaisten avuksi, vaan lhdettiin ilman tykkejäkohti Pinkoslamea ja Louhea
- Anonyymi
Osmo Hyvönen on myös kirjoittanut hyvän kirjan Kiestingin motti, Kiestingin suunnan taisteluista -41.
- Anonyymi
Tietojeni mukaan syksyn -41 taistelut aiheuttivat enemmän miestappioita kuin kesän -44 torjuntataistelut. Suomen armeija halusi edetä kovaa vauhtia itään. Jälkeenpäin on pohdittu, kannattiko se.
- Anonyymi
Takaisin tultiin kyllä kovempaa kuin mitä mentiin.
- Anonyymi
Mannerheim oli Venäjällä tottunut siihen, että ei musikoita suuremmin surtu.
- Anonyymi
---- Suomen armeija halusi edetä kovaa vauhtia itään. Jälkeenpäin on pohdittu, kannattiko se.----
Suur-Suomi piti saada hinnalla millä hyvänsä ja vähän äkkiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
---- Suomen armeija halusi edetä kovaa vauhtia itään. Jälkeenpäin on pohdittu, kannattiko se.----
Suur-Suomi piti saada hinnalla millä hyvänsä ja vähän äkkiä.Näköjään Suur-Suomi-aatteellisten keskitysleireillä kuoli enemmän itäkarjalaisia kuin Nikolai Ezhovin vainoissa joten se siitä ansiokkuudesta.
- Anonyymi
Parempi taistella siellä kuin vetäytä 1944 Savomnlinnaan ja Mikkeliin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takaisin tultiin kyllä kovempaa kuin mitä mentiin.
Koska Mannerheim halusi kansna tottuvan antautumisen ajatukseen pikaisesti
- Anonyymi
Sinne olisi pitänyt keskittää paljon enemmän joukkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M236934Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1604672Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973635Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423269Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461837Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301635Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3031584Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e321570Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831372