Mikähän Suomen Nyky päättäjiä niin pelottaa

Anonyymi-ap

1956 Venäläiset meni Unkariin ja Budabestissa käytiin kovia katutaisteluita. Milläänlailla ei Suomessa koettu, että Suomen täytyisi juosta Natoon ja ostaa miljardeilla aseita. 1968 Venäläiset puuttui Tsekkoslovakian tilanteeseen ja Prahassa käytiin katutaisteluita. Milläänlailla ei Suomessa silloinkaan koettu, että Suomen täytyisi juosta Natoon ja alkaa mättämään rahaa aseisiin. Niinkuin ei tarvinnutkaan.

15

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisko tuo järkeä vailla oleva sekoilu Ukrainassa?

    • Anonyymi

      Sadan vuoden takaisilla sota jutuilla uhotaan. Oikeassa elämässä ei näin vellihousu porukkaa ole Suomessa ollut milloinkaan ! poot pot pot ! pot pot poot pot pot :))) !

      • Anonyymi

        Sadan vuoden? Ukrainan sota alkoi 24.2.2022!

        Vastakysymys: miksi sinua nyppii Suomen Nato-jäsenyys? Kerro?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sadan vuoden? Ukrainan sota alkoi 24.2.2022!

        Vastakysymys: miksi sinua nyppii Suomen Nato-jäsenyys? Kerro?

        Sehän on jo kerrottu aloituksessa. Liian kalliit sotilasmenot. Ihmeellistä sekin miten Natoa markkinoidessa kehuttiin miten Suomi otetaan ilomielin vastaan, kun on niin puolustus kunnossa ! Vuoden päivät sai odottaa Suomi Naton porstuassa hyväksymistä. Ja nyt täytyykin laittaa miljardeja LISÄÄ vuodessa. Yksikään politiikko ei osaa sanoa mistä rahat ? !


    • Anonyymi

      Pelottaisiko se ettei kansalaisten elintasoa voida purkaa ilman NATO: a?
      Tulevaisuudessa Suomi on maa jossa vallitsee suomalaisten veropolitiikka, mutta palvelut yhteiskunnan puolelta onkin sitten mallia Yhdysvallat?
      Tyytyväisyyttä tuskin esiintyisi?

    • Vuoden 1956 Eurooppa oli kovin toisenlainen kuin nykyään. Unkari kuului itäblokkiin. Silloisessa maailmantilanteessa meitä ei olisi edes otettu NATOon vaikka olisimme pyrkineet.

      Nyt kun Venäjä hyökkäsi puolueettomaan maahan ilman syytä, oli meidänkin syytä varautua pahimpaan.

      • Anonyymi

        "ilman syytä".
        Kuka on Venäjältä edes sitä syytä kysynyt, jos on, kerro toki kuka ja mikä olisi ollut vastaus!


      • Anonyymi

        Ja ME HALUAMME JATKAA nykyistä länsimaista vapaata eloa! Siinä syy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja ME HALUAMME JATKAA nykyistä länsimaista vapaata eloa! Siinä syy!

        Sinulta ei kai kukaan ole sitä kieltänyt, jos vaimo ei ole ollut tuota mieltä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "ilman syytä".
        Kuka on Venäjältä edes sitä syytä kysynyt, jos on, kerro toki kuka ja mikä olisi ollut vastaus!

        Venäjä on toki vyöryttänyt typeriä tekosyitään ihan kysymättä ja paljon. Niitä riittää yllin kyllin silloinkin jos se seuraavaksi kokeilee onneaan vaikkapa Narvassa.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Venäjä on toki vyöryttänyt typeriä tekosyitään ihan kysymättä ja paljon. Niitä riittää yllin kyllin silloinkin jos se seuraavaksi kokeilee onneaan vaikkapa Narvassa.

        Aivan niin, aivan niin.
        Mitäpä sitä kysymään?


    • Anonyymi

      Pienen maan pelon ymmärtää mutta miksi Venäjä iso maa pelkää pieniä naapureitaan joilla ei ole Venäjään pienintäkään mielenkiintoa.
      Ja miksi se pelkää Natoa, eikös Venäjällä ole ydinaseita ja kaikkea, luulisi että voi täysin keskittyä omaan maahan ja sen hyvinvointiin.

      • Anonyymi

        Yhdysvallat pelkäsi ohjuksia, tuskin Venäjä edustaa tässä asiassa poikkeusta.


      • Kremlin narratiivin olennainen osa on, että sen etupiiriin kuulumattomat pienet maat ovat täysin "ulkoa" ohjattuja, kun kerran Venäjä ei voi niitä ohjata. Samaahan omatkin putinatsimme hokevat ihan solkenaan täällä päivästä toiseen. Suomi ei päätä itse mitään, ja koko eduskuntamme on pelkkä Naton ja EU:n lakeija, kun putinatsit eivät niin millään saa sinne edes yhtä omaa edustajaansa, koska heitä ei kukaan äänestä.

        Niinistökin muka sopi Natoon liittymisen Joosefin kanssa, vaikka Salella ei ollut minkäänlaista päätösvaltaa asian mihinkään nurkkaan.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Kremlin narratiivin olennainen osa on, että sen etupiiriin kuulumattomat pienet maat ovat täysin "ulkoa" ohjattuja, kun kerran Venäjä ei voi niitä ohjata. Samaahan omatkin putinatsimme hokevat ihan solkenaan täällä päivästä toiseen. Suomi ei päätä itse mitään, ja koko eduskuntamme on pelkkä Naton ja EU:n lakeija, kun putinatsit eivät niin millään saa sinne edes yhtä omaa edustajaansa, koska heitä ei kukaan äänestä.

        Niinistökin muka sopi Natoon liittymisen Joosefin kanssa, vaikka Salella ei ollut minkäänlaista päätösvaltaa asian mihinkään nurkkaan.

        Sitä samaa kai tekee Yhdysvallat oman maansa lähellä, pata kattilaa soimaa, tai ei se soimaa vaan sen tekee kai nyt Eupooppa?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe