Viljelijän vuoden kiireisin työviikko

Anonyymi-ap

Tukihakemuksista lähes neljännes lähetettiin kolmen viimeisen hakupäivän aikana.

Yhteensä 41 080 maatilaa teki vuoden 2025 peltotukien hakemuksensa viljelijöiden verkkoasiointipalvelu Vipussa

11

244

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi saa veronmaksajien kustantamana tukea täyttämiseen sekä lomittajan tälle kiireviikolle

      • Anonyymi

        Ja höpö höpö taas. Mutta se on valitettavasti niin, että paha niitä hakemuksia on tehdä, ennenkuin on edes jotain tietoa vuoden kulusta, säistä ja peltotöiden etenemisestä. Ihan hukkaan heitettyä energiaa suunnitella aivan puhtaalta pöydältä kaikki, kun kuitenkin sitten joutuu tekemään hakemuksiin muutoksia, tarkennuksia, korjauksia ja perumisia kun säiden vuoksi vaikkapa ei pystykään toteuttamaan suunnitelmia aikataulussa. Esim. olisihan mekin mielellään tehty rehu ennen juhannusta. Mutta kun konerikot tulee huolloista huolimatta alkupäivinä, ja lupauksista huolimatta varaosat eivät olekaan Suomessa, vaan tulevat viikkoja myöhemmin jostakin laivamatkan takaa ( ja kerran Posti kadotti 5m pitkän akselin kuukaudeksi) niin vajaalla kalustolla homma ei etene oppikirjamaisesti. Siihen kun itse sairastuu, ja sataa viikon putkeen... Että hyvä se on irvailla tukihakemusten teosta täydellisen tietämättömyyden antamalla varmuudella. Sitä paitsi ProAgrian neuvojen kanssa tukihakemuksen tekemiseen meni pari tuntia, ìtse tehden olisi mennyt paljon kauemmin, kun kaikki olennainen tieto olisi pitänyt ketätä ties mistä. Heti alkuvuosina koulutettiin osa viljelijöistä tukihakuneuvojiksi, jotta jokaisen ei tarvitsisi etsiä samaa tietoa samoista lähteistä, kun se tieto kuitenkin muuttui vuosittain. Aika nopeasti nämä vertaisneuvojat jäi pois, sillä maallikolle oman työn ohessa tukihakemusten toisille tiloille teko oli niin sitovaa, aikaavievää ja vastuunalaista, että oli viisampaa keskittää neuvonta ammattilaisten päätyöksi. Heillä on myös vakuutus virheiden varalta, mitä tiloilla itsellään ja vertaisneuvojilla ei ole.


    • Anonyymi

      Kiirettä pitää mutta sitten taas helpottaa. Onneksi on tukiverkkoja.

      • Anonyymi

        Kun katselee työttömien 4 pakollisen työhakemuksen tememistä ja se itku ja parku minkä se valtava tyämäärä aiheuttaa niin varmaan ovat ansainnet ne tukensa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun katselee työttömien 4 pakollisen työhakemuksen tememistä ja se itku ja parku minkä se valtava tyämäärä aiheuttaa niin varmaan ovat ansainnet ne tukensa.

        Miksiköhän viljelijät monasti rinnastavat itsensä alitajuisesti työttömiin?

        Olisiko ilmiselvällä tukiriippuvuudella jotain tekemistä tämän kanssa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksiköhän viljelijät monasti rinnastavat itsensä alitajuisesti työttömiin?

        Olisiko ilmiselvällä tukiriippuvuudella jotain tekemistä tämän kanssa?

        Tukiriippuvuus on tosiaan ilmeinen, niinkuin työttömälläkin, mutta mehän ei tämmöstä tukihakurumbaa ikinä haluttu. Ihmeellistä, että viljelijöitä jaksetaan syyllistää tuista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tukiriippuvuus on tosiaan ilmeinen, niinkuin työttömälläkin, mutta mehän ei tämmöstä tukihakurumbaa ikinä haluttu. Ihmeellistä, että viljelijöitä jaksetaan syyllistää tuista.

        Merkittävä ero on, että työtön valittaa tuen suuruudesta AINA. Ihan sama paljon tulisi. Viljelijä valittaa tuottajahinnasta, eli olisi edes periaatteellinen halu elää työllään. Työtöntä ei saisi tekemään mitään edes aseella uhaten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksiköhän viljelijät monasti rinnastavat itsensä alitajuisesti työttömiin?

        Olisiko ilmiselvällä tukiriippuvuudella jotain tekemistä tämän kanssa?

        Juu jos meinaat tuota minun kommenttia niin en ole viljelijä, enkä työskentee mitenkään maatalouteen liittyvässä alalla, enkä työskentele elintavikealalla.
        Olen nähnyt kuinka paljon maatilalla tehdään töitä ja kuinka huono siitä on saada toimeentulo.
        No eräs tuttu sai vähän paremman toimeentulon kun ajoi rakennukset ja laitteet alas, eli ei tehnyt huoltoja ja korjauksia vaan ajoi loppuun ja lopetti.

        Työttömillä taasen on jumalaton tarve rinnastaa maanviljelijät sosialipummien loiselämiseen eikä toisinpäin.

        Kaiken lisäksi sosialitukina menee monikymmenkertainen summa ja ihan hukkaan, hyötysuhde täysi nolla.


    • Jossakin vaiheessa oli jopa sellainenkin tuki kuin tukihakemusten laatimistuki. Varmasti tukijuhanit ovat kovastikin vääryytenä ottaneet sen poistamisen.

      Hömppäheinäkeisareille ja peltoparoneille on nämä viikot ovat todella raskaita.

      Odotan, milloin hömppäheinäkeisarit tulevat esittämään tukea siihen, että tuet pitää kuitata saaduiksi. Niin sanottu pankkiinjuoksutuki.

      • Anonyymi

        Ennenmuinoin oli sanonta ' valehtele vastakin, ja tule meille yöksi' Ensimmäinen toteutuu Jo-pan tekstien kohdalla joka kerta, ja jälkimmäistä ei kukaan halua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe