Taatanan osuuskauppa

Anonyymi-ap

Antti Kangas kokee omassa navetassaan, mitä seuraamuksia sillä on, kun vasikat lähtevätkin suomalaistilojen sijasta Puolaan.

– Kohta meillekään ei riitä vasikoita, jos niitä myydään yhä enemmän ulkomaille. Yksi kasvattaja, jolta ostan vasikoita totesi, että tänä vuonna hän ei vielä myy ulkomaille, koska ei jaksa hoitaa byrokratiaa. Jos tilanne pysyy tällaisena, niin ensi vuonna hänen vasikkansa viedään ulkomaille.

Kangas muistuttaa, että suomalaisen alkutuotannon markkinat eivät noudata normaaleja markkinalakeja lainkaan, vaan ovat vääristyneet pahasti.

Kysyntä ei nostakaan hintoja. Kangas heittää, että osuuskaupalla on varaa ostaa vaikka lääkäriasema, kun ei tiedetä, mihin niitä rahoja laittaisi, mutta tuottajien tilipussissa lihan kysyntä ei näy.

– Kun käy lääkärissä, niin saa bonusta. Itkeä tekisi mieli, mutta kun ei sekään auta, niin nauretaan.

13

395

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinähän voisi olla jollekin homma alkaa hoitaa tuota byrokratiaa.

    • Anonyymi

      Tämän takiako niitä maataloustukeja maksetaan että saadaan vietyä lihat Puolaan?

      • Anonyymi

        Ei niitä oikein Suomen markinoillekaan kannata kasvattaa. Tämä jauhelihapula on konkreettinen esimerkki asiasta.


    • Anonyymi

      Eikö Kangaskin voisi ajatella joskus myös äänestäjiään? Taitaa Oulaskankaan hylkäys tiputtaa hänet eduskunnasta, jääpä aikaa omiin bisneksiin. Onneksi meille kuluttajille on osuuskauppa.

    • Jospa tässä on vähän sama kysymys, kuin Sairaalan päivystyksen siirrossa, raha ratkaisee. Tuollainen periaatteen mies varmasti tietää mitä tekee, eli vie vasikkansa vaikka Viron Kemiin, jos kerran puolue menettelyn hyväksyy, eikä kiellä. Niinhän kuuluu tehdä, vaikka touhu vähän vituttaisikin.

    • Anonyymi

      Noo eiköhän meille omassa maassa syntyneille se kela gold kortti maha löytyä? hampaat kuntoon ja pyöräilyä kurssia.

    • Anonyymi

      Suomi ajettu tuhoon näiden vihervas hömpötyksillä jo aikaa sitten ja maatilojen alasajolla.

      • Anonyymi

        Siis rikkaitten no se selviää lopulta.


      • Anonyymi

        Enempi markkinatalouden ehdoilla näitten pitäisi pyöriä. Nyt saa ulkomailta paremman hinnan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enempi markkinatalouden ehdoilla näitten pitäisi pyöriä. Nyt saa ulkomailta paremman hinnan.

        ja osuuskauppa ostelee lääkäriasemia ennen kun maksaisi tuottajille

        kuka muuten omistaa osuuskaupan 🤔


    • Anonyymi

      Eiköhän nämä maatilat elä EU tukien avulla ja vielä veronmaksajilta otetaan lisää rahaa. Pitäisikö meidän maksaa vielä lisää ruasta kaupoissakin?

    • Anonyymi

      Siis tarkoitat, että kuluttajat maksasivat lisää?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      88
      2902
    2. 67
      1016
    3. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      969
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      273
      826
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      140
      788
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      57
      726
    7. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      17
      687
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      72
      661
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      635
    10. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      632
    Aihe