Professorin mielestä maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään
Anonyymi-ap
2025-11-06 05:32:28
Pitäisi olla keskeinen kysymys”
Tutkimusmaailmaa hallitsee Savolaisen mielestä Suomessa punavihreä maailmankuva, jossa hankalia kysymyksiä ei haluta nostaa esiin.
– Mikä on anteeksiantamatonta, kun tietää kuinka paljon tämä kansalaisten piirissä aiheuttaa keskustelua.
Poimintoja videosisällöistämme
Savolaisen mukaan esimerkiksi perussuomalaisten suosio kumpuaa pitkälti juuri siitä, että aihetta on muuten hyssytelty.
– Siinä missä Suomessa puhutaan, onko Suomi Ruotsin tiellä, niin Norjassa puhutaan, onko Norja Ruotsin tiellä. Jos oltaisiin kiinnostuneita totuudesta, niin tämän pitäisi olla keskeinen kysymys yhteiskunnallisessa tutkimuksessa.
– Ja minulla on syyttävä sormi sekä alan tutkijoihin että rahoittajiin, kuten Suomen Akatemiaan päin. Meillä on puutetta tiedosta, koska sinua syytetään rasistiseksi, jos alat puhumaan tällaisista, vaikka Ruotsista esimerkiksi tiedetään, että raiskaus- ja seksuaalirikoksissa näiden ryhmien yliedustus on aivan valtavaa.
Savolainen jatkaa, että on lyhytnäköistä ja epärehellistä, että ”ideologisesti hyvin homogeeninen punavihreä kupla” määrittää miten ja mistä puhutaan ja mitä tutkitaan.
– Se on kansalaisen näkökulmasta ikävä asia, kun tietoa ei saa. Minulla on suorastaan moraalinen närkästys tästä asiasta, Savolainen kuittaa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/havytonta-professorin-mielesta-maahanmuuttajien-rikollisuutta-hyssytellaan/#52342b67
ideologisesti hyvin homogeeninen punavihreä kupla
6
69
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki maailman Laiskat-Tulkaa Suomeen! Täällä Teitä odottaa puhtaat lakanat ja täysi ylläpito! Ilmainen ruoka ja käyttörahaa Shoppailuun!! Suomi-poika maksaa oleskelunne täällä, ja Suomi-Lehmät tykkää karvakäsistä!
- Anonyymi
Ei tänne perulandiaan hirveää tunkua ole. Ne tulivat jotka Putin lähetti ja joita koulut ovat houkutelleet tai Satonen käynyt rekrytoimassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tänne perulandiaan hirveää tunkua ole. Ne tulivat jotka Putin lähetti ja joita koulut ovat houkutelleet tai Satonen käynyt rekrytoimassa.
Sen sijaan:
Maailmankuulu ilmastotutkija Ylelle: Ilmastonmuutos ei pysähdy siihen, mitä on luultu, vaan tulossa on paljon pahempaa
James Hansenin mukaan olemme polulla, jolla emme halua olla. Päättäjät eivät hänen mukaansa tajua sitä, mitä tutkijat tietävät ilmastonmuutoksesta.
- AnonyymiUUSI
sdse
- AnonyymiUUSI
Vieraskieliset ovat aliedustettuina Suomen tulonsiirroissa, paljastaa Diakonia-ammattikorkeakoulun julkaisema tutkimus. Tulos on päinvastainen kuin Suomessa vallalla oleva mielikuva.
- AnonyymiUUSI
espoossa ristiriitaista toimintaa https://yle.fi/a/74-20184390
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378318Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349