Joskus rasittavaa kuunnella ja lukea iltapäivälehdistä mallia otettua ilmaisua, esim , järkyttävä (vaikka ei niin järkyttävä), valtava , uskomaton jne.
Tuntuu, että tavalliset asiat muuttuneen ennenkokemattomiksi.
Ehkä olen tasapaksu eläjä, kun minulle ei tapahdu valtavaa , järkyttävää ym.
Hyvi kuitenkin tulen toimeen tasaisen harmaassa elämässä.
Iltapäivälehtien vaikutus puhekieleen
2
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ylisanat myy, siksi niitä käytetään kokojan hyvin paljon, esim. joku 'legenda' oli kuollut, mutta kun luet jutun, niin kenenkähän legenda hän olikaan? Ja urheilussa tehdään 'uskomattomia' tekoja, maaleja yms. jotka ovat ihan tavallisia, valmentajaa kutsutaan 'neroksi', kun laittoi maalintekijän kentälle. Ylisanat ja raflaavat otsikot myy.
- AnonyymiUUSI
Niinhän ne tekee, siis myyvät, mutta onko niitä ylisanoja tarve ottaa mukaan puhekieleen, saati tälle palstalle.
Naiset varsinkin on hanakoita matkimaan miesmäisiä ilmaisuja.
Sekin kummastuttaa, että v-alkuinen sana on pesiynyt naisten puhekieleen..
Sitä nyt eletään fantastisen järkyttävän ihanassa ajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372320
- 551337
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361266- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23596Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55575