https://yle.fi/a/74-20197110
Jämäkkää ja nopeaa toimintaa, jolla kunnan mainekuva pidetään puhtaana.
Entistä enemmän voi kysyä, miten mädäntynyt meidän hallintomme oikein on ?
Rääkkylän kunnanjohtaja saa potkut somekirjoittelustaan
6
58
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä pääongelma on kaupunginjohtajan lisäksi täysin epäpätevä hallituksen puheenjohtaja. Demaripolitrukki joka suojelee hyvää kaveriansa.
- Anonyymi
Toivotaan että mätäpaiseet täällä puhkeaa. Nyt tarvittaisiin tutkivaa journalismia. Hallintomme ei ole terveellä pohjalla.
- Anonyymi
Entistä huonommaksi muuttuu Kotkan mainehaitta. Miten tähän tilanteeseen saadaan muutos ?
- AnonyymiUUSI
Ei saanut potkuja eikä saa.
Kunnanhallitus käsittelee asiaa kokouksessaan 8 joulukuuta ja asialistalla on varoituksen antaminen kunnanjohtajalle. Eli sama juttu kuin Kotkassa.
Varoituksella selviää.- AnonyymiUUSI
Ei vaan tuon ylen jutun mukaan kunnanhallitus esittää kunnanjohtajan erottamisen valmistelua. Puheesi ei pidä paikkaansa.
Ja huomaa Rääkkylässä kyse oli muutamista epäsopiviksi katsotuista someviesteistä. Sirviö taas on rikostutkinnassa törkeästä rattijuopumuksesta ja ampuma-aserikoksesta. Rattijuopot vaarantavat muiden ihmisten hengen. Lisäksi Sirviö oli kaksi kuukautta rattijuopumusrilostutkinnasta lukien työkyvytön. Rääkkylän kunnanjohtajaa ei edes epäillä mistään rikoksesta saati että hän olisi vaarantanut kenenkään henkeä toikkaroinnillaan.
Tämä kyllä osoittaa että meidän päättäjämme eivät ole tehtäviensä tasalla toisin kuin me asukkaat tai ainakin iso osa meistä. Hävettää asua täällä tällaisten tumpelopäättäjien kaupungissa. - AnonyymiUUSI
Kyllä se potkut saa somekirjoittelustaan jossa kehui jonkun naisen muotoja ja kommentoi kaksimielisesti.
Kunnanjohtajan asema on ministerin tehtävään verrattava. Paljon valtaa, iso palkka ja edut. Uskottavuus on perusasia, jossa ei saa olla säröjä oman epäasialliseksikin katsottavan käytöksen seurauksena.
Sirviö on itse aivan törkeällä käytöksellään ongelmansa, uskottavuutensa ja maineensa menettänyt. Hän on rasite kaupungille, josta syystä hän ei voi jatkaa.
Tuo Rääkkylän kunnanjohtajan erottaminen kertoo, mitä vaaditaan pikkukunnanjohtajalta. Täällä ei nyt kyllä meidän päättäjät toimi oikein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213212Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3362863Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?541610- 1221396
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111382Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4391293- 1061276